Proč otvírat skautské oddíly ukrajinským holkám a klukům? Vedoucí odpovídají na otázky a obavy a dělí se o svou zkušenost

Skautský rok už je v plném proudu, nicméně stále není pozdě přizvat do svých oddílových řad nováčky z Ukrajiny.

Možná vám vrtá hlavou, jak to udělat, když je váš oddíl plný, nebo jestli nebude příliš náročné fungovat s překladačem a překonávat během schůzek jazykovou bariéru. Na tyhle i jiné otázky odpovídají vedoucí, kteří mají s nováčky z Ukrajiny zkušenost, v našich nových videích.

Vašek vede vlčata a světlušky v pražském středisku Arcus. Před létem přijali do oddílu tři nováčky z Ukrajiny. Musel nějak upravovat běh schůzek? A jak nováčci z Ukrajiny zapadli mezi ostatní děti? Jaké triky používal, aby se s dětmi domluvil?
Koukněte na naše krátká videa, kde popisuje i to, co ho při přijetí holek a kluků z Ukrajiny překvapilo.

Tkanička má s ukrajinskými nováčky bohatou zkušenost. Její oddíl v Rakovníku otevřel dveře ukrajinským dětem už během března, a tak za sebou mají v tomto ohledu půlrok nepřetržité práce. Nakonec zůstali ve skautu jen dva kluci, skaut a vlče, a jedna světluška. Jak hodnotí svojí nekolikaměsíční zkušenost? Jaké výzvy je čekají příští měsíce? A jaký program se osvědčil? To vše sdílí v našem videu. 

Pokud i dále váháte ohledně praktických momentů, vězte, že jsme pro vás připravili všestrannou podporu:

  • Na skautské křižovatce skaut.cz/​ukrajina najdete kromě Metodiky k integraci ukrajinských holek a kluků nově také do ukrajinštiny přeložené odborky nebo úkoly, sliby a zákony z nováčků. Jednotlivé úkoly v ukrajinštině můžete vystřihnout a vaši svěřenci si je nalepí do české knížečky vždy na správnou stranu. Budou moci si plnohodnotně složit nováčkovskou zkoušku a lépe se zapojit do průběhu schůzek.
  • Na křižovatce najdete také otevřený dokument s tipy na program a celé programové bloky, které vám usnadní plánování prvních společných schůzek.
  • S říjnovým vydáním časopisu Skauting dostane každý vedoucí dva výtisky česko-ukrajinského pexesa, které pomůže nejen ukrajinským nováčkům osvojit si skautské termíny jako jsou ,,turbánek” nebo ,,rádce”. Pokud byste chtěli skautské pexeso věnovat každému členu oddílu, bude k dispozici k objednání na www.obchod.skaut.cz  
  • Pokud vás ještě čeká náborová akce, nebo pořádáte volnočasovou akci pro ukrajinskou komunitu ve vašem městě a rádi byste jim pověděli, o čem je skauting, připravujeme pro vás i informační leták pro rodiče v ukrajinštině. Brzy jej najdete na skautské křižovatce.
  • Na volnočasové aktivity pro ukrajinské holky a kluky a jejich rodiče si navíc můžete zažádat o finanční podporu na materiál, pronájem, apod. až 5 000 Kč v rámci dárcovského programu Laskavo.
  • O finanční příspěvek si můžete zažádat i pro každého člena z Ukrajiny, který se stane nebo už se stal součástí vašeho oddílu. Až 5 000 Kč na dítě v rámci programu Laskavo je možné využít na nákup pomůcek na výpravy a schůzky, kroje, na zaplacení členského poplatku na tento a příští rok nebo účastnických poplatků na výpravy. Rádi bychom, aby ukrajinské holky a kluci měli možnost se plnohodnotně zapojit do skautského programu nehledě na jejich finanční situaci. 
  • Stejně tak si v programu Laskavo můžete požádat i o příspěvk pro ukrajinské holky a kluky na příměstský tábor během podzimních prázdnin.

České kamarády a bezpečné místo pro růst, které může skautský oddíl nabídnout, však nepotřebují jen holky a kluci vlčáckého, světluškovského a skautského věku. Pokud máte na středisku fungující roverský kmen nebo skupinu, zkuste jim navrhnout, aby se ve svém okolí poohlédli po někom, kdo v minulém půlroce v České republice našel nový domov. V roverském věku nemusí být tak jednoduché navázat nová přátelství a mladí lidé se tak snadno stanou osamělými a cítí se v izolaci. Holky a kluky nemusíte hned plnohodnotně integrovat do kmene, můžete je ze začátku pozvat na několik akcí. Jak říká vedoucí Tkanička ve druhém videu, důležité je udělat první vstřícný krok, i kdyby mělo jít jen o pozvání do kina nebo společnou kávu.

Natálie Dubanevičová (Doby) | ukrajina@skaut.cz
realizátorka integračních aktivit

Foto: Jakub Pejcal (Boby)