Kam se chceme díky práci na Strategii 2030 posunout
Roveři a rangers
Cílem strategického tématu je posílit vnímání roveringu jako výchovné kategorie rovnocenné ostatním. Za obzvlášť důležitý považujeme mladší roverský věk, kdy se roveři a rangers (RS) hledají, orientují ve skautském i osobním životě a vybírají svou další cestu. Naším cílem je být jim v tomto období, které vyžaduje mnoho trpělivosti, oporou. Klíčovou roli přitom hrají oddíly, střediska, přístavy, popř. okresy, kraje a vzdělávací kurzy, kteří vytvářejí podmínky pro rozvoj RS a podporu roverských společenství. Máte na středisku člověka, který podporuje rovering? Mapuje dorůstající holky a kluky, ptá se oddílů, jak myslí na roverský program? Podpoří zavedení roverského programu (například zajistí novým RS Kompasy a pomůže jim najít průvodce)? Iniciuje vznik roverského kmene? V nabídce je i řada roverských lesních kurzů a třeba vaši RS uvítají finanční příspěvek na úhradu účastnického poplatku. Inspirací může být i uspořádání společné střediskové či okresní akce, která by rovery a rangers stmelila a podpořila jejich další rozvoj.
V roce 2025 se soustředíme na podporu roverského programu. RS ve skupinách mohou vyrazit na víkendový zážitkový a tmelící kurz Roverský (re)start, zatímco jednotlivci bez společenství se budou moci přihlásit na dvouvíkendový kurz RoverOn. Průvodci a průvodkyně RS se mohou připojit do facebookové skupiny Roverské kolegium nebo se zúčastnit březnové Roverské porady. V průběhu roku bude spuštěna nová roverská webová aplikace RoverNet, která nahradí stávající roverský web. Aplikace nabídne informace o roveringu a roverských akcích, ale bude také interaktivním nástrojem, kde si RS mohou plnit a sledovat svůj postup v roverském programu a zaznamenávat vlastní pokroky. Aktuality a inspiraci z roveringu bude možné po celý rok sledovat na Instagramu @rovernet_cz.
Schválené zadání tématu Roveři a rangers, včetně přehledu a rámcového zadání projektů na rok 2025, je k nahlédnutí či ke stažení zde.
Klubovny, tábořiště a základny
Naplnění tématu bude z velké míry záviset na střediscích a přístavech. Zásadním krokem je totiž právě jejich rozhodnutí, že chtějí získat do vlastnictví nové či stávající tábořiště, pustit se do výstavby nové klubovny či rekonstrukce té stávající, zlepšit správu svých nemovitostí (z hlediska péče, finanční udržitelnosti atp.) nebo je provozovat udržitelněji. A poté jejich odhodlání a schopnost dotáhnout záměr do úspěšného konce. Ústředí jim k tomu nabídne různé formy podpory – od metodické (návody, šablony, vzory, postupy) přes finanční (dary, půjčky, fond pro rychlé nákupy pozemků ze strany ústředí a následný odprodej OJ). Dále odborné poradenství, vzdělávání na klíč nebo podporu sdílení dobré praxe osobně (Setkání k nemovitostem, programy na celostátních akcích) i online.
V roce 2025 se budeme soustředit na sdílení zkušeností a podporu jednotkám, které plánují nebo již dělají aktivní kroky k nákupu vlastního tábořiště, a na to, aby takových jednotek bylo co nejvíc. Pozemků vhodných k táboření stále ubývá a je tedy třeba jednat co nejrychleji. Ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara budeme pracovat na posilování podpory pro organizační jednotky, které uvažují nebo se rozhodly pro rekonstrukci klubovny či výstavbu nové. Nadále jsme připraveni konzultovat záměry a projektové dokumentace, zprostředkovat kontakty na odborníky, a nabízet rady s financováním zejména prostřednictvím lokálního fundraisingu. Účast na Setkání k nemovitostem, které proběhne v únoru 2025, je dobrou příležitostí pro načerpání informací, konzultace i vzájemné sdílení dobré praxe.
