Skauting může být finančně dostupnější i díky programu Darujeme kroužky dětem. Zítra se otevírá nové kolo čerpání příspěvků

Zajímají vás možnosti, jak holky a kluky z rodin ve finanční nouzi podpořit, aby mohli skautovat? Pak by vám nemělo uniknout, že Česká rada dětí a mládeže zítra opět otevírá program Darujeme kroužky dětem, který vhodně doplňuje Dostupný skauting.

Projekt Darujeme kroužky dětem otevře 17. září novou registraci, tedy možnost čerpat příspěvky na volnočasové aktivity (i skauting) v prvním pololetí školního roku 2024/​2025. Rodiče v tíživé finanční situaci tak mají příležitost žádat o příspěvek 1500 korun ve formě tří voucherů v hodnotě 500 Kč. Veškeré informace naleznete na webu projektu, níže sumarizujeme to nejdůležitější.

Základní parametry

Žádat o příspěvek můžou rodiny s dětmi ve věku od tří do 18 let, které se nacházejí v tíživé finanční situaci, tedy pobírají přídavek na dítě, příspěvek na péči, odměnu pěstouna či příspěvek při pěstounské péči. Rodiny uprchlíků z Ukrajiny musejí doložit vízum strpění či vízum dočasné ochrany.

Systém funguje tak, že rodič požádá o příspěvek v podobě voucheru doložením potřebných dokumentů a následně si vybere, kterému poskytovateli budou peníze z voucherů odeslány. Uplatnění příspěvků probíhá na základě domluvy mezi rodičem a poskytovatelem. Poskytovatel pak obdrží příspěvek na svůj bankovní účet a dítě tak má uhrazenou část nákladů na volnočasovou aktivitu.

Z peněz lze zaplatit např. členský příspěvek, účastnický poplatek za výpravu, sportovní pomůcky nebo dítěti za peníze koupit část vybavení (např. batoh, čelovku…). Příspěvek lze využít i na úhradu prázdninové akce (tábor, soustředění), to však pouze v případě, že se jedná o součást dlouhodobých aktivit.

Jaká je role skautského střediska?

Aby mohl rodič uplatnit vouchery právě u vás, je nutné, aby vaše středisko bylo v systému registrováno jako poskytovatel a vytvořilo ve svém profilu tzv. aktivity, na které může rodič vouchery uplatnit. Vše je podrobně popsáno na stránkách projektu.

Střediskům doporučujeme, aby se seznámili s podmínkami projektu, zmapovali případný zájem rodičů (lze využít i již zajeté komunikační kanály díky Dostupnému skautingu) a pak na základě toho využili možností, které program nabízí.

Je program Darujeme kroužky dětem kompatibilní s Dostupným skautingem?

Program je velmi dobře kompatibilní s Dostupným skautingem z vícero důvodů. Umožňuje financovat i položky, které z Dostupného skautingu financovat nelze (především registrační poplatek). Dostupný skauting teď na podzim neotevírá novou možnost čerpat dotace na podporu skautské činnosti (pro rok 2024 jsme otevřeli pouze jednu výzvu na jaře), proto je program Darujeme kroužky dětem dobrou možností, jak finančně podpořit i nové členy a členky, např. po náboru.

A jak to bude dál s Dostupným skautingem?

Informace k pokračování programu Dostupný skauting brzy zveřejníme. Právě probíhá hodnocení dvouleté pilotní fáze. Již teď ale můžeme prozradit, že i v příštím roce holky a kluky z rodin ve finanční tísni podpoříme.

Jana Harušťáková - Žíža, koordinátorka programu Dostupný skauting