Odbor SPV je stejně jako ostatní odbory pracovním orgánem Výkonné rady. Jeho posláním je podporovat ve spolupráci se zpravodajem/zpravodajkou pro program téma v organizaci, realizovat dílčí aktivity a projekty, přinášet vlastní vizi a nápady, jak organizaci posílit. Jako současná zpravodajka pro program velmi stojím o to, aby odbor SPV ve své práci pokračoval a podporoval vedoucí oddílů. Vnímám, že holek a kluků se specifickými potřebami v oddílech přibývá, výchovné situace v oddílech jsou pro vedoucí často náročné a hledají oporu. Jsem přesvědčena, že takovou oporu jim máme nabízet.
Aby se to mohlo dít, potřebujeme najít tým, který SPV převezme od Joba a ostatních, kteří se rozhodli skončit. Je za nimi obrovský kus práce, za který jim patří obrovský dík! Koho tedy hledáme?
- Člověka, kterému dává smysl podporovat téma v organizaci, má nápady a energii, jak na to, a postaví si k sobě tým (bude-li třeba, s naší pomocí). Krom energie a nápadů bude potřeba nějaký ten čas a schopnost vést lidi. Umět je získat pro věc, najít jejich roli, rozdělovat a koordinovat práci v týmu, určovat směr.
- Partu, které téma podpory oddílů přijde důležité a chce se mu dlouhodobě věnovat. Vykrystalizování rolí a převzetí vedení odboru může přijít postupně.
Ptáš se, co konkrétně vedení odboru SPV obnáší?
Možná jste sami někdy využili služeb Poradny, která od samého začátku SPV nabízí odborné konzultace konkrétních problémů, situací, které vedoucí řeší. Nebo jste se zúčastnili některého z desítek seminářů a vzdělávacích programů Z nevýhody výhoda, Respektující přístup a další, které odbor realizuje samostatně, na lesních kurzech nebo i jen na základě poptávky středisek. Pokud čtete skautské časopisy nebo občas nějakou tu skautskou příručku, nepochybně jste se i zde setkali s prací odboru. To jsou tři hlavní činnosti, které očekáváme, že odbor do budoucna bude zajišťovat. Nebude začínat na zelené louce, stávající členové nabízí podporu a odbornou spolupráci.
Tím to ale skončit nemusí. Očekáváme, že nové složení odboru přinese i své další vlastní vize a nápady, jak činnost odboru posunout, co dalšího lze v kontextu podpory dělat. A moc rádi se o těchto nových impulsech budeme bavit.
Má Petr, který má cukrovku, mít možnost jezdit na letní tábor? Vnímáš rozdílnost a odlišnost jako něco, co obohacuje oddílovou činnost? Má mít dítě nárok být odlišné? Pokud odpovídáš ano a máš chuť tomu pomoci, ozvi se Rozárce (bara.tichavova@skaut.cz) nebo Jobovi (vit.masopust@skaut.cz), klidně nezávazně, pro příležitost věc probrat a zjistit, jak nám to bude ladit.
Bára Tichavová, Rozárka
zpravodajka pro program