Schválené zadání tématu Tábořiště, klubovny a základny, včetně přehledu a rámcového zadání projektů na rok 2025, je k nahlédnutí či ke stažení zde.
Environmentální výzvy
Cílí na to, abychom téma dokázali ve skautské činnosti smysluplně uchopit a skrze vlastní příklad i výchovu v oddílech dokázali holky a kluky vybavit pro porozumění a aktivní přístup k této celospolečenské výzvě. Soustředit se tak chceme nejen na podporu vedoucích oddílů, aby s tématem dokázali pracovat v oddílové činnosti, ale také na zodpovědný přístup organizace na všech jejích úrovních (zvyšování udržitelnosti skautských kluboven, základen i tábořišť, zodpovědný přístup k provozu organizace např. v úrovni cestování nebo velkých akcí apod.). Protože jen skrze příklady dobré praxe a aktivní zapojení do realizace byť jen drobných opatření mohou kluci a holky získat důvěru v to, že i oni sami mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu.
V roce 2025 se oddíly opět budou moci zapojit do projektů Patronáty a Klimavíkendovky, které finančně podporujeme tak, abychom je mohli nabídnout více oddílům. Částečně zjednodušit a výrazněji metodicky podpořit chceme projekt Ekoklubovny. Projekt zapojuje holky a kluky do přemýšlení o ekologických dopadech naší činnosti a do výběru a realizace vhodného opatření pro svou klubovnu, základnu nebo jejich bezprostřední okolí. Vede je k převzetí zodpovědnosti, ale také k týmové spolupráci, tréninku komunikačních dovedností a mnoho dalšího. Jednou z nejbližších příležitostí, jak se zapojit do naplňování tématu environmentálních výzev, je vyrazit na další ročník Klimatického semináře, který proběhne v březnu 2025 a prakticky provede účastníky tím, jak téma environmentálních výzev současnosti zapojit do oddílového programu. Střediskům chceme v roce 2025 nabídnout možnost projít moderovanou diskusí o tom, jak se chtějí na úrovni střediska tématu chopit, jaké vnímají překážky, jak je odstranit a čím lze začít. Máte-li o tuto podporu zájem, lze už teď psát na klimatickazmena@skaut.cz, ozveme se vám. Dále nabídneme aktualizované vzdělávání na klíč a tématické programy na chystaných celostátních akcích (Setkání skautských stavitelů, Helpdesk ad.).
Schválené zadání tématu Environmentální výzvy, včetně přehledu a rámcového zadání projektů na rok 2025, je k nahlédnutí či ke stažení zde.
Bezpečný skauting
Mottem tématu Bezpečný skauting je “dobrodružství s dobrými konci”. Chceme cíleně posilovat fyzickou a psychickou odolnost holek a kluků a podpořit vedoucí v tom, aby vědomě připouštěli ve skautském programu přiměřená rizika, která mají výchovný smysl. Jedná se např. o postupné podporování samostatnosti rádců a družin skautů a skautek i společenství mladších roverů a následné umožnění některých jejich aktivit bez přítomnosti dospělých. Cílíme také na to, aby neúměrně ohrožující rizika vedoucí aktivně před počátkem dané činnosti vědomě ošetřovali a uměli vhodně reagovat i v případě krize. Mezi tato nežádoucí rizika řadíme především rizika vážného či smrtelného úrazu, riziko vzniku psychického traumatu nebo riziko nevhodného sexualizovaného jednání.
