Starost o lidi ve skautském středisku je sice primárně na bedrech vedoucího, ale nemusí (a ani by neměl) na to být sám. Sdílet zodpovědnost za personalistiku s někým dalším, kdo mu bude v této oblasti oporou a parťákem, je pro vedoucího velká úleva. A právě pro tuto roli se ideálně hodí tzv. zpravodaj pro personalistiku.
Co může(š) jako zpravodaj pro personalistiku dělat?
- cíleně pracovat s cyklem každého dobrovolníka – viz obrázek (práce s motivací, zpětnou vazbou, hledání lidí, rozvoj dobrovolníků, využívání nástrojů podpory pro vedoucí, aj.)
- zapojovat dospělé do skautské činnosti (hledání nových příležitostí pro dospělé, dávat úkoly a projekty na míru, mít přehled o kompetencích jednotlivých dospělých, integrovat dospělé nováčky a hledat jim patrony a mnoho dalšího)
- podporovat různé formy uskupení dospělých kolem střediska (podporovat rodinný skauting, klub Kmene dospělých a vznik jeho nových družin, společenství přátel skautingu, roverské kmeny, fóra skautských institutů)
- komunikovat s dospělými a rovery (řešit vhodné komunikační kanály, pomoci překonat generační bariéru v komunikaci, zabývat se akcemi pro dospělé a dobrovolníky kolem střediska)
Zpravodaj pro personalistiku má široký záběr a jeho role se může v některých oblastech prolínat s činností výchovného zpravodaje (například v oblasti vzdělávání a osobního rozvoje dobrovolníků) nebo zpravodaje pro rovery a rangers. Důležitá je proto vzájemná komunikace a spolupráce, aby si zpravodajové práci rozdělili podle svých silných stránek a vzájemně se doplňovali.
Nejvíce se práce zpravodaje pro personalistiku překrývá s úkoly vedoucího střediska. Je pochopitelné, že některé věci – zejména ty, které se týkají péče o dospělé a dospívající – řeší primárně vedoucí střediska. Nemusí jich ale být mnoho. Více o dělbě projektů, úkolů a odpovědností se dozvíte v dalším článku, který vyjde na jaře.
Kde najde(š) podporu:
Chcete se dozvědět víc o roli zpravodaje pro personalistiku? Všechny potřebné informace najdete na skautské Křižovatce.
Najdete tam nejen detailní popis této pozice, ale i spoustu dalších užitečných materiálů:
- Jak začít: Praktické tipy pro nové zpravodaje, jak se zorientovat a co dělat nejdříve.
- Metodická inspirace: Tipy a triky, jak pracovat s dobrovolníky v jednotlivých fázích jejich "skautské kariéry" (od náboru a zaučení až po předávání rolí a loučení).
- Přehled dospělých ve skautingu: Informace o různých rolích a možnostech zapojení dospělých do skautské činnosti.
Nejúčinnější je osobní sdílení praxe, které umožňuje např. celostátní akce HelpDesk, 4.-6. 4. 2025 v Polné na Vysočině, online perso poradna (každý třetí čtvrtek v lichém měsíci) či semináře a vzdělávací programy v oblasti skautské personalistiky (dle poptávky přes vzdělávání na klíč).
Kde zpravodaje pro personalistiku vzít, kdo jím může být
Že ve vašem střediskovém týmu nikdo není, kdo by se mohl stát zpravodajem pro personalistiku? Nezoufejte! Možná jste jen přehlédli skrytý potenciál někoho z vašeho okolí. Zpravodajem se může stát kdokoliv, kdo má chuť do práce s lidmi a zájem o rozvoj střediska:
- Zástupce vedoucího střediska: Má přehled o dění ve středisku a zkušenosti s vedením.
- Volený člen střediskové rady: Zná dobře fungování střediska a jeho potřeby.
- Dospělý rover: Hledá novou výzvu a chce se aktivně zapojit do střediskového života.
- Bývalý skaut: Má zkušenosti se skautingem a rád by se vrátil do aktivní činnosti.
- Dospělý nováček: Chce se stát součástí střediska a přinést nové nápady.
- Člen klubu Kmene dospělých nebo rodinného skautingu: Má zkušenosti s organizací akcí pro dospělé a dospívající.
Rozhlédněte se kolem sebe! Jistě najdete někoho, kdo by se pro tuto roli skvěle hodil.
Uspořádejte u vás regionální setkání – pozvěte si zkušené lektory na celodenní seminář, kde se mohou potkat mj. všichni, kdo tíhnou k péči o tým a o dobrovolníky. Seminář může nakopnout některé členy středisek a najednou bude snazší roli zpravodaje pro personalistiku obsadit – třeba i v tandemu.
Více o regionálních seminářích zde. V případě zájmu napiš na lide@skaut.cz.
K čemu je ve skautském středisku dobrý zpravodaj pro personalistiku
Práce je dost i bez něj a času je naopak málo. Jenže právě zpravodaj vám může uvolnit ruce a pomoci vám s věcmi, na které se jinak nedostává:
- Uleví vedoucímu střediska: Vedoucí se pak může soustředit na rozvoj střediska a jeho vizi, místo aby se utápěl v administrativě a operativě.
- Usnadní nábor nových dobrovolníků: Zpravodaj se může aktivně věnovat vyhledávání a oslovování potenciálních zájemců o skauting.
- Pomůže udržet stávající činovníky: Díky systematické péči a podpoře se činovníci budou cítit ve středisku dobře a déle v něm zůstanou aktivní, i když třeba změní svou roli.
- Přivede nové členy: Zpravodaj může podporovat různé formy skautingu v dospělosti, čímž se otevřou dveře pro nové členy (děti bývalých skautů, dospělí nováčci apod.).
Zpravodaj pro personalistiku vám zkrátka pomůže se vším, co se týká péče o váš tým a dospělé ve středisku. Může vám pomoci s předáváním rolí, sháněním lidí, stmelováním týmu, rozvojem dobrovolníků, podporou jejich motivace, mezigenerační komunikací a s mnoha dalšími věcmi.
Prvním krokem je zamyslet se nad tím, co vás v oblasti péče o lidi nejvíce trápí, a pak začít hledat někoho, kdo by vám s tím mohl pomoci.
Tak co, kdy se sejdete na nejbližší poradě a prodiskutujete možnost zavedení funkce zpravodaje pro personalistiku? 😉
Kateřina Slavíková – Kačka
koordinátorka personalistických projektů