Je čas otevřít Kodex. Najdeš ho v příloze tří skautských časopisů

V únorových časopisech Skauting, Skautský svět a Roverský kmen najdeš jako přílohu celé znění Kodexu jednání dospělých. Proč? Protože se týká také tebe a tvého týmu a je čas se s ním seznámit, nebo si ho znovu připomenout.

Projdi si Kodex s oddílovou radou a vysvětlete si jeho smysl s externími spolupracovníky při středisku (pomáhajícími rodiči, bývalými skauty, kamarády). Kromě Kodexu najdeš v časopisech také tipy a inspirace, jak s ním pracovat a jak konkrétně se týká i tebe – rovera, vedoucího, táborového řidiče nebo hospodáře.

Kodex vznikl jako základní kámen prevence nežádoucího chování dospělých. Nejčastěji k takovému chování může dojít z nedostatku zkušeností a vědomostí, ve zcela ojedinělých případech i s vědomým záměrem. Prevence nevhodného chování je dlouhodobým úkolem činovníků od oddílových rad až po skautské ústředí. Budeš tím, kdo Kodex přinese k vám?

Ve Skautingu najdeš aktivitu pro práci s Kodexem a tipy na posílení bezpečného prostředí v oddíle. Ve Skautském světě se dočteš, jaké situace se týkájí přímo dospělých a jakou přitom hraje roli vzájemná komunikace. Kromě toho získáš tipy na posílení mezigeneračních vztahů. V Roverském kmeni zjistíš, jak se Kodex týká ještě nedospělých roverů a rangers a co s Kodexem mohou dělat v oddíle či ve svém roverském kmeni.

anketě ke Kodexu v Roverském kmeni od skautů padla otázka: "Co se stane, pokud dojde k porušení Kodexu?" a ptají se i jiní: “Můžeme plnění Kodexu nějak vymáhat?” Tady je odpověď obdobná jako u ostatních skautských etických norem, jakými jsou skautský a činovnický slib nebo skautské zákony. Jejich hlavním smyslem je ukázat správný směr, nastavit mantinely našemu jednání. Reakcí na porušení má být především snaha o nápravu a lepší jednání příště. Záleží však také na četnosti a závažnosti porušení. V obvyklých případech stačí nastavit nemístnému jednání zrcadlo a hledat způsoby, jak napříště požadavkům Kodexu (lépe) dostát. Ve výjimečných a ojedinělých případech velmi závažného nebo systematického porušování Kodexu pak lze využít opravných prostředků, jako je např. disciplinární řízení.  

Kromě zmíněné přílohy časopisů můžeš také využít:

  • Kodex jednání dospělých – plné znění Kodexu rozšířené o doplňující komentáře a příklady k jednotlivým bodům (vhodné pro metodické využití a seznamování se s Kodexem),
  • workshop ke Kodexu – nejlépe se přes kontaktní formulář ozvat přibližně dva měsíce před plánovaným termínem,
  • další programy vzdělávání na klíč týkající se bezpečného skautingu, 
  • rozcestník na skautské Křižovatce k tématu bezpečí
  • inspiromat – odkazy na články, videa a hry s tématikou bezpečného skautingu
  • videa ilustrující některé případy související s bezpečím holek a kluků při skautské činnosti

A co se v poslední době událo v souvislosti s Kodexem?

  • stal se přílohou přihlášky dospělých nováčků
  • do VSJ 2024 se promítne také do vzorů dobrovolnických dohod
  • rozjelo se sdílení (skoro)průšvihů

Nicméně to nejdůležitější je nyní na tobě. Přečíst si Kodex je jen začátek. Je potřeba diskutovat ho nejen s činovníky kolem sebe, ale také s rodiči a kamarády kteří při oddílové činnosti pomáhají. Otevřít téma i s dospělými nováčky. Vhodně Kodex také komunikovat směrem k mladším roverům a rangers.

Nevíš si s něčím rady? Týká se to Kodexu a nenašel/​a jsi odpověď na Křižovatce? Pak neváhej a napiš na bezpeci@skaut.cz.

Prcek – Jana Jirasová zpravodajka
VRJ pro dospělé a personalistiku

a

Kačka – Kateřina Slavíková
koordinátorka personalistických projektů