Starosta a zpravodaj pro vnější vztahy / br. Josef Výprachtický - José
Výkonná rada předložila Náčelnictvu vyhodnocení svého ročního plánu a priorit práce VRJ na rok 2024, NJ ho na svém březnovém zasedání projednalo a schválilo.
K 12. 3. 2025 starosta jmenoval sestru Kristýnu Jelínkovou - Leelu na pozici zahraniční zpravodajky. Ve funkci vystřídala bratra Vojtěcha Olbrechta - Fišera, kterému patří velký dík za odvedenou práci.
Ke konci března ukončila svoji práci ve funkci místostarostky a zpravodajky pro program sestra Barbora Tichavová - Rozárka, nadále bude spolupracovat na agendě velkých akcí a klimatické změny (jako garantka strategického tématu Environmentální výzvy). Oblast programu, kterou vede sestra Pavla Sýkorová - Gymi, přešla v rámci VRJ dočasně do gesce starosty. Návrh na obsazení zpravodajské pozice a změnu složení VRJ předloží starosta na červnové jednání Náčelnictva.
Pro zákazníky Skautské telefonní sítě uzavřelo TDC novou tříletou smlouvu s operátorem Vodafone. Nové podmínky přinesly uživatelům výhodnější nastavení služeb (většinou snížení cen, více dat apod.). Získali jsme podstatně vyšší limity na počet celkově zapojených čísel a zároveň jsme dojednali možnost využívání služeb i pro zákonné zástupce (rodiče) mladších členek a členů.
Vyhodnotili jsme fundraisingové aktivity ústředí realizované v roce 2024. Celkový příjem z nejvýznamnějších darů je 3 650 tis Kč. Pro velké akce, drobné opravy a vybavení nižších jednotek a provoz ústředí se nám podařilo získat celkem 1,8 mil. Kč od společnosti ČEPS a Lesů ČR. Prosincová kampaň, letos zaměřená na téma odolnosti a duševního zdraví, přinesla ke konci roku 238 tis. Kč (dary stále mírně přibývají).
Na přelomu roku jsme získali dar od Alza.cz ve výši 750 tis. Kč na projekt Světlo a teplo pro Ukrajinu a rozvoj roveringu a bezpečného skautingu. Také letos se nám podařilo uspět s žádostí u společnosti ČEPS a získali jsme dar 1 mil Kč převážně na podporu drobných investic organizačních jednotek.
Místostarosta a zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti / br. Petr Vaněk – Permi
Na sítích jsme se mimo mnoha dalších témat věnovali například Dni zamyšlení a třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu. Připomněli jsme také 90. narozeniny sestry Bedřišky Synkové, známé jako dívka z korunové mince, které starosta a náčelníci poslali k životnímu jubileu srdečné blahopřání.
Ukončili jsme oficiální skautskou přítomnost na Twitteru (síti X). K rozhodnutí o jejím opuštění nás vedla skutečnost, že síť čím dál více usnadňuje šíření dezinformací a novým nastavením zároveň výrazně snižuje dosah profilů nešířících kontroverzní témata, tedy i Junáka - českého skauta.
Připravili jsme aktualizované vydání brožury Průvodce skautingem pro rodiče, kterou dostávají poštou nováčci se svým prvním číslem časopisu.
Do médiích jsme opakovaně dostali Světlo a teplo pro Ukrajinu, skautskou ruční výrobu zahřívacích svíček v plechovce, do které se zapojily desítky skautských oddílů po celé zemi.
Místostarostka a zpravodajka pro program / ses. Barbora Tichavová – Rozárka
Stále pokračujeme v podpoře nového roverského programu. Programový tým i Roverský odbor navštěvují organizační jednotky s tématickými programy. Výraznou podporu programu věnujeme na RS sociálních sítích. Na Mikulášském víkendu jsme představili roverský merch (tričko, mikina, ledvinka), který je možné zakoupit v Junshopu.
V rámci projektu OP Jan Amos Komenský (tzv. šablony II) jsme rozběhli víkendový kurz Roverský (re)start pro roverské kmeny a společenství. Víkendový kurz cílí na podporu a rozvoj roveringu na střediscích. Přečtěte si víc a nabídněte kurz vašim roverům a rangers! Nově jsme připravili program pro podporu rádkyň a rádců pro oddílové rady a stále také nabízíme workshop k družinovému systému. Všechny kurzy jsou financované z zdrojů MŠMT a pro účastníky jsou zcela zdarma.