V roce 2025 se skautští vedoucí budou moci zapojit do dobrovolného sebezkušenostního programu k rozvíjení odolnosti. Tento přibližně roční “trénink odolnosti” bude probíhat vzdáleně formou drobných pravidelných impulsů pro vedoucí. Svoji zkušenost budou moci vedoucí pak promítnout do své práce v oddílech a kurzech. Ve střediscích a přístavech, na regionálních akcích nebo na skautských kurzech můžete vyzkoušet program Fórum sdílené chyby nebo pracovat si komentovanými anonymními kazuistikami skautských průšvihů. Vaším vlastním sdílením přes prusvihy.skaut.cz můžete pomoci tomu, aby tyto kazuistiky i Fóra sdílené chyby byly živou studnicí učení pro všechny vedoucí. Vedoucí se budou moci nadále hlásit na vyhledávané víkendové kurzy Základů krizové intervence pro skautské vedoucí. Připravíme také online zkrácené formáty dobrovolného vzdělávání v tomto tématu. Budeme pokračovat i v organizaci regionálních setkání vedoucích s tématikou bezpečného skautingu a skautské personalistiky. Vytvoříme stručné školení o základech psychické, fyzické a sexuální bezpečnosti při skautské činnosti pro rádce a vedoucí od 15 let. Dokončíme uvedení Kodexu jednání dospělých tak, aby jej všichni dospělí v naší organizaci přijímali jako základní etickou normu a snažili se o jednání v souladu s ním. Zahájíme práci na metodice pro prevenci a řešení případů nevhodného sexualizovaného jednání a na posílení dostupnosti podpory pro řešení problematických situací. Navrhneme vhodný systém kontroly osobního pozadí a bezúhonnosti dospělých skautských dobrovolníků. Budeme pokračovat v práci na snižování tolerance k alkoholu na skautských akcích a důsledném dodržování právního rámce v této oblasti.
Schválené zadání tématu Bezpečný skauting, včetně přehledu a rámcového zadání projektů na rok 2025, je k nahlédnutí či ke stažení zde.
Pojďme se společně pustit do práce
Ze shrnutí je zřejmé, že chceme-li se jako organizace posunout, je třeba aktivní spolupráce všech úrovní organizace. Některé projekty v rámci strategických témat stojí na práci ústředí, další na zapojení oddílů nebo středisek, některé budou vyžadovat intenzivnější zapojení skautských krajů, vzdělavatelů nebo nabízejí příležitost k zapojení Kmene dospělých. Zadání strategických témat zároveň obsahují přehled možností a forem zapojení různých cílových skupin i jednotlivců - neváhejte je v rámci oddílu, střediska nebo třeba roverského kmene projít a pracovat s nimi.
S konkrétními nabídkami zapojení do práce na projektech budeme přicházet prostřednictvím Zpravodajství a budeme se s nimi obracet také přímo na jednotlivé cílové skupiny. Aktuální informace najdete vždy na Skautské křižovatce v sekci Strategie 2030.
Strategie zároveň nabízí střediskům, ale i oddílům nebo skautským krajům prostor pro hledání vlastních cest, jak se posunout dál v některé z oblastí. Pokud se do toho pustíte, budeme rádi, když s námi budete sdílet své zkušenosti.
Z jednání Náčelnictva dále vzešlo
Náčelnictvo schválilo také změny v textaci Strategie 2030, které navrhli garanti témat. Jedná se o doplnění „aktuálního stavu“ témat tak, aby odpovídal konci roku 2024 a tedy okamžiku, kdy na nich začínáme pracovat, a dále o úpravy, které vyplynuly z veřejného připomínkování - doplnění či úpravy formulací, které zlepšují srozumitelnost textu či výstižněji popisují cílový stav. U strategického tématu Environmentální výzvy došlo ke změně struktury a pořadí (nikoli obsahu) cílů tak, aby na sebe logicky navazovaly. Aktuální znění Strategie 2030 je k nahlédnutí zde a na Skautské křižovatce.
V zadáních zatím chybí indikátory, jejichž prostřednictvím budeme témata vyhodnocovat. Pracovní skupina NJ pro strategii ve spolupráci s garanty usiluje o to, abychom dokázali nastavit takové indikátory, které budou pro vyhodnocení Strategie 2030 smysluplné, ale zároveň jejich zjišťování nebude stát neúměrné úsilí a prostředky. Návrhy indikátorů projedná Náčelnictvo na svém březnovém jednání a poté je doplníme do zadání.
Pojďme do toho! K tomu, aby se nám vytyčené cíle podařilo naplnit, může přispět každý z nás.
Těšíme se na spolupráci.
Bára Tichavová - Rozárka místostarostka zodpovědná za Strategii 2030