Sebepoškozování, šikana, úzkosti… jak je v oddíle i na táboře řešit? Dozvíš se na online workshopech

Řešíš v oddíle náročná témata, jako je sebepoškozování, sebevražedné myšlenky, úzkosti či šikana a chceš si v nich umět lépe poradit? Nebo chceš vědět, jak dobře vést podpůrný rozhovor s někým z oddílu, kdo není psychicky v pohodě? Pak právě pro tebe jsou určeny nové workshopy z oblasti bezpečného skautingu.

Všem aktivním skautským vedoucím nabízíme možnost se do prázdnin zúčastnit čtyř online workshopů na aktuální a citlivá témata z oblasti bezpečného skautingu. Jeden workshop se zaměří na základy vedení podpůrného rozhovoru v krizi, což je důležitá dovednost nejenom každého vedoucího. Lektoři workshopu jsou zároveň lektory oblíbeného víkendového kurzu Základy krizové intervence pro skautské vedoucí a budou z něj vycházet. Další tři kurzy jsou specificky zaměřené na šikanu a kyberšikanu, úzkosti a panické ataky, sebepoškozování a sebevražedné myšlenky.

Přihlašování probíhá na každý workshop zvlášť, linky naleznete pod anotacemi níže. Po přihlášení Ti od nás přijde potvrzení a link. Kapacita všech workshopů je 30 účastníků a délka vždy 90 minut. Při přijímání účastníků dostanou případnou přednost skautští vedoucí, kteří se aktivně účastní oddílové činnosti a výchovy. 

1. Šikana a kyberšikana

Termín: 29. května 19:00 - 20:30 hodin, přihlašování přes link od 18:50 
Lektor: Daniel Vychodil - Simba

Myslíte si, že šikana ve skautských oddílech neexistuje? Jaký je vlastně rozdíl mezi škádlením a šikanou? V jakých podmínkách se šikaně daří a může se rozvíjet? Jak se projevuje? Jaké má fáze? Co může vedoucí/rádce udělat pro to, aby se nerozvíjela a naopak minimalizovala? Jaké jsou efektivní postupy šetření a řešení? Jaký je rozdíl mezi šikanou naživo a kyberšikanou? Formou případové studie, příběhů a diskuze se budeme snažit proniknout do hloubky tématu.

Přihlašování: do 27. května přes tento formulář

2. Zásady podpůrného rozhovoru (nejen) s dětmi a dospívajícími v psychické nepohodě a krizi

Termín: 3. června 19:00 - 20:30 hodin, přihlašování přes link od 18:50
Lektoři: Daniela Kutilová Kšírová a Jindřich Vindiš

Na workshopu se dozvíte základní principy vedení podpůrného rozhovoru, metody aktivního naslouchání a rady, jak zachovat klid a na co je třeba myslet. Dostanete i užitečné tipy na to, kde hledat pomoc, abyste na to nebyli sami. Během workshopu bude i prostor pro přemýšlení o vašich zkušenostech a zodpovězení některých otázek.

Přihlašování: do 1. června přes tento formulář

3. Sebepoškozování a sebevražedných myšlenek u dětí a dospívajících

Termín: 11. června 19:00 - 20:30 hodin, přihlašování přes link od 18:50
Lektoři: Eva Musterová Marvanová a Jindřich Vindiš

Představíme základní teoretické rámce a varovné signály, které mohou vedoucí rozpoznat. Hlavní důraz bude kladen na praktické situace a možnosti, jak jako vedoucí reagovat a kam se obracet pro pomoc. Workshop nabídne bezpečný prostor pro sdílení zkušeností i kladení otázek.

Přihlašování: do 9. června přes tento formulář.

4. Úzkosti, panické ataky a práce s emocemi u dětí a dospívajících

Termín: 19. června 19:00 - 20:30 hodin, přihlašování přes link od 18:50
Lektoři: Daniela Kutilová Kšírová a Eva Musterová Marvanová

V teoretické části si přiblížíme, jak tyto stavy vznikají, jak je rozpoznat a co je může spouštět. Praktická část nabídne konkrétní techniky, jak dítě v takové situaci podpořit a jak s emocemi pracovat i preventivně. V průběhu workshopu bude prostor pro sebereflexi a minisdílení.

Přihlašování: do 17. června přes tento formulář.

___

Jana Harušťáková - Žíža
koordinátorka bezpečného skautingu