Metodický kurz Kritické myšlení a globální témata (24hod)

Třídenní intenzivní kurz nás uvede do hlavních myšlenek kritického myšlení, seznámíme se se strukturou E-U-R - vyzkoušíme si na vlastní kůži několik lekcí a natrénujeme si tento přístup na vlastních tématech. Na současné pojetí globálního vzdělávání se podíváme i s ohledem na činnosti Junáka.

Třídenní intenzivní kurz nás uvede do hlavních myšlenek kritického myšlení, seznámíme se se strukturou E-U-R - vyzkoušíme si na vlastní kůži několik lekcí a natrénujeme si tento přístup na vlastních tématech. Na současné pojetí globálního vzdělávání se podíváme i s ohledem na činnosti Junáka.

Kurz je primárně určen pro skautské vzdělavatele a vzdělavatelky, kteří se chtějí posunout v tom, jak strukturovat a plánovat vzdělávací aktivity a lekce, které rozvíjí dovednosti kritického myšlení, a kteří chtějí přemýšlet a diskutovat o tom, jak koncipovat vzdělávání, které je smysluplné a aktivizující.

Kurz je akreditovaný MŠMT a členům Junáka financovaný z tzv. šablon (podmínkou je úspěšná absolvence kurzu). Seminář je realizován s podporou odboru Skauti na Zemi.

Cílová skupina: skautští vzdělavatelé, instruktoři, lektorky, metodici, vůdkyně s delší pedagogickou zkušeností (pokud si nejste jistí, zda je pro vás kurz vhodný, ozvěte se nám)

Termíny setkání: 3. - 5. 6. 2022 (pátek ráno až neděle brzké odpoledne), a následně jedno cca 2 hodinové večerní online setkání, jehož termín společně dohodneme

Místo konání: v Brně (případně nejbližším okolí)

Časová náročnost: Kurz je akreditován jako 24hodinový, koncipujeme ho od pátečního rána do nedělního brzkého odpoledne plus jedno večerní online setkání

Podmínky pro absolvenci (získání osvědčení a zaplacení z šablon): plná účast na třídenním kurzu a na následném večerním online setkání.

Přihlašování: Vyplňte prosím přihlašovací formulář nejpozději do 1. 5. 2022. Poté se vám ozveme s dalšími informacemi. Počet míst je omezený na 16, kurz se uskuteční při min. počtu 12ti přihlášených.

Na kurzu se seznámíte a prakticky procvičíte plánování a tvorbu lekcí dle principů konstruktivistické pedagogiky, prožijete modelové lekce v pozici účastníků, a na základě reflexe svých procesů učení a díky výměně zkušeností nahlédnete vlastní vzdělavatelskou praxi. 

Prakticky si osvojíte třífázový model E-U-R, metody podporující kritické myšlení a aktivní učení při práci s různými zdroji informací. 

Druhou, obsahovou linii kurzu tvoří komplexní témata globálního a občanského vzdělávání (např. konflikty, nerovnosti, vzdělání, předsudky, práce, občanská zodpovědnost) a role aktuálních globálních témat ve vzdělávání jako takovém.

Kurz stavíme na předpokladu, že smysluplná spolupráce a vlastní učení v rámci kurzu stojí na každém ze zapojených – snažíme se podporovat prostředí spolupráce, důvěry a aktivního zapojení.

Kurzem budou provázet Anna Hubáčková, Eliška Hanzlová - Pampeliška z organizace NaZemi, které zároveň znají kontext skautského vzdělávání a mají zkušenosti s přípravou skautských kurzů či vedením oddílu.

Pokud chcete svoji účast konzultovat nebo se doptat na více informací o kurzu, obraťte se na Aničku (anna.hubackova@nazemi.cz)