Práce na tématu s prioritou 2 probíhalo v letech 2017 – 2022), garanty tématu byly postupně Barbora Tichavová - Rozárka, od které ho převzala Jana Jirasová – Prcek, zpravodajka pro dospělé a personalistiku.
Cíl naplňování strategického tématu (ST): „Ochrana a psychické i fyzické bezpečí dětí jsou v rámci organizace považovány za zásadní téma, které je součástí vzdělávání činovníků i běžného programu. Existuje a je dodržován etický kodex chování k dětem. Jsou zavedena, dodržována a přirozeně přijímána taková preventivní opatření, která eliminují rizika ohrožení dětí a poskytují důvěru v dostatečné prověření bezúhonnosti vedoucích a dalších pracovníků s dětmi.“
Na základě zadání, schváleného Náčelnictvem, vznikl plán realizace strategického tématu, tedy přehled konkrétních projektů, skrze něž bylo téma naplňováno.
Téma bezpečného skautingu a vědomé práce se smysluplnými riziky při skautské činnosti v současnosti v rámci organizace silně rezonuje, během naplňování se vnímání tématu v organizaci (i díky dopadům pandemie covidu-19 a ruské agrese na Ukrajinu) výrazně posunulo.
Vzhledem ke vzrůstající četnosti psychických problémů v dorůstajících generacích je pozornost (nejen) upřena zejména na otázky psychického bezpečí, posun vnímáme také v otázkách genderu a sexuality. Této poptávce vycházíme vstříc širokou nabídkou programů na celostátních akcích i rozšiřující se nabídkou seminářů na klíč, spolupracujeme na tom, aby se témata psychického bezpečí promítla do vzdělávacího systému, posílili jsme řady lektorů pro výše uvedená témata.
V otázce fyzického bezpečí vnímáme silnou potřebu sdílet průběžně v rámci organizace kazuistiky případů, kdy došlo k vážnému ohrožení nebo zranění či jinému bezpečnostnímu incidentu. V tomto smyslu jsme v posledním roce uskutečnili několik programů na celostátní úrovni, publikovali články na Zpravodajství, realizovali programy na celostátních akcích a rozšířli nabídky seminářů na klíč.
Rozvoj oblasti si vyžádal také personální posílení její podpory, proto byla na ústředí zřízena pozice koordinátora*ky bezpečného skautingu.
Souhrn výstupů naplňování ST
- Předsněmovou diskuzí i jednáním mimořádného valného sněmu prošel Kodex jednání dospělých, jehož znění a principy plánu uvedení následně schválili Náčelnictvo a VRJ. Kodex byl, jako součást metodické brožury, přílohou rozesílky únorového čísla časopisů.
- V organizaci jsme otevřeli téma (nežádoucího) alkoholu na skautských akcích, s cílem pracovat s kulturou a sociálními normami organizace, aby lépe podpořila naše výchovné úsilí (v rámci sekce Bezpečný skauting, prostřednictvím článků na Zpravodajství a v časopisech, programů na akcích).
- V systému podpory a krizové intervence jsme rozšířili zázemí skautské poradny, kterou jsme převzali od odboru Skauting pro všechny, a skautské krizové linky.
- Na Křižovatce vznikla sekce Bezpečný skauting.
- Probíhala (a bude pokračovat) komunikace tématu na celostátní úrovni - bezpečnostní stream a články na Zpravodajství a skautských časopisech (např. prevence šikany, prevence sexuální zneužívání, příprava na rizikové situace na táborech, prevence vyhoření, smysl Kodexu, alkohol na táboře?, jak reagovat na sebepoškozování atd.)
- Podporovali jsme (a pokračujeme v tom) velké akce v oblasti Safe from Harm, listening ear/uši pro duši.
Kompletní závěrečná zpráva strategického tématu Ochrana a bezpečí dětí je k nahlédnutí zde.
Po uzavření strategického tématu
Pracujeme na koncepci oblasti bezpečného skautingu pro Junák - český skaut. Ta bude pravděpodobně obsahovat
- doposavad chybějící prvky v systému bezpečí z hlediska organizace (sběr informací o bezpečnostních incidentech v organizaci a jejich následné využití v prevenci a edukaci), rozšíření dostupnosti podpory do jednotlivých regionů a na lokální úroveň (nedržet na ústřední úrovni),
- posílení a provoz stávajících prvků (skautská krizová linka a výcvik jejích operátorů, poradna@skaut.cz, programy a semináře),
- nastavení mechanismů účinné prevence v oblastech fyzického, psychického a sexuálního bezpečí a zajištění jejich provozu,
- rozpracování tématu posilování odolnosti (jeden z klíčových prvků prevence),
- hlubší zapracování tématu fyzického, psychického a sexuálního bezpečí do výchovných nástrojů a kompetencí pro všechny kategorie členů a kvalifikací.
Poděkování
Děkujeme všem, kteří se na naplňování tématu podíleli - Barboře Tichavové - Rozárce a pracovní skupině Ochrana a bezpečí dětí, kteří téma bezpečného skautingu nastartovali a měli také zásadní podíl na přípravě Kodexu jednání dospělých; lektorům programů a autorům článků z oblasti bezpečí za jejich přínos k šíření povědomí o tématu; komunikačnímu týmu ústředí Junáka a především Barboře Trojak - Brambůrce za dlouhodobé vedení skautské krizové linky. A v neposlední řadě děkujeme všem, kteří přicházeli a přicházejí s náměty a inspirací pro vznikající dlouhodobou koncepci oblasti bezpečí v Junáku - českém skautu.
Lenka Šablová, koordinátorka agendy Strategie 2022