Tři skautské klubovny a jedna základna získaly mezinárodní cetifikát projektu Ecoschools (Ekoškoly). Jako první na světě

Certifikaci Ekoškola získávají ve světě pouze mateřské, základní, střední a vysoké školy. Díky pilotnímu projektu v České republice však na tuto certifikaci dosáhly i první skautské klubovny na světě.

(Nejen) mladým lidem leží na srdci budoucnost Země. Problémy se však často zdají obrovské a neuchopitelné. Z výkumů často vychází, že lidé by moc chtěli něco dělat, neví však kde začít. 

Program Ekoškola vznikl před téměř 30 lety ve Velké Británii a brzy se rozšířil do více než 70 zemí po celém světě. V České republice je národním koordinátorem projektu vzdělávací centrum Tereza. Primárně je program určen pro školy, nicméně, před třemi lety se zrodil nápad pro pilotní projekt Ekokluboven. Metodika Ekoškol/​ekokluboven pomůže nastartovat tým a zapojit mladé lidi do ochrany klimatu a tím zlepšit prostředí kolem sebe. 

Naší největší motivací byla tendence se nějak, jakkoli podílet - mít pocit, že přispíváme v boji proti klimatické krizi. V naší činnosti jsme se snažili hledat ekologičtější možnosti a varianty už dříve a v rámci projektu Ekoškol jsme doufali i v rozšíření našich obzorů, objevení nových možností.” (stř. Fidelis et Fortis Kamenice nad Lipou)

Program v sedmi krocích pomůže:

- postavit vlastní ekotým a naučit se dobře komunikovat

- zjistit silné a slabé stránky vaší klubovny

- navrhnout řešení a realizovat změny

- vyhodnocovat své plány, úspěchy a poučit se z chyb

- vzdělávat sebe i ostatní v oblasti klimatu

- komunikovat s ostatními a hledat nové příležitosti

- uvědomit si vlastní hodnoty a zásady

Udělali jsme si čas zamyslet se nad tím, co všechno můžeme udělat pro co nejméně zatěžující provoz základny pro přírodu, rozšířili jsme si obzory, seznámili se se spoustou super lidí a taky… Budeme jediná základna se Zelenou vlajkou!” (sk. základna Zikmundov)

Mezinárodní certifikát, který se uděluje na základě splnění všech kritérií a jehož získání může trvat i několik let, je ujištění, že jdete správným směrem a ocenění za všechny změny a pokroky, kterých jste dosáhli! 

Například to, že jste to nevzdali hned v prvním kroku:

Pro náš Ekotým bylo nejtěžší nastavit si vlastní fungování. Poskládaný je ze členů dvou různých oddílů, takže každý byl zvyklý na různé fungování a byl naplněn i odlišnými očekáváními, co se fungování a činnosti ekotýmu týče. Vyzkoušeli jsme různé postupy, dělení úkolů i strukturu ekotýmu a i díky covidu se nám povedlo najít vyhovující podobu až docela nedávno.” (stř. Fidelis et Fortis Kamenice nad Lipou)

Touto cestou děkujeme středisku střediska Doubravka Chotěboř, středisku Fidelis et Fortis Kamenice nad Lipou, středisku Rožmitál pod Třemšínem a skautské základně Zikmundov,za zapojení do programu a zisk mezinárodní certifikace Ekoškola nejvyššího stupně (Zelená cesta).

Chcete, aby i na vaší klubovně vlála zelená vlajka? Mrkněte na web Ekokluboven a začněte ješte dnes. Pro inspiraci se můžete podívat, jak svou cestu zvládly skautky ze střediska Doubravka Chotěboř..

"Obrovským plusem je větší efektivita využití zahrady u klubovny. Zde jsme udělali velký kus práce, je to skoro k nepoznání a je mnohem příjemnější trávit zde čas. Překvapením bylo, jak je program ekoškoly snadno propojitelný s tím skautským, jak může snadno obohatit běžnou družinovou schůzku a rozvíjet dětem další obzory. Hodně nás překvapilo, jak může dobrá analýza v počátku projektu velmi usnadnit další práci a že je to něco, na co jako skauti občas zapomínáme. Bylo také skvělé, že jsme měli celou dobu svého mentora, který nám pomáhal hledat cestu, jak naplnit cíle, které jsme si v rámci projektu stanovili. Na těchto mentorských schůzkách jsme měli “aha momentů” několik, protože často nám přišla naše řešení až příliš složitá a že to třeba sami nemůžeme zvládnout. Mentor nás jen trochu nasměroval, a záhy se našlo řešení mnohem jednodušší." (stř. Doubravka Chotěboř)

Alex Bernardová – Šuměnka | Koordinátorka agendy Klimatická změna ve skautingu