Zjisti, k čemu použiješ mobilní data každý den a kolik GB potřebuješ. Skautská telefonní síť ti poradí

Internet v mobilu je dnes mezi skauty poměrně běžná záležitost. Díky výhodným podmínkám v STS je finančně dostupný a zároveň jde o oblíbenou službu, která pomáhá v mnoha každodenních situacích. Díky spolehlivému datovému připojení můžeš pracovat i během cestování, najdeš zábavu, budeš se věnovat seberozvoji a budeš v obraze v tom, co hýbe skautským i neskautským světem.

Díky datům se zabavíš i poučíš

Pokud chceš často sledovat videa na YouTube, prohlížet si Reels, uploadovat (i na sociální sítě a do chatů) fotky a videa a koukat na seriály online, budeš potřebovat značné množství dat. Doporučujeme zvolit tarif s 24 GB či rovnou neomezená data.

V případě, že budeš občas sledovat sociální sítě s obrázky a videi, sem tam se podíváš na video a zapneš si třeba podcast Po uši ve skautu a provedeš pár mobilních videohovorů skrz Meety pak ti bude stačit 5 plus 2 GB zdarma. Pokud zjistíš, že to nestačí je možné si jednorázově data přikoupit či změnit balíček (tarif) na 12 GB dat.

Internet se hodí také k různým aplikacím pro zábavu i pro poučení. U aplikací závisí na mnoha faktorech, které čerpání dat ovlivňují. Obecně si dej pozor zejména na možnost mít jejich funkce offline. To se týká zejména mapových podkladů. Zároveň jsou aplikace ale často uzpůsobeny tak, aby oproti načítání webových stránek využívaly mnohem méně dat.

Podívej se na to, jaké aplikace se ti budou hodit. Skautská telefonní síť vybrala ty nejlepší, ověřené skauty. Psali jsme o nich ve článcích Skvělé appky pro skauting i na chatuParádní appky do přírody.

Internet v mobilu jako pomocník při řešení problémů

Pokud jsi hodně v pohybu a potřebuješ se spojit s ostatními na dálku, tak mimo volání, chaty a smsky využiješ oblíbené videohovory. U nich závisí na tom, zda použiješ Zoom, Meet, Discord, Slack, Skype či jinou platformu. Každá optimalizuje kvalitu videa po svém. Ze zkušenosti však víme, že 1 hodina videohovoru spotřebuje zhruba 15–50 MB dat. V případě, že chceš čerpání alespoň trochu ulevit, vypni si během videohovoru kameru.

Pokud pravidelně cestuješ, pak jsou data nedocenitelná na hledání spojů i na aktuální informace o zpožděních. Takové aplikace jako IDOS či Jízdní řády spotřebují minimum dat a ušetří ti mnoho starostí. Hodí se i možnost nakoupit jízdenky na poslední chvíli. Aplikace nabízí jak samotní dopravci (Můj vlak, Regiojet apod.), tak i integrované dopravní systémy (Lítačka, Idolka aj.).

V případě nutnosti nahlédnout do cloudových dokumentů během cest je přístup skrz appku rychlou a funkční volbou. Prohlédnout si zápis z porady? Bez problému díky Google Disku či Teamsům. Vyhledat kontakty na rodiče či zobrazit seznam materiálu na výpravu? Naklikat docházku dětí na schůzce? Načteš si Levitio. Chceš se přihlásit na kurz, ale nejsi u počítače? Načteš SkautIS během cesty vlakem. Sháníš rychlou aktivitu, když ti ujel vlak a nic tě nenapadá? Koukneš na Chystám program či na Hranostaj. Přišel ti email, na který chceš rychle odpovědět? Využij mobilní appku. Na tyto administrativní činnosti, v případě, že nevyužíváš weby, které mají mnoho interaktivních prvků (video, prezentace, animace apod.), spotřebuješ opět minimum dat. Bohatě ti postačí tarif s 5 plus 2 GB zdarma.

Internet v mobilu se hodí i na skautských akcích. K čemu ho využiješ? Psali jsme o tom.

Vždy budeš v obraze

Internet v mobilu pořídíš v rámci STS za výhodných podmínek. Podívej se na aktuální ceník a připoj sebe i až 6 svých blízkých. Za připojení neplatíš žádné zvláštní poplatky. Služba je zcela bez závazku. Velkou výhodou je, že připojení v STS volají a esemeskují do celé sítě Vodafone zdarma a ceny budou neměnné minimálně do roku 2026.

Jak si nastavit službu co nejvýhodněji?

Mezi balíčky v STS můžeš libovolně přecházet dle tvé aktuální potřeby. Dobré je tedy zjistit, kolik dat skutečně na co vyčerpáš. Dle toho pak můžeš změnit balíček (tarif) na ten, který je pro tebe nejvýhodnější. Ke zjištění čerpání dat ti pomohou aplikace, které si můžeš nainstalovat. Pro Android doporučujeme My Data Manager či GlassWire Data Usage Monitor. Pro iOS pak My Data Usage Widget Pro.

Chci vidět aktuální ceník STS

Chci se připojit do STS

Jak připojit své blízké

Za TDC
Ondřej Turek – Opičák