Práce na tématu s prioritou 2 probíhalo v letech 2017 – 2022, garantem tématu byl Ondřej Peřina - Jerry, zpravodaj pro organizaci a ICT, realizátorkou tématu byla Šárka Pavlásková, koordinátorka zakládání nových oddílů.
Cílový stav: Máme přehled o tom, kde neexistuje skautská činnost a jsme schopni v těchto místech iniciovat vznik nových oddílů. Dokážeme motivovat k zakládání nových oddílů činovníky v Junáku. Skautské vzdělávání nabízí možnosti přizpůsobené specifickým potřebám dospělých nováčků.
Na základě zadání, schváleného Náčelnictvem, vznikl plán realizace ST, tj. přehled konkrétních projektů, skrze něž bylo téma naplňováno.
Aktuální stav v době ukončení tématu
Cílem tématu bylo vytvořit balíček podpory a související kvalitní podporu poskytovat činovníkům a činovnicím i dalším zájemcům a zájemkyním, kteří se rozhodnou založit nový oddíl. Odbourat překážky, které komplikovaly vznik nových oddílů, přitom ale nesnížit kvalitu výchovy v oddíle. Kromě toho se téma věnovalo osvětě v oblasti zakládání nových oddílů.
Aktuálně jiz existuje dostupná online metodika a další pomocné nástroje podpory pro nově vznikající oddíly, stejně tak střediska mají k dispozici materiály, které jim pomohou “vzít pod sebe” nově vznikající oddíl. Vznikla sekce Zakládání nových oddílů na Křižovatce, kde jsou k dispozici všechny potřebné informace a odkazy na nástroje podpory.
Součástí nástrojů podpory na ústřední úrovni je nově vytvořený dotační program na podporu vzniku a činnosti nových oddílů, ve kterém mohou jednotky žádat o finanční příspěvek. Oddíly podporujeme až první 3 roky od jejich vzniku. Celkem se za 4 roky podařilo podpořit přes 70 zcela nových oddílů částkou 1,4 milionu Kč. (Celkově však nových oddílů vzniklo mnohem více, než si žádalo o finanční podporu - cca 130 oddílů mladších členů ze všech 190 nových oddílů za tři roky - podrobnosti lze nalézt ve zprávě ke vzniku nových oddílů 2019 až 2021.)
Stanovené indikátory byly naplněny v oblasti metodické podpory a úpravy vnitřní legislativy, zčásti je nedokážeme exaktně vyhodnotit (informovanost o nabízené podpoře, míra podpory vzniku nových oddílů ze strany středisek).
Souhrn výstupů naplňování ST
- nově vytvořená sekce na Křižovatce, která slouží jak zájemcům o založení, tak existujícím organizačním jednotkám, součástí jsou i metodické materiály
- metodika k založení oddílu (online na Křižovatce)
- checklist pro založení nového oddílu, který shrnuje všechny kroky, které je třeba udělat
- projektové šablony Zakládáme nový oddíl jako pomůcka pro zakladatele nových oddílů a jejich střediskové rady
- minimetodika Dospělý nováček zakládá nový oddíl - vznikla ve spolupráci s týmem strategického tématu Dospělí nováčci, propojuje obě témata a řeší, jak mají střediskové rady přijmout zájemce zvenčí, kteří chtějí založit nový oddíl
- dotační program Dotace na podporu nově vzniklých oddílů v rámci dotace MŠMT, kde mohou žádat střediska na nový oddíl až po dobu tří let (od 8 do 20 tisíc Kč za rok)
Po uzavření strategického tématu
Téma podpory vzniku nových oddílů by mělo být i v budoucnu podporováno a mělo by “přesvědčovat” organizaci a její činovníky, že zakládání nových oddílů má pro zdravý růst smysl, včetně rozdělování velkých oddílů na menší, které poté mohou přijmout další členky či členy.
V rámci zpracování dat by mohla v budoucnu vzniknout mapa jednotek (poslední z roku 2017), která bude ukazovat, jak se v různých místech Česka členská základna dále vyvíjí, a poskytne tak aktuální obraz bílých míst tj. míst, kde neexistují skautské jednotky a má v budoucnu smysl se je pokusit zaplnit.
Jasně se ukazuje, že je třeba se zakládání nových oddílů věnovat v kontextu růstu organizace, zároveň s řešením např. nedostatku vedoucích, kapacitou vzdělávacích akcí, začleňováním dospělých nováčků do organizace či k rozšiřování kapacity kluboven.
Kompletní závěrečná zpráva strategického tématu Zakládání nových oddílů je k nahlédnutí zde.
Poděkování
Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se podíleli svými připomínkami a podněty na tvorbě nástrojů a materiálů, které vznikly na podporu novým oddílům. A stejně tak všem, kteří se podělili o své zkušenosti v rámci celého projektu, a tak téma obohatili o “znalosti z terénu” a pomohli i svým konkrétním příkladem. Zvláštní dík pak patří Lence Pavláskové - Čím, Aleši Jelínkovi - Imrahilovi, Jaroslavu Petříkovi - Australanovi, Jakubu Schejbalovi - Kikimu, Martinu Hejhalovi - Hejkalovi.
Lenka Šablová, koordinátorka agendy Strategie 2022