Začátkem prosince úspěšně proběhl Mikulášský víkend, děkujeme přípravnému týmu za přípravu a realizaci akce.
V únoru proběhlo závěrečné setkání nejaktivnějších účastníků Hry družin, celoroční aktivity pro skautské družiny v časopisu Skaut. Děkujeme Skautskému odboru a celému přípravnému týmu za vydařenou realizaci akce.
O víkendu 7. - 9. 3. v Brně úspěšně proběhla Roverská porada, jíž se zúčastnilo na 80 rangers, roverů a jejich průvodců. Děkujeme Roverskému odboru za přípravu a realizaci akce.
Začátkem března proběhl již čtvrtý ročník semináře Tváří v tvář klimatické změně v ekocentru v Horažďovicích. Akce se zúčastnilo 20 oddílových vedoucích, kteří si na konkrétních aktivitách vyzkoušeli, jak pracovat s environmentálními tématy v oddílovém programu. Děkujeme přípravnému týmu z odboru Skauti na Zemi a Skautského institutu za přípravu akce.
Odbor pro velké akce uspořádal dvouvíkendový vzdělávací seminář pro zájemce o pořádání velkých akcí zaměřený na předávání zkušeností, ale také na seznámení s lidmi z komunity organizátorů velkých akcí.
Výkonná rada ve spolupráci s garanty strategických témat předložila Náčelnictvu návrhy indikátorů čtyř již běžících témat. Náčelnictvo na svém březnovém jednání indikátory s drobnými připomínkami schválilo.
Díky finančním prostředkům ze zdrojů MŠMT (specifická aktivita v rámci neinvestiční dotace MŠMT) a z darů z fundraisingové kampaně Aby kluci a holky mohli dál skautovat jsme otevřeli třetí ročník programu Dostupný skauting. Do konce března byla otevřená výzva Podpora celoroční činnosti, od začátku dubna je možné žádat o příspěvek na snížení táborového poplatku.
Vypracovali jsme závěrečnou zprávu dvouletého pilotu projektu Dostupný skauting (v letech 2023 - 2024), na jejímž základě Výkonná rada zváží další pokračování projektu od roku 2026 dál.
Zpravodajka pro ekonomiku / ses. Olga Dočekalová
Odevzdali jsme závěrečnou zprávu a vyúčtování neinvestiční dotace MŠMT za rok 2024.
Odevzdali jsme vyúčtování dalších získaných grantů a darů od Lesů ČR, společnosti ČEPS a dotací od veřejnoprávních krajů a Ministerstva obrany na Obrok24.
Připravili a zveřejnili jsme Směrnici k dotacím OJ na rok 2025. Do směrnice se mj. promítlo rozhodnutí Náčelnictva v rámci schvalování rozpočtu na rok 2025, na jehož základě došlo k výraznému navýšení dotačních částek na osoboden u vzdělávacích akcí.
Na základě podané projektové žádosti byla Junáku - českému skautu schválena neinvestiční dotace MŠMT ve výši 61 mil. Kč, což je mírné navýšení oproti loňskému roku.
V návaznosti na sběr žádostí od organizačních jednotek na jednotlivé dotační tituly připravujeme rozdělení dotačních prostředků na rok 2025 a jejich následné rozeslání organizačním jednotkám.
V rámci pojištění byla dokončena obnova majetkové smlouvy pod Allianz pojišťovnou, jednotky aktualizovaly pojištěný majetek a pojistné částky. Cena za pojištění vzrostla přibližně o 60% z důvodu v minulosti vyplácených vysokých náhrad za škody. Ústředí zajišťuje pojištění pro cca 240 organizačních jednotek.
7. - 9. 2. proběhlo Setkání k nemovitostem, na Kaprálově mlýně se sešlo téměř 70 účastníků. Na programu byly prezentace realizovaných nemovitostních projektů a vzájemné sdílení zkušeností, představení obsahu a projektů strategického tématu Klubovny, tábořiště a základny, přednášky zaměřené na financování, praktickou péči o nemovitosti, ale také témata jako nakládání s odpadními vodami za pomoci kořenových čističek, modulární kontejnerové stavby nebo energeticky nezávislý dům. Další ročník akce plánujeme uskutečnit v únoru 2026.
Skautská nadace Jaroslava Foglara vypsala grantovou podporu Místa pro skauty - investiční výzvu určenou zejména na finální dokončení stavby či rekonstrukce klubovny, stále také nabízí finanční podporu na tvorbu projektové dokumentace.
