Top skautské věcičky, které můžeš pořídit na začátek roku do oddílu

První schůzky v novém školním roce proběhly, rozdávání letáků před školami a další náborové akce jsou minulostí. Skautský rok se rozjíždí na plné obrátky. K němu určitě patří i vybavování kluboven, dlouhodobá plánování i oceňování práce, kterou vedoucí, rádci i děti v oddíle vykonávají. Přinášíme ti tipy na nejlepší věci, které můžeš do oddílu hned pořídit.

1. Rádcovský zápisník 2.0

Není radno odkládat úvahy o následovnictví v oddíle. Když se ohlídneš kolem sebe, jistě uvidíš mnoho nadějných, kteří budou mít předpoklady pro rádcovství. K tomu jistě využiješ i vylepšený Rádcovský zápisník.

Původní verze prošla úpravami a nyní představuje metodicky propracovanou praktickou příručku, která pomáhá rádcům a rádkyním při vedení družin a v rozvoji rádcovských kompetencí

Obsah Rádcovského zápisníku je hravý. Je připraven tak, aby s ním rádci rádi pracovali a poskytoval jim prostor pro uvědomování si, co a jak při své činnosti dělají. Stránky jsou připravené, aby rádcům pomohly zapisovat si vše, co v družině během školního roku potřebují. Zápisník obsahuje počet takových listů odpovídající schůzkám během půl roku. Ve chvíli, kdy rádcům dojdou, pak je možnost stránky jednoduše dokoupit či si je stáhnout a vytisknout.

Tady můžeš koupit Rádcovské zápisníky 2.0. Přečíst si je můžeš i v digitální podobě.

2. Stezky, cestičky a pěšinky

Stezky (cesty) jsou základními výchovnými nástroji všestranného rozvoje pro každého skauta a skautku. Nezapomínejme ani na vlčata, světlušky a žabičky či benjamínky. Pro každou výchovnou kategorii nabízíme podporu v podobě hravých materiálů, se kterými mohou vedoucí i děti pracovat během jejich programů.

Pokud jste se stezkami, cestičkami či pěšinkami ještě nezačali, doporučujeme nastudovat si, k čemu je ve skautu máme a jak s nimi pracovat. Přečtěte si o pěšince pro benjamínky, o stezkách a cestičkách pro světlušky, vlčata a žabičky a o stezkách pro skauty a skautky.

Pořiď si:

Pro skauty i skautky a rovery i rangers jsou zpracované skautské odborky, které neustále přibývají. Můžeš je mít i papírově. Tady najdeš verzi pro vlčata a světlušky nazvanou vlčci a světýlka a tady jejich papírovou verzi.

3. Skautská praxe

Propracovaná obrázková příručka, která shrnuje základní skautské “zálesácké” dovednosti. Díky ní se v lese neztratíte. A když jo, najdete cestu ven. Poradí se základy zdravovědy, skautskou symbolikou a rituály, ukáže na důležité věci v přírodě a poradí, jak je chránit, naučí vás všemožné tábornické vychytávky. To vše velmi jednoduše a přehledně. Navíc se jedná o unikátní publikaci shrnující velkou lesní moudrost a zároveň je prodávaná za pár šupů. Můžeš ji tak pořídit doslova každému jako dáreček. Pořiď si Skautskou praxi 2.0 na Skautském obchodě.

4. Skautské karty na prší

Karty užiješ v každé volné chvíli. Ať už to bude při cestě vlakem s vedoucími, na zapůjčení dětem, když vás na výpravě chytne déšť, ale třeba i jako originální způsob losování či na nějakou vypečenou hru. Že jde o kvalitní zábavu, dokládá třeba fakt, že se karty hrají po celém světě více než tisíc let.

Skautské karty však mají neobyčejnou podobu. Využívají motivů, které se vztahují ke skautské symbolice. Jde o graficky moc povedené dílo, které by nemělo v klubovně chybět.

5. Rovering: putování ke skautské dospělosti

Pro dlouhodobé fungování oddílu jsou roveři neoddiskutovatelnou pomocí. Nová čtivá příručka – roverská metodika ti pomůže tím, jak s rovery pracovat, odhalí ti veškerá zákoutí roveringu od filosofických základů roveringu přes vývojovou psychologii roverů až po praktické věci jako je třeba hospodaření kmene, jeho vedení a jeho jedinečné tradice.

Ať už letos podpoříš v oddíle vznik roverského kmene nebo chceš vylepšit fungování toho, který už u vás existuje, bude příručka Rovering dobrým nástrojem.

Tip navíc pro vzdělávací akce

Pokud v rámci oddílu pořádáte vzdělávací kurzy, je právě nyní dostatek času na přemýšlení o tom, jak je do dalšího ročníku vylepšit. Za pozornost stojí nová kniha Duševní stabilita na kurzu, která se věnuje krizovým plánům, ale i prací s účastníky s duševním onemocněním. Riziko spojené s duševním onemocněním i krizové situace se totiž zdaleka netýkají pouze výprav a táborů.

Knihu doporučujeme i neskautským vzdělávacím kurzům. Informace v ní jsou využitelné pro jakýkoli druh kurzu. 

Za TDC
Ondřej Turek – Opičák