Parádní appky do přírody. Máme pro tebe ty nejlepší tipy, které vybrala Skautská telefonní síť

Vybrali jsme pro tebe další aplikace do telefonu, které se ti budou hodit. Čekají na tebe ověřené aplikace na rozpoznávání zvířat i rostlin a dokonce i hub. Stejně tak v článku najdeš nejlepší appky s předpovědí počasí, poučné aplikace či takové, které zachraňují lidské i zvířecí životy.

Podívej se také na skvělé appky pro skauting i na chatu, které jsme publikovali nedávno. Najdeš zde mapy, zpěvníky, ladičky, venkovní hry, šifrovací nástroje a mnoho dalšího!

Poznávací a vzdělávací aplikace nejen do přírody

 • Počasí:

 • Záchranka (Google Play / App Store): V případě nouze jednoduchým způsobem kontaktuješ Zdravotnickou záchrannou službu a Horskou službu. Zároveň záchranářům odešleš svou přesnou polohu. Navíc v appce nalezneš instruktážní videa či návody jak se chovat u vody.
 • Uzlování (Google Play / App Store)
 • Randomizer (Google Play / App Store): Náhodně rozlosuj skupiny na vytyčené závodní trasy, či třeba na nějakou hru.
 • Rozpoznávání fauny i fóry: 

  • Pomocí fotoaparátu rozpoznáš jakékoli zvíře či rostlinu a zároveň pomůžeš přírodovědcům v jejich bádání.
  • PlantNet (Google Play / App Store)
  • iNaturalist (Google Play / App Store)
  • Seek (Google Play / App Store)
  • BioLog (pouze na Google Play): Vyfoť, urči polohu a zapiš, co jsi pozoroval přímo v terénu. Pokud autorům pozorování pošleš, pomůžeš navíc chránit přírodu. Aplikace slouží i jako atlas výskytu druhů a umožňuje načítat a prohlížet druhová pozorování ve zvolené oblasti za posledních 10 let z Nálezové databáze ochrany přírody.
  • Co tu kvete (pouze na Google Play) – zde již nemůžeš odesílat data vědcům
  • Aplikace na houby (Google Play / App Store) je zase určena k rozpoznávání hub vyfocením, obsahuje i atlas hub, deník nálezů i růst hub v regionu. – zde již nemůžeš odesílat data vědcům
  • Aplikace rozpoznávají živou přírodu i z nahraných fotek, ale výrazně lépe funguje, když jsi online v reálném čase. Proto doporučujeme pořídit si cenově výhodný tarif s internetem v mobilu skrz Skautskou telefonní síť.
Atlas rostlin, lexikon zířat či encyklopedie hub? Vše mám v telefonu o hmotnosti 160 gramů.
 • Rozpoznávání ptactva: 

  • Urči, který ptačí druh právě slyšíš ve volné přírodě Také můžeš v appce vyhledat konkrétního ptáka a jeho charakteristický hlas.
  • Hlasy ptáků (pouze na Google Play)
  • BirdNET (Google Play / App Store)
 • Hravouka (Google Play / App Store): Přidej se k Malé Myšce na jejím průzkumu fantastického přírodního světa! Díky ručně namalovaným obrázkům lesa, rybníku či zahrady se seznámíš s nespočtem druhů zvířat a rostlin a dozvíš se, jak se různí živočichové chovají ve svém přirozeném prostředí. Aplikace je mírně zpoplatněna.
 • Zvíře v nouzi (Google Play / App Store): Aplikace na základě polohy telefonu určuje spádovou záchrannou stanici, které je možné se ihned dovolat stisknutím "Volat pomoc". Pokud nalezneš zraněné zvíře, můžeš sdílet svoji aktuální polohu se záchrannou stanicí, popřípadě vložit vlastní bod do mapy a sdílet.
 • Correct Altitude (pouze na Google Play): GPS používá zjednodušený hladký povrch Země zvaný elipsoid pro určování polohy, včetně výšky. Planeta však není plynulá, a proto rozdíl mezi skutečnou výškou uživatele a výškou GPS může dosáhnout mnoha desítek metrů. Tato aplikace ti pomůže změřit přesnou nadmořskou výšku.
 • ISS / MVS Detektor (Google Play / App Store): Díky aplikaci zjistíš, kdy nad tvojí hlavou poletí ISS a bude dobře vidět. Appka obsahuje také přímé odkazy na živé záběry dvou kamer, které jsou na stanici nainstalované a mapu s její aktuální polohou.
 • Splid (Google Play / App Store), Tettle Up (Google Play / App Store): Během cest s přáteli možná budete platit společnou dopravu, potraviny nebo zmrzlinu. Appky jednoduše spočítají, kdo co komu dluží.

Přejeme mnoho zábavy, radosti, poučení a klidu v přírodě. A to nejen na datech v aplikacích, ale i v telefonickém a smskovém spojení se skauty a skautkami i jejich blízkými díky Skautské telefonní síti. V případě nejasností nás neváhej kontaktovat.

Chci získat cenově výhodná data a další telefonní služby

Za TDC
Ondřej Turek – Opičák

skaut.cz/​sts
telefony@skaut.cz