Zpravodaj pro vzdělávání / br. Filip Hlavinka – Mukóki
Provedli jsme dotazování, jak organizační jednotky finančně podporují účast na vzdělávacích akcích. Průzkum ukázal, že jednotky, od nichž jsme získali odpovědi (cca 60% všech středisek), až na výjimky na vzdělávání v různé míře přispívají.
Začátkem prosince proběhl pilotní kurz první pomoci (kratší alternativa kurzu ZZA, kterou je možné splnit jednu z podmínek pro absolvenci vůdcovské zkoušky, ale není oprávněním pro vykonávání funkce zdravotníka na táborech a zotavovacích akcích). V návaznosti na vyhodnocení připravujeme implementaci do směrnice. Další kurzy první pomoci zatím probíhají v pilotním režimu.
Vydali jsme Směrnici ke vzdělávacím akcím v roce 2025, zároveň jsme publikovali článek na Zpravodajství, který rekapituluje změny oproti loňskému roku.
Koncem ledna proběhlo online setkání vzdělavatelů zaměřené na reflexi ve vzdělávání, připojilo se více než 30 účastníků. Záznam druhé části setkání (první se dle domluvy s lektorem nenahrávala) je na Skautské křižovatce.
Zveřejnili jsme výstupy ze dvou kvalitativních výzkumů zaměřených na skautské vzdělávání a ochotu stávat se vedoucími oddílů. Jedná se o výsledky sociologického šetření mezi účastníky Obroku24 a šetření, které proběhlo ve spolupráci s Pardubickou univerzitou a nizozemskou organizaci NAMLA. Zjištění budou sloužit jako jeden z podkladů pro vizi skautského vzdělávání.
V únoru proběhl (zčásti osobně a zčásti online) seminář k OČK. Bylo uděleno celkem 8 OČK, 7 účastníků úspěšně absolvovalo kurz lektorského minima.
Ve spolupráci s pracovní skupinou Náčelnictva pracujeme na vizi vzdělávání. Představení první verze dokumentu proběhlo na online setkání v polovině března, připomínkovací setkání k vizi vzdělávání jsou naplánovaná na 7. a 28. dubna. V pondělí 21. 4. proběhne online mezinárodní setkání, na kterém chceme s lidmi ze zahraničních skautských organizací diskutovat o tom, jak vypadá jejich vzdělávání.
Zpravodaj pro ICT a organizaci / br. Ondřej Peřina – Jerry
Úspěšně proběhla registrace 2025 - od založení registračních kategorií, přes zpracování a odevzdávání registračních dat jednotkami. Členská základna Junáka - českého skauta opět vzrostla na 78 137 členek a členů, což je o 1 426 více než v loňském roce. Velmi děkujeme všem jednotkám a dobrovolníkům, kteří se na zpracování registrace 2025 podíleli.
Od prosince 2024 jsme opakovaně informovali o změnách skautských Google služeb platných od dubna 2025. Organizačním jednotkám i jednotlivcům jsme zároveň po celou dobu intenzivně poskytovali podporu při řešení této situace. V prosinci jsme aktualizovali informace a sekci ke skautským Google službám na Skautské křižovatce, průběžně jsme zveřejňovali a propagovali všechny důležité informace a postupy, jak změnu podmínek řešit. V lednu, v únoru a naposledy koncem března jsme rozeslali e-mailové upozornění všem uživatelům (osobám i jednotkám), kteří nové podmínky nesplňovali, a informaci, jak situaci řešit. Děkujeme všem, kteří věnovali čas a energii potřebným úpravám a přispěli tak k tomu, že jako organizace můžeme Google služby i nadále využívat.
Zveřejnili jsme článek k novele vodního zákona, která zajistila pozitivní výjimku pro nakládání s odpadními vodami na táborech, které mají méně než 60 účastníků do 15 let. Naopak tábory, které tuto podmínku nesplňují, si musí zajistit povolení úřadu a řádnou likvidaci odpadních vod (včetně těch z mytí osob či provozu kuchyně), což může být při táboření na louce velmi náročné či zcela nerealizovatelné. Doporučujeme proto takto veliké tábory spíše nepořádat a zvažovat jiná řešení.
V prosinci a poté v polovině března jsme vydali nové verze skautISu (kompletní přehled vylepšení a provedených změn je v nápovědě). V rámci vzdělávacích akcí jsme spustili úpravu vydávaných dekretů pro kurzy ZZA (skončila akreditace ZZA) a kurzy první pomoci, aby pořadatelé kurzů mohli generovat dekrety v nové podobě. Přidali jsme nový typ žádosti o “dotaci” (dar) v rámci programu ČEPS. Realizovali jsme rozšíření a vylepšení propojení Google služeb.
V březnu jsme od dodavatele převzali roverskou webovou aplikaci Rovernet. Proběhne interní testování, oprava případných chyb a následně nalévání obsahu, na kterém v uplynulých měsících intenzivně pracoval programový tým. Uvedení aplikace do ostrého provozu je plánováno na září letošního roku.
Zveřejnili jsme výzvu na dotační podporu nových oddílů pro rok 2025, do konce února se sešlo celkem 46 žádostí. V dalších týdnech se budeme žádostmi zabývat a nejpozději do konce dubna obdrží žadatelé rozhodnutí o přidělení (či informaci o nepřidělení) dotace.
Vytvořili jsme a zveřejnili novou sekci Křižovatky, která se věnuje IT projektům a nástrojům (např. skautIS, Google služby, hosting, užitečné nástroje pro jednotky, opendata, IT komunita apod.).
Zveřejnili videonávody k používání h.skauting.cz, online nástroje na hospodaření oddílů, středisek a akcí. Videa jsme propagovali ve FB skupině pro skautské hospodáře. Děkujeme dobrovolnickému týmu za přípravu!
Zpravodajka pro dospělé / ses. Jana Jirasová – Prcek
Na Skautské křižovatce je nově k dispozici příručka pro vedoucí středisek, která nahradila dříve odkazovanou verzi z roku 2020. Je určena začínajícím vedoucím středisek, jejich zástupcům, členům střediskového týmu, mentorům a komukoliv, kdo se na některou z těchto rolí připravují.
Na Skautskou křižovatku jsme doplnili metodický text Proč a jak na rodinný skauting, zároveň vyšel o rodinném skautingu článek v únorovém čísle Skautského světa a na Zpravodajství.
Ve spolupráci s Náčelnictvem Kmene dospělých vznikl metodický text pro legáty KD, na který odkazuje skrze skautIS rozesílaný uvítací e-mail pro nové okresní a krajské legáty Kmene dospělých.
Odbor pro personalistiku zajišťuje pravidelnou online perso poradnu, neváhejte se v případě zájmu připojit. Poradna probíhá cca v polovině lichých měsíců, poslední předprázdninová se uskuteční 15. května.
Vydali jsme karty Reflexit pro podporu vedení reflexe při skautském programu, zakoupit je můžete v Junshopu.
Proběhly tři víkendové kurzy Základů krizové intervence pro skautské vedoucí (na přelomu listopadu a prosince 2024, v lednu a březnu 2025), poslední se uskuteční v průběhu dubna.
V rámci projektu zavádění kultury sdílené chyby jsme publikovali další skautské průšvihy s doporučeními v časopisech (viz např. HoRRská expedice). Ve spolupráci s Prázdninovou školou Lipnice a Českou radou dětí a mládeže jsme iniciovali a spoluvedli březnový workshop pro zástupce dětských organizací pro sdílení ohledně práce s tématy řízení rizika a bezpečí a vyhledání vzájemných synergií.
Realizovali jsme několik seminářů a workshopů v rámci Vzdělávání na klíč a tři regionální semináře v rámci OP Jan Amos Komenský (tzv. šablony II) na různá témata z oblasti personalistiky, bezpečného skautingu a podpory výchovy.
Zahraniční zpravodaj / br. Vojtěch Olbrecht - Fišer
Probíhá příprava kontingentu na Světové skautské jamboree 2027 v Polsku a kontingentů na MOOT v Portugalsku a Intercamp v Německu, které proběhnou v letošním roce.
Výkonná rada schválila zadání a proběhlo výběrové řízení na vedení kontingentu na Středoevropské jamboree 2026, které se uskuteční v Maďarsku.
Na konci února jsme v Praze hostili setkání Cracow Group, tedy zástupců skautských organizací Polska, Maďarska, Slovenska, Litvy, Lotyšska a Estonska, jehož hlavním tématem byla příprava na letošní Evropské skautské konference.
V polovině března ukončil své působení ve funkci zahraničního zpravodaje bratr Vojtěch Olbrecht - Fišer a na pozici zahraniční zpravodajky nastoupila ses. Kristýna Jelínková - Leela.