Strategické téma Zakládání nových oddílů uzavřeno. Mrkněte na přehled výstupů a doporučení, jak s tématem dál pracovat

Během téměř pěti let naplňování tématu se podařilo připravit metodickou a další podporu jak pro činovníky a činovnice (příp. dospělé nováčky), kteří se rozhodnout založit nový oddíl, tak pro střediska, pod kterými nové oddíly vznikají.

Práce na tématu s prioritou 2 probíhalo v letech 2017 – 2022, garantem tématu byl Ondřej Peřina - Jerry, zpravodaj pro organizaci a ICT, realizátorkou tématu byla Šárka Pavlásková, koordinátorka zakládání nových oddílů.

Cílový stav: Máme přehled o tom, kde neexistuje skautská činnost a jsme schopni v těchto místech iniciovat vznik nových oddílů. Dokážeme motivovat k zakládání nových oddílů činovníky v Junáku.  Skautské vzdělávání nabízí možnosti přizpůsobené specifickým potřebám dospělých nováčků.

Na základě zadání, schváleného Náčelnictvem, vznikl plán realizace ST, tj. přehled konkrétních projektů, skrze něž bylo téma naplňováno.

Aktuální stav v době ukončení tématu

Cílem tématu bylo vytvořit balíček podpory a související kvalitní podporu poskytovat činovníkům a činovnicím i dalším zájemcům a zájemkyním, kteří se rozhodnou založit nový oddíl. Odbourat překážky, které komplikovaly vznik nových oddílů, přitom ale nesnížit kvalitu výchovy v oddíle. Kromě toho se téma věnovalo osvětě v oblasti zakládání nových oddílů.

Aktuálně jiz existuje dostupná online metodika a další pomocné nástroje podpory pro nově vznikající oddíly, stejně tak střediska mají k dispozici materiály, které jim pomohou “vzít pod sebe” nově vznikající oddíl. Vznikla sekce Zakládání nových oddílů na Křižovatce, kde jsou k dispozici všechny potřebné informace a odkazy na nástroje podpory.

Součástí nástrojů podpory na ústřední úrovni je nově vytvořený dotační program na podporu vzniku a činnosti nových oddílů, ve kterém mohou jednotky žádat o finanční příspěvek. Oddíly podporujeme až první 3 roky od jejich vzniku. Celkem se za 4 roky podařilo podpořit přes 70 zcela nových oddílů částkou 1,4 milionu Kč. (Celkově však nových oddílů vzniklo mnohem více, než si žádalo o finanční podporu - cca 130 oddílů mladších členů ze všech 190 nových oddílů za tři roky - podrobnosti lze nalézt ve zprávě ke vzniku nových oddílů 2019 až 2021.)

Stanovené indikátory byly naplněny v oblasti metodické podpory a úpravy vnitřní legislativy, zčásti je nedokážeme exaktně vyhodnotit (informovanost o nabízené podpoře, míra podpory vzniku nových oddílů ze strany středisek).

Souhrn výstupů naplňování ST

Po uzavření strategického tématu

Téma podpory vzniku nových oddílů by mělo být i v budoucnu podporováno a mělo by “přesvědčovat” organizaci a její činovníky, že zakládání nových oddílů má pro zdravý růst smysl, včetně rozdělování velkých oddílů na menší, které poté mohou přijmout další členky či členy.

V rámci zpracování dat by mohla v budoucnu vzniknout mapa jednotek (poslední z roku 2017), která bude ukazovat, jak se v různých místech Česka členská základna dále vyvíjí, a poskytne tak aktuální obraz bílých míst tj. míst, kde neexistují skautské jednotky a má v budoucnu smysl se je pokusit zaplnit.

Jasně se ukazuje, že je třeba se zakládání nových oddílů věnovat v kontextu růstu organizace, zároveň s řešením např. nedostatku vedoucích, kapacitou vzdělávacích akcí, začleňováním dospělých nováčků do organizace či k rozšiřování kapacity kluboven.

Kompletní závěrečná zpráva strategického tématu Zakládání nových oddílů je k nahlédnutí zde.

Poděkování

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se podíleli svými připomínkami a podněty na tvorbě nástrojů a materiálů, které vznikly na podporu novým oddílům. A stejně tak všem, kteří se podělili o své zkušenosti v rámci celého projektu, a tak téma obohatili o “znalosti z terénu” a pomohli i svým konkrétním příkladem. Zvláštní dík pak patří Lence Pavláskové - Čím, Aleši Jelínkovi - Imrahilovi, Jaroslavu Petříkovi - Australanovi, Jakubu Schejbalovi - Kikimu, Martinu Hejhalovi - Hejkalovi.

Lenka Šablová, koordinátorka agendy Strategie 2022