Regionální setkání: Dobře investovaný čas a energie do propojení činovníků s programem na míru

Konají se ve vašem kraji nebo okrese setkání činovníků? Máme pro vás připravený program na míru. Věříme, že uspořádání takového setkání alespoň jednou ročně přispěje k vzdělávání a vzájemnému propojení lidí z regionu a určitě stojí za to!

• Komu předat štafetu? Nástupnictví v praxi
  • Roveři nad zlato aneb jak podpořit rovery, abychom měli činovníky
  • Chci vylepšit svůj oddíl: jak na to?
  • Kodex jednání dospělých
  • Jak na rizika a krizové situace při skautské činnosti
  • Psychické bezpečí dětí v oddíle
  • Skautská personalistika
  • Mentoring jako přirozená věc ve skautingu
  • Začlenění dospělého nováčka
  • Aby skautský oddíl byl opravdu skautský: Jak být dobrým výchovným zpravodajem/​zpravodajkou?
  • Sexuální výchova v oddíle
  • Fórum sdílené chyby

Z těchto témat si můžete namíchat koktejl podle potřeb a zájmu účastníků setkání nebo podle nedostatků a výzev, které ve svém regionu vnímáte. Můžeme se celý den věnovat jednomu tématu a účastníci budou odjíždět s konkrétními návrhy a plány pro své středisko či oddíl. Můžeme věnovat dopoledne skautské personalistice a odpoledne tématům v oblasti bezpečí, nebo naopak. Můžeme zorganizovat 4 dvouhodinové workshopy, aby účastníci nakoukli do více témat a odvezli si inspiraci a podněty pro rozvoj svého oddílu či střediska. Workshopů může být i osm a účastníci si z nich budou vybírat jako na akcích typu Helpdesk nebo Elixír, jen tu akci budou mít za humny. Programy vedou zkušení lektoři, a to zdarma. Objednávejte si je alespoň dva měsíce předem na lide@skaut.cz.

Jak zhodnotili přínos posledních dvou setkání účastníci v Královéhradeckém kraji, kde se krajské setkání činovníků koná každoročně? Co si ze seminářů odnesli vedoucí oddílů a středisek?

• Naše středisko je specifické. Tady jsem zjistila, že v jiných střediscích to může fungovat úplně jinak, někde i hůře. Mám zase chuť do práce a do zlepšování vztahů v oddíle i na středisku.
  • Skvělý lektor, rychle a věcně reagoval na dotazy a dal prostor pro naše sdílení, což bylo z mého pohledu nejdůležitější. Načerpala jsem hodně inspirace.
  • Mysleli jsme, že se se situací na našem středisku nedá hnout, ale teď máme plán alespoň na malé kroky, které by mohly situaci zlepšit.
  • Velmi přínosné bylo také setkání s krajskou radou.
  • Bezpečný skauting byl prostě top, dobře se to poslouchalo a byla tam dobrá atmosféra, lektorka skvěle a rychle reagovala na jakýkoli dotaz a všechno to dávalo smysl.
  • Dost mě nadchla ta dobrovolnická dohoda, to u nás zavedu.
  • A taky jsem po letech ráda viděla tady holky - byly jsme spolu na rádcáku.

Uspořádat krajské setkání a zúčastnit se ho stojí úsilí a čas. Obojí se ale vyplatí do něj investovat. Přínosy jsou velké:

• Lidé z regionu se spolu osobně poznají, mohou navázat spolupráci, domluvit se na společných akcích, odbourat případné zbytečné averze.
  • Pro účastníky je velkou osobní podporou, když zjistí, že ostatní řeší velmi podobné problémy jako oni, že ani ostatní střediska nejsou dokonalá. Mohou si navzájem poradit a pomoci.
  • Setkání je ideální pro vzdělávání. Účastníci za ním nemusí jet daleko. Je možné objednat si seminář z bohaté nabídky vzdělávání na klíč nebo pozvat instruktory a lektory, kteří v regionu žijí či působí na regionální vzdělávací akci. Díky podpoře ze "šablon" můžete získat kvalitní program zcela beznákladově.

Krajská setkání probíhají v mnoha krajích. Někde ale možná ne. Naplánujete si krajské setkání na letošní nebo příští rok? Vedoucím oddílů a středisek i jiným činovníkům z regionu doporučujeme takovou příležitost nepropásnout.

Těšíme se na objednávky programů a držíme palce, ať se setkání vydaří!

Petra Bašová - Fidla
koordinátorka personalistických projektů