Vlčice: Čmeldo, proč jsi se vlastně rozhodla na Klimaseminář vyrazit?
Čmelda: Téma je mi zkrátka blízké a přijde mi důležité ho předávat dál. Sama už jsem několik aktivit týkajících se klimatické změny připravovala, ať už na velkých akcích, nebo ve středisku. Často se snažím hledat řešení, jak dělat věci udržitelněji. Chopila jsem se příležitosti, chtěla jsem vyrazit mezi lidi, kteří smýšlejí podobně a mohou mi ukázat jiný pohled na věc. Co tam přivedlo tebe, Vlčice?
V: Já to vlastně měla úplně jinak, klimatická změna mne už delší dobu trápila na osobní úrovni, ale moc se mi nedařilo o ní mluvit s ostatními. Zároveň jsem vždy měla nutkání tohle téma otevřít ve středisku a začít řešit udržitelnost v jeho chodu.
Č: Už jsi vyprávěla o akci někomu jinému?
V: Spoustě lidí, ale ještě rozhodně nekončím, protože jsem pořád dost nadšená. Přišlo mi super, jak akce byla praktická. Vzdělávali jsme se během her a workshopů, hodně jsme diskutovali, takže bylo dost prostoru na sdílení zkušeností.
Č: S tím naprosto souhlasím! Mimo skvělých kuchařů a jejich veganských pokrmů byl víkend veden lektory, kteří rozhodně vědí, o čem mluví, a mají co předávat.
V: A co byl tvůj “aha” moment?
Č: Když jsem si uvědomila, že můžu začít konat a šířit téma klimatické změny tam, kde jsem, že nemusím čekat, až budu víc informovaná, až budu mít víc času, nebo až, až, až…
Č: Kdy sis ty řekla, že jet na Klimaseminář stálo za to?
V: Asi když jsem i po tak nadupaném víkendu stále neměla dost a přála jsem si dozvědět se víc. A ve chvíli, kdy mi došlo, že na určité věci není jednoznačná odpověď, každý z nás může mít trochu jiný názor, a přesto můžeme mít stejný cíl. To mi dodalo naději.
V: Myslíš, že takový dopad měla akce i na ostatní účastníky?
Č: Doufám, že měla, vzhledem k tomu, že každý z nás měl prostor naplánovat si konkrétní kroky do činnosti svých oddílů. Slyšela jsem spoustu pěkných nápadů. Příkladem jsi třeba ty, vždyť u vás ve středisku chceš rozjet Patronáty, že?
V: Ano, chci to u nás navrhnout! Přijde mi to jako skvělá příležitost porozumět krajině v našem okolí a mohl by to být fajn start pro vklínění tématu ochrany přírody do činnosti střediska. Čmeldo, a nezapomeň na náš plán vyrazit na společnou Klimavíkendovku s našimi roverskými kmeny!
V: A kdybys měla svůj zážitek z Klimasemináře popsat třemi slovy?
Č: To je těžký, ale zkusím to…možná motivace, možnosti, naplněnost.
V: Za mě je to asi inspirace, naděje a smír. Víc už dodávat nemusíme, ne?
Č: Ne, za mě by si to měl každý prožít sám.
V: Přesně tak! A hlavně by se měl každý alespoň trochu zajímat o klimatickou změnu, ochranu přírody a udržitelnost, protože se to stejně týká nás všech.
O akci
Seminář Tváří v tvář klimatu je určený především pro oddílové vedoucí, výchovné zpravodaje a vzdělavatele. Už čtvrtým rokem se snaží tvořit prostor, kde mohou účastníci a účastnice načerpat inspiraci pro práci s tématem environmentálních výzev v programu a společně přemýšlet, jak může skauting přispívat k přípravě holek a kluků na život ve společnosti v čase klimatické krize. Přispívá k naplnění jednoho z témat Strategie 2030 Environmentální výzvy.
Svoji zkušenost sdílely účastnice Klimasemináře Aneta Burianová (Čmelda) a Hana Douchová (Vlčice). Příští ročník se uskuteční 6.-8.3. 2026, pokud se chcete dozvědět více informací nebo dát vědět, až se spustí přihlašování, napište nám na e-mail klimaseminar@skaut.cz
Anna Marie Podlipná - koordinátorka environmentálních výzev