Práce na tématu s prioritou 1 probíhala v letech 2016 - 2022, garanty tématu byli postupně: Ondřej Kupka - Dick (do září 2017), Denisa Sochorová (říjen 2017 - září 2018) a od října roku 2018 Barbora Tichavová - Rozárka.
V roce 2016 Náčelnictvo schválilo zadání tématu, v návaznosti na to pak VRJ projednala a schválila plán jeho realizace.
Cíl naplňování strategického tématu: “Existují způsoby, kterými pravidelně v žádoucích intervalech zjišťujeme změny v potřebách a životním stylu dětí. Máme k dispozici srozumitelné a použitelné výstupy, které jsou členům hnutí dostupné. Skautský výchovný program je na základě těchto výstupů pravidelně revidován.”
V rámci naplňování ST se podařilo (úplný výčet výstupů je v odkazované závěrečné zprávě níže)
Organizace má pro věkovou kategorii světlušek, žabiček a vlčat (stezky, vlčci a světýlka, Svět vlčat a světlušek) i skautů a skautek (stezky a odborky) nové aktuální výchovné nástroje. Ke všem nástrojům vznikla celé škála podpůrných materiálů jak pro rádce, rádkyně, oddílové rady, vedoucí, tak i výchovné zpravodaje, vzdělavatele. Všechny nástroje stojí na kompetencích rozpracovaných do projevů pro všechny věkové kategorie. Proběhlo několik velkých akcí pro vedoucí a oddílové rady (Elixír, Poradní skála), pro skauty a skautky Národní jamboree.
V přímé návaznosti na realizaci ST došlo také k výraznému posílení profesionálního zázemí pro programovou oblast. I přesto, že se na realizaci ST z velké části podíleli dobrovolníci, naplnění ve zmiňované míře se mohlo podařit právě i díky zázemí v KÚJ.
Kompletní závěrečná zpráva strategického tématu Rozvoj, aktualizace a podpora výchovného programu je k dispozici zde.
Doporučení k dalšímu pokračování tématu
- Dokončit revizi nástrojů, která nebyla do tohoto strategického tématu zahrnuta (např. revize nástrojů pro benjamínky) a roverského programu.
- Podporovat propojení jednotlivých nástrojů v oddílech (napříč nástroji i věkovými kategoriemi).
- Podpora výchovných nástrojů v dlouhodobém horizontu, rozvoj nabídky vzdělávání oddílových rad v práci s výchovnými nástroji.
Poděkování
Poděkování patří desítkám lidí, kteří přispěli k rozvoji programu. Poděkování patří týmům, které revize táhly:
- Poděkování týmu revize stezky.
- Poděkování týmu odborek.
- Poděkování týmu revize stezky světlušek a vlčat.
- Poděkování týmu vlčků a světýlek.
- Poděkování týmu Světa vlčat a světlušek.
- Poděkování týmu vůdcovského handbooku.
- Poděkování všem pořadatelům Poradních skal a Elixírů.
- Poděkování členům a členkám OVASu a SKABORu.
- Poděkování členkám a členům ekoodboru, skautům na zemi, duchovnímu odboru.
- Poděkování metodické skupině náčelnictva.
Poděkování dále patří členům, členkám oddílů a jejich vedoucím, kteří testovali jednotlivé nástroje a poskytovali nám cenné podněty a připomínky.
Lenka Šablová, koordinátorka agendy Strategie 2022