V kurzu Kritické myšlení a globální témata budeme zkoumat původ postojů a názorů vlastních i druhých, rozvíjet dovednosti potřebné k vedení smysluplné diskuze a informovanému rozhodování.
Kurz je primárně určen pro skautské vzdělavatele a vzdělavatelky, kteří se chtějí posunout v tom, jak strukturovat a plánovat vzdělávací aktivity a lekce, které rozvíjí dovednosti kritického myšlení, a kteří chtějí přemýšlet a diskutovat o tom, jak koncipovat vzdělávání, které je smysluplné a aktivizující.
Kurz je akreditovaný MŠMT a členům Junáka financovaný z šablon (podmínkou je úspěšná absolvence kurzu). Seminář je realizován s podporou odboru Skauti na Zemi.
Reference od Skauta Libora Sukupa ze Sluňákova:
Pracuji jako lektor v ekologické vzdělávací organizaci a na kurz kritického myšlení jsem se přihlásil v rámci svého zaměstnání. Už po první lekci jsem si ale uvědomil, že kurz je postaven tak, aby z něj člověk mohl čerpat nejen v zaměstnání, ale taky ve svém osobním životě. Na kurzu se pracuje s kompetencemi, což mi je jako dlouholetému skautskému vedoucímu blízké, a přišlo mi cenné mít díky nim možnost přemýšlet nad osobním rozvojem. A samozřejmě jsem se neubránil nutkání něco z kurzu vyzkoušet i v oddíle, což bylo v době covidu nejlepší rozhodnutí, protože kontakt s jinými dětmi a mladými jsem neměl. Jednu celou lekci jsem vyzkoušel na schůzce skautů, nějaké aktivity jsem uskutečnil na oddílové radě a pár věcí jsme si vyzkoušeli i online. Zde ještě musím smeknout před lektorkami - jejich flexibilita přesunu do online prostředí se zachováním profesionality je úžasná a inspirující. Na kurzu jsem se cítil dobře, protože jejich přístup k účastníkům i samotnému vzdělávacímu procesu byl příjemný.
Cílová skupina: skautští vzdělavatelé/ky, instruktoři/rky, lektoři/rky, metodici/čky, vůdci/kyně s delší pedagogickou zkušeností (pokud si nejste jistí, zda je pro vás kurz vhodný, ozvěte se nám)
Termíny setkání: 8.-9. 4., 22. 5., 4.-5. 6., 23.-24. 9., 8. 10. (vždy 9 - 17 hod)
Místo konání: obvykle v Brně, u dvoudenních setkáních budeme hledat možnosti v okolí Brna
Časová náročnost: kromě 8 celodenních setkání je součástí kurzu individuální příprava mezi setkáními, a asi 3-4 drobné metodické online schůzky s prezentací realizovaných lekcí. Kurz je akreditován jako 80 hodinový.
Podmínky pro absolvování(získání osvědčení a zaplacení z šablon): max. jednodenní absence, příprava mezi setkáními, realizace a prezentace 2 výukových programů (lekcí).
Přihlašování: Vyplňte prosím přihlašovací formulář nejpozději do 20. 3. 2022. Poté se vám ozveme s dalšími informacemi. Počet míst je omezený na 16, kurz se uskuteční při min. počtu 12ti přihlášených.
Na kurzu se podrobně seznámíte a prakticky procvičíte plánování a tvorbu lekcí dle principů konstruktivistické pedagogiky, získáte kompetence k řízení různých typů diskuzí, prožijete modelové lekce v pozici účastníků, a na základě reflexe svých procesů učení a díky výměně zkušeností nahlédnete vlastní vzdělavatelskou praxi.
Prakticky si osvojíte třífázový model E-U-R, metody podporující kritické myšlení a aktivní učení při práci s různými zdroji informací.
Druhou, obsahovou linii kurzu tvoří komplexní témata globálního a občanského vzdělávání (např. konflikty, nerovnost, vzdělání, předsudky, práce, občanská zodpovědnost) a role aktuálních globálních témat ve vzdělávání jako takovém
Kurz stavíme na předpokladu, že smysluplná spolupráce a vlastní učení v rámci kurzu stojí na každém ze zapojených – snažíme se podporovat prostředí spolupráce a důvěry a aktivní zapojení na setkáních i mezi nimi.
Kurzem budou provázet Anna Hubáčková, Eliška Hanzlová - Pampeliška a Kristýna Hrubanová z organizace NaZemi, které zároveň znají kontext skautského vzdělávání a mají zkušenosti s přípravou skautských kurzů či vedením oddílu.
Pokud chcete svoji účast konzultovat nebo se doptat na více informací o kurzu, obraťte se na Annu Hubáčkovou (anna.hubackova@nazemi.cz, 737 617 621).
FB událost: https://www.facebook.com/events/473120314443149/