Ovlivňují tě tvé limity ve skautské činnosti?

Gnóthi sautón - „Poznej sám sebe“, vyzýval nápis nad vchodem do bájných věštíren v Delfách. Vědět kdo jsme a jací jsme je důležité pro lidi, se kterými spolupracujeme i pro nás samotné.

Bez vědomí si vlastních možností a limitů se budeme pouštět do příliš jednoduchých úkolů, nebo do věcí, které překračují naše hranice. Tak jako se liší naše povahy tak i schopnosti a zkušenosti jsou různé. Můžeme se inspirovat, jak věci řeší někdo jiný. Každý z nás si ale musí najít svou vlastní cestu.

Vím, že mám závratě z výšek. Je správné s tímto vědomím vzít svěřené děti na lezení po skalách? → Závratě z výšek je něco, co nelze snadno překonat. Měl bych to brát na vědomí a takové programy vůči tomu přizpůsobit, případně nechat jejich vedení jiným vedoucím (Kodex jednání dospělých - komentovaná verze).

Velmi mnoho můžeš objevit vnímáním svých pocitů, toho co se v tobě odehrává. Pocity jsou bezprostřední systém zpětné vazby určený pro nás samotné. Všímej si jich v průběhu celého dne a během různých událostí. Tak nejlépe zjistíš, které situace jsou ti příjemné, ve kterých se naopak necítíš dobře, kde máš jistotu a kdy si nevíš rady.

Pocity naše tělo vyjadřuje často i fyzickými vjemy. Před chystanou akcí můžeš cítit nával energie a chuť se rozběhnout. Může se ti ale také svírat žaludek, točit hlava, nebo se můžeš cítit unaveně či “na to nemít chuť”. Dopřej sluchu tomu, co ti tělo říká.

Poznávat sám sebe včetně svých fyzických a duševních limitů je dlouhodobý proces. Je to něco, na čem většina z nás nepříliš soustředěně pracuje celé roky. Náhledu na své limity nám může dobře pomoci řada více či méně známých nástrojů. Zde jsou některé z nich:

Deset minut denně →  “zpytování svědomí”

  • nejsnazší a nejrychlejší zpětná vazba na bezprostřední události daného dne - z nich se můžeš dozvědět mnoho o svém chování a prožívání
  • díky této metodě velmi snadno a rychle zjistíš svůj aktuální stav a prožívání v daném dni

Psaní deníku

Zpětná vazba

  • je dárek od druhých, který můžeme přijmout, ale také nemusíme
  • díky ní můžeš získat velmi cenný pohled z jiného úhlu a sebe a na věci, kterými se zabýváš
  • říkej si o ní, pravidelně se ptej lidí okolo sebe, jak vnímají to co děláš, co se ti daří, v čem (ne)působíš sebejistě

Vědět o svých omezeních je důležité, všichni je máme a je to v pořádku. Dalším krokem na cestě je přijetí vlastních limitů. Je potřeba najít rovnováhu mezi tím, kdy máme překračovat svou komfortní zónu a kdy je  rozumné respektovat své vlastní limity.

Nenuťme se vždy a za každou cenu do věcí, které nejsou v souladu s naší přirozeností nebo na které v danou chvíli nejsme připraveni. Na druhou stranu, skauting vytváří přirozeně prostředí, které nás motivuje překročit svůj vlastní stín. Nauč se znát o sobě v jakých mezích funguješ komfortně, kde se dostáváš do zóny učení a kdy už je to daleko v zóně ohrožení. Díky znalosti sebe sama dokážeš lépe odhadovat, které skvělé programy a činnosti s dětmi můžeš dělat a zároveň jim jdeš svým jednáním dobrým příkladem.

Naše limity se týkají i tzv. měkkých dovedností. Někdo umí velmi dobře vyslechnout děti s jejich trápeními, zatímco jiný raději mluví více sám o sobě. Někteří z nás mají diplomatické dovednosti a přirozeně usmíří dvě rozhádané strany. Jiný by je svým snažením poštval proti sobě ještě více (Kodex jednání dospělých - komentovaná verze).

Když budeš znalosti o sobě sdílet a dávat dohromady s ostatními v týmu, budete navzájem vědět, v čem se jeden na druhého (ne)můžete spolehnout. Otevírejte téma silných a slabých stránek s respektem k potřebám a názorům všech zúčastněných. Dokážete pak snadněji sdělovat své možnosti i své slabiny.

Měsíc před táborem asi nezvládneš objevit všechny své skryté limity a superschopnosti. Na druhou stranu nikdo v tomto tématu nezačíná “od nuly”. Zkus si vybrat klidně jen jednu z výše nabízených technik a vydržet jí pravidelně používat alespoň 2-3 týdny. Věřím, že se o sobě ledacos dozvíš. Nejdůležitější je s otevřenou hlavou přijímat to co se okolo mě děje a pokoušet se posouvat stále dál. Zavítej také na rozcestník Bezpečný skauting na Křižovatce, kde najdeš další témata týkající se psychického, fyzického a sexuálního bezpečí. A také nové video na youtube “Kodex vypráví: vůči sobě” aneb mysleme na své osobní limity.

Pokud toho na tebe je před tábory hodně a nestíháš vše sledovat, zde v článku najdeš shrnutou komunikací týkající se táborů v oblasti bezpečí. A nebo si nejdřív projdi tipy v článku Skauting nebo život?, jak o sebe pečovat, jak si nastavit vlastní hranice, abys neubližoval/​a sobě (a v důsledku toho možná i druhým).

Josef Boubín
personalista, psycholog a skautský lektor