Je čas se s Kodexem seznámit, hledat propojení s tvojí oddílovou nebo jinou skautskou činností. Nějaký čas potrvá, než si zvědomíme, jak přesně se dotýká právě mě, tebe, našich spolupracovníků v našich týmech, nám svěřených holek a kluků. Než v souladu s Kodexem začneme automaticky v každodenní běžné skautské činnosti nad situacemi přemýšlet i z pohledu psychického, fyzického či sexuálního bezpečí, než podle něj začneme automaticky jednat.
Znamená snad zavedení Kodexu to, že bychom se měli vzdát výzev a dobrodružství v naší skautské činnosti? Rozhodně ne! Posilování fyzické i psychické odolnosti, formování charakteru kluků a holek, podněty pro hledání jejich životní stezky – o ty nám jde ve skautingu trvale a bez určitého rizika se neobejdou. Naším cílem je učit se rozpoznávat, která rizika jsou smysluplná a přijatelná (protože slouží výchovnému záměru) a která jsou zbytečná nebo neúnosná. Zbytečné či neúnosné riziko buď postrádá výchovný smysl, nebo bezprostředně ohrožuje významným způsobem nám svěřené kluky a holky.
Aby se Kodex jednání dospělých dostal většině těch, kdo ho mají znát, vyšel také jako příloha únorových skautských časopisů Skautský svět, Roverský kmen a Skauting. Tato publikace přináší finální znění Kodexu, ale nejen to. K seznámení s každým z jednotlivých 22 bodů jsou tu zamyšlení, praktické zkušenosti vedoucích i různé aktivity a odkazy na další zdroje a podporu. Využij této příležitosti a projdi si publikaci v klidu doma s hrnkem teplého čaje v oblíbeném křesle, bez notebooku. Vezmi ji ale také na oddílovou či střediskovou poradu. Vyberete si k diskusi některé z konkrétních bodů, které se vás aktuálně dotýkají? Nebo třeba na jednotlivých poradách do tábora věnujete chvíli času postupně každé z pěti částí Kodexu? Záleží na potřebách tvého týmu. Podstatné je, abychom podle Kodexu jednali každý sám, ale také společně jako tým.
Kromě zmíněné přílohy časopisů můžeš také využít:
- Kodex jednání dospělých – plné znění Kodexu (schválená verze),
- Kodex jednání dospělých – plné znění Kodexu rozšířené o doplňující komentáře a příklady k jednotlivým bodům (vhodné pro metodické využití a seznamování se s Kodexem),
- workshop ke Kodexu – nejlépe se přes kontaktní formulář ozvat přibližně dva měsíce před plánovaným termínem,
- předpřipravený program ke Kodexu, který můžete realizovat na setkání sami - stačí napsat na bezpeci@skaut.cz,
- další programy vzdělávání na klíč týkající se bezpečného skautingu,
- rozcestník na skautské Křižovatce k tématu bezpečí (jeho obsah postupně vytváříme, přivítáme náměty na úpravy a doplnění na bezpeci@skaut.cz),
- záznam streamu: Připraveni na letní dobrodružství? Tipy a rady pro bezpečné prázdniny,
některé vydané články na Zpravodajství a Křižovatce:
- inspiromat – odkazy na články, videa a hry s tématikou ochrany a bezpečí dětí
- videa ilustrující některé případy související s bezpečím holek a kluků při skautské činnosti
A co se v nejbližší době bude dít v souvislosti s Kodexem dál?
- promítne se do přihlášek dospělých nováčků
- před tábory se zaměříme na typická fyzická i psychická rizika, a budeme sdílet dobrou praxi při jejich zvládání
Nicméně to nejdůležitější je nyní na tobě. Nestačí si Kodex jednou přečíst a odškrtnout úkol. Je potřeba diskutovat ho nejen s činovníky kolem sebe, ale také s rodiči a kamarády kteří při oddílové činnosti pomáhají. Otevřít téma i s dospělými nováčky. Vhodně Kodex také komunikovat směrem k mladším roverům a rangers.
Riziko nevhodného chování dospělých je třeba vnímat a předcházet mu. Prevence nežádoucího chování je dlouhodobým úkolem činovníků na všech úrovních. Kodex je základem prevence, na něj postupně naváže další podpora pro práci v oddílech a ve střediscích.
Nevíš si s něčím rady? Týká se to Kodexu a nenašel/a jsi odpověď na Křižovatce? Pak neváhej a napiš na bezpeci@skaut.cz.
Prcek - Jana Jirasová
zpravodajka VRJ pro dospělé a personalistiku
a
Kačka - Kateřina Slavíková
koordinátorka personalistických projektů