Posíláme světlo a teplo na Ukrajinu: zapojte se!

Na Ukrajině panuje mráz a řada oblastí je bez proudu nebo zažívá výrazné výpadky elektřiny. Je tak těžké se zahřát, uvařit si jídlo, posvítit si – věci, které my považujeme za samozřejmost, jsou pro obyvatele Ukrajiny teď často vzácností. Zapojte se do sbírky a pomozte nám dostat světlo a teplo na Ukrajinu. I jediná svíce dovede vytvořit hranice tmě.

Proč zrovna svíčky v plechovce? 

Za 2. světové války používali tyto svíčky vojáci v zákopech, aby se zahřáli. Podobná situace je na Ukrajině nyní. Svíčka hoří dlouho – mezi 4 a 7 hodinami (záleží na materiálu, velikosti plechovky, nahuštění lepenky apod.) a dovede zahřát celou místnost. Dá se nad ní ohřát jídlo nebo zmrzlé ruce či nohy, dá se s ní svítit. Je to zkrátka dost užitečný pomocník, který dovede vyrobit skoro každý. Navíc se na výrobu dají použít věci, které by se jinak vyhodily. Velmi užitečné jsou ale i tlusté svíce, které vydrží hořet alespoň 24 hodin a také zbytky vosku nebo parafínu, které mohou sloužit k výrobě svíček v plechovce. 

Díky spolupráci s dalšími partnery máme možnost dopravit na Ukrajinu potřebný materiál a díky ukrajinským skautům a skautkám se dostane tam, kde ho místní lidé potřebují a ocení možnost zahřát se nebo si posvítit. Část materiálu skauti předají místním dobrovolnickým skupinám, které svíčky vyrábí. 

Co sbíráme?
 • včelí nebo jiný vosk, parafín, zbytky svíček (ne hřbitovních)  
 • tlusté svíce s dobou hoření alespoň 24 hodin 
 • hotové svíčky v plechovce vytvořené podle návodu (dokument s návodem zde
 • obrázky, kterými chcete potěšit, povzbudit a přinést radost lidem na Ukrajině 

Sběrná místa fungují v Brně a v Praze, můžete nám ale poslat i balíček - díky partnerství se Zásilkovnou je to zdarma!
V Praze i v Brně se můžete s oddílem také vydat na workshop a výrobu svíček v plechovce si vyzkoušet společně.

Pro sbírku jsme připravili web, kde najdete všechny důležité informace. Tedy: 

 • přesná data sběru a adresy, pokyny k poslání balíčku
 • kontakty
 • přesný návod na výrobu svíček v plechovce
 • materiály k využití při propagaci sbírky ve vašem okolí
 • způsoby, jak sbírku a její téma zapojit do programu vaší družiny nebo oddílu

  Vše najdete na https://www.skaut.cz/​svickyproukrajinu

Děkujeme všem, kdo už se zapojili! V prvním - pilotním kole sbírky jsme si vyzkoušeli, že výroba je zábavná a snadná a zapojit se může opravdu každý. Ukrajinští skauti byli za naši dodávku podpory velmi vděční. Velké díky taky patří týmu z Brna a tamnímu Skautskému institutu, protože odvádí ohromné množství práce.

Jan Lukačevič | koordinátor sbírky |
Barbora Trojak | skautská tisková mluvčí | barbora.trojak@skaut.cz
Natálie Dubanevičová | koordinátorka integračních aktivit |ukrajina@skaut.cz
Jana Harušťáková | koordinátorka integračních aktivit | ukrajina@skaut.cz

Sbírku koordinujeme mimo jiné také s podporou projektu ECARO/​PCA20225620, který finančně podpořil UNICEF. Za partnerství děkujeme Zásilkovně a Rotary.