Skauti byli jedni z prvních, kteří se do podpory Ukrajiny po začátku války zapojili a pomohli tak zvládnout nespočet krizových situací. Desítky sbírek materiálů, stovky hodin dobrovolnictví v krajských asistenčních centrech a jiných informačních institucích, tisíce najetých kilometrů na ukrajinské hranice a zpátky, stovky ubytovaných uprchlíků ve skautských klubovnách.
Ochota skautů a skautek pomoci neustávala ani v následujících měsících, a tak se již během jara desítky holek a kluků z Ukrajiny zapojili do našich oddílů a další stovky prožili díky vám lepší prázdniny na letních nebo příměstských táborech.
Mohlo by se zdát, že se situace po nestabilním jaře ustálila - krizové situace řeší velké neziskové organizace či státní správa, mnoho nově příchozích do České republiky se již u nás zabydlelo, holky a kluci začali chodit do nových škol. Stojíme teď ale jako společnost před velkou výzvou, jak holky a kluky z Ukrajiny správně začlenit, aby se necítili sociálně izolovaní, ale bezpečně, v duševní pohodě a v prostředí podporující jejich růst.
Skauti se této výzvy mohou chopit a dle hodnot skautingu pomoci zmírnit následky války na Ukrajině na její obyvatele. Nabízíme několik způsobů, jak být tyto dny prospěšný:
Darujte teplo domova a sousedskou komunitu skrze Betlémské světlo
Plamínek z Betléma představující symbol míru putuje každoročně díky skautům do statisíců domácností. Připomeňte i svým ukrajinským sousedům o vánočních svátcích tento symbol světla, které září i v největší tmě.
Pozvěte ukrajinské rodiny ve vašem sousedství na místní akci předávání Betlémského světla, vysvětlete jim, o co se jedná. Můžete je zapojit i do příprav k rozdávání - mohou pomáhat v rozdávání kalendáříků, napéct na akci nějaké dobroty, nebo se přijít jen podívat.
Nebo vyvěste plakát o Betlémském světle v ukrajinštině (najdete na https://www.betlemskesvetlo.cz/materialy/ ) v místním komunitním centru, v KACPU nebo ukrajinském pravoslavném nebo řeckokatolickém kostele.
Poohlédněte se po velkokapacitním ubytovacím zařízení ve vašem okolí. Jejich obyvatelé jsou nejvíce ohroženi sociálním vyloučením a jistě ocení, když k nim přijdete s oddílem, zazpíváte koledy a přinesete lucerničku s plamínkem naděje a lásky.
Nabídněte vaši roverskou partu taky mladým Ukrajincům, ocení to
Jak vyplývá z výzkumu PAQ Research, jen čtvrtina mladých lidí z Ukrajiny ve věku 16-17 let je dobře začleněná do kolektivu českých vrstevníků, a každý druhý Ukrajinec v tomto věku nemá žádné české kamarády.
Roverský věk je velmi důležitý pro budoucí rozvoj osobnosti a pohled na svět. Bez pravidelného kontaktu se svými vrstevníky se mladí lidé můžou cítit osamělí a sociálně izolovaní, což může vést k závažnějším psychickým onemocněním. Mnoho z nich se též snaží naučit česky, ale nemají příležitost si jazyk přirozeně procvičit.
Vysokoškolský roverský kmen Skrypta se rozhodl přizvat na svou víkendovou výpravu i mladé lidi z Ukrajiny a o účast byl mimořádný zájem. To nám potvrdilo, že je komunikace s českými vrstevníky v UA komunitě poptávaná a potřeba. Více o výpravě a jak se povedla si můžete přečíst zde.
sdílí 22 letá účastnice výpravy Anna, jejíž rodiče na Ukrajině přežili dva týdny ruské okupace. Během té doby s nimi neměla Anna žádný kontakt, nevěděla ani, zda žijí. Teď už se její rodiče vrátili do rodného Mykolajivu, kde však denně žijí bez vody a elektřiny.
Inspirujte se Skryptou a uspořádejte pro své vrstevníky z Ukrajiny víkendovou výpravu, kde jim dovolíte zažít si skauting. Nemusíte je omezovat věkem, klidně mezi sebe přizvěte i dospěláky, kteří v ČR hledají práci nebo nově studují na vysoké škole.
Že si netroufáte na víkendovku s cizími lidmi nebo je to pro vás časově příliš velký závazek? Naplánujte jednodenku po okolí vašeho města/vesnice a ukažte ukrajinským klukům a holkám největší zajímavosti.
Můžete také využít různých kulturních zvyklostí a uspořádat komunitní večeři, kdy představíte české a ukrajinské vánoční pokrmy a zvyklosti. Věděli jste například, že během ukrajinského štědrého večera má být na stole až 12 chodů?
Stačí mít ochotu strávit s Ukrajinci čas a pozvat je k aktivitě, která vás baví dělat - je totiž velká pravděpodobnost, že je také bude bavit. A kdo ví, třeba mezi účastníky najdete novou posilu k vedení oddílu nebo někoho, kdo vám na předávání Betlémského světla pomůže s rozdáváním kalendářů.
Na všechny integrační aktivity, které se rozhodnete pro mladé ukrajince organizovat, vám rádi poskytneme finanční, komunikační i metodickou podporu. Na jednodenní akce můžete zažádat o finanční příspěvek v rámci programu Laskavo. Rádi přispějeme také na vícedenní výpravu - ozvěte se nám! Dokážeme poradit i s komunikací do ukrajinské komunity. Metodickou podporu zpracováváme na základě materiálů z víkendu a budou k dispozici na www.skaut.cz/ukrajina.
Pokud se rozhodnete podpořit mladé lidi z Ukrajiny, napište nám na ukrajina@skaut.cz.
Využijte skautský program finanční podpory Laskavo
Po spuštění a úspěšném letním provozu pokračujeme v nabídce finančního příspěvku v rámci programu Laskavo. Pořádáte například adventní dílničku a zvete tam také ukrajinské maminky s dětmi? Pokryjte si náklady na materiál z našeho příspěvku. Nebo jdete s oddílem bruslit a pozvete tam ukrajinské vrstevníky? Zažádejte a my účastníkům zaplatíme vstupné na kluziště.
Z programu finančně podporujeme i ukrajinské nováčky v oddílech a kmenech. Z příspěvku až 5 000 Kč na rok lze koupit vašemu novému členu např. batoh, kroj či KPZku, zaplatit mu členský příspěvek i účastnické poplatky na výpravy.
Příspěvek lze žádat nejen pro kluky a holky vlčáckého a skautského věku, ale i pro rovery a rangers, kteří se do skautu přidali, a to až do 26 let v případě, že je daná osoba studentem.
Podání žádosti v Laskavu je velice jednoduché a rychlé - vyplní se nenáročný google formulář, kde krátce popíšete, na co finanční příspěvek využijete. Pak už jen počkáte na schválení a podepsání dárcovské smlouvy, což většinou netrvá déle než 2 týdny.
Jako skauti už jsme od začátku války dokázali naší činností vykouzlit mnoho úsměvů na tvářích, dali jsme vzniknout spoustě radostných chvil a zprostředkovali stovky nezapomenutelných zážitků. Pojďme teď darovat kamarádství. Třeba tím vyhladíme nejednu starostlivou vrásku, kterou vidíme v obličeji našich ukrajinských sousedů s nadcházející zimou a začínajícími mrazy.
Natálie Dubanevičová - Doby | ukrajina@skaut.cz
realizátorka integračních aktivit
Foto: Soňa Vaníčková