Díky tomu, že můžeme již více než 30 let bez přerušení skautovat, vychovali jsme několik generací a dospělí se nám začínají v organizaci “hromadit”. Zároveň mají o skauting zájem i dospělí, kteří skautskou výchovou neprošli. Junák - český skaut má nyní 75 650 členů, z toho 24 345 dospělých. Od loňska přibylo 345 dospělých nováčků. Počet členů organizace roste už několik let. Podíl dospělých členů je setrvale kolem 32%. (Víc čísel je v článku a ve zprávách o registraci.) I když se podíl v čase moc nemění, reálný počet dospělých členů neustále vzrůstá. To je jedním z důvodů, proč je třeba o jejich zapojení do organizace přemýšlet a diskutovat.
V rámci diskusí ke Strategii 2030 proběhlo několik besed zaměřených právě na téma dospělých. Organizátoři šesti z nich (v Hradci Králové, Liberci, Ostravě, Polné a 2x v Praze) poskytli i písemné výstupy z debat. Z nich vybíráme několik názorů. K nim přidáváme otázky a informace, které můžete využít pro vaše soukromé zamyšlení a diskuse ve vašem týmu.
Všichni diskutující jsou přesvědčeni, že “je třeba aktivně podporovat větší zapojení mladých do vedení na všech organizačních úrovních”.
Mají k tomu vůbec příležitost? Nejsou místa vedoucích v některých oddílech, střediscích a jiných organizačních jednotkách dlouhodobě obsazena staršími bratry a sestrami? Jak funguje nástupnictví u vás?
Ze svých rolí a funkcí odcházejí v různých životních etapách a z různých důvodů mladí i staří. “Skaut neumí pracovat s odcházejícími. Většinou nemusí jít o odchod definitivní, ale nikdo se o takové lidi obvykle nezajímá.”
Jak je to na vašem středisku? Probíráte s lidmi opouštějícími svou roli či funkci, jaké mají možnosti skautovat dál? Vědí o všech příležitostech, které skauting nabízí? Jste s nimi nadále v kontaktu, i když zrovna žádnou práci pro středisko nedělají? Kdo na to u vás myslí? Máte zpravodaje pro personalistiku? (Popis funkce zpravodaje pro personalistiku je od června 2023 součástí přílohy Organizačního řádu.)
“Rádi bychom od ústředí dostali metodiku, jak s dospělými pracovat, jaký program jim máme nabídnout, jak tuto skupinu uchopit.”
Máme vnímat dospělé jako výchovnou kategorii? Ústředí si v tuto chvíli myslí, že ne. Junák - český skaut je organizací vychovávající děti a mládež. Dospělí v ní samozřejmě mají své místo - např. jako činovníci podporující výchovu dětí nebo jako členové, kteří se věnují seberozvoji, např. v rámci klubů Kmene dospělých. Kmen dospělých nabízí svůj rámcový program Oldskauting 21, který může být výzvou a inspirací pro jednotlivce i skupiny. Stojí na 4 pilířích:
- Podpora a pomoc skautskému hnutí mládeže
- Osobní rozvoj, Klubová činnost, Péče o skautskou historii, Práce pro společnost
- Charitativní činnost a sociální projekty
- Mezinárodní dimenze skautingu dospělých
“Skupinou mladých dospělých by se mělo ústředí zabývat, protože ji vidíme jako potřebnou pro organizaci a pro udržitelný skauting do budoucna. Pokud ji chceme udržet, je potřeba tomu vytvořit nějaký rámec.”
“Smysl vidíme v tom podpořit kluby s nenucenou docházkou, otevřeností vůči okolí z neskautské veřejnosti a postupným začleňováním se neskautů. Práce s komunitami je v dospělém věku velice důležitá.”
Bez ohledu na věk a skautské zkušenosti by měl mít každý dospělý možnost seberealizace v rámci skautingu. Vedle činovnické práce, tedy vedení oddílů, středisek, vzdělávacích akcí, péče o skautský majetek atd. mají všichni dospělí možnost sdružovat se a realizovat se ve formálních i neformálních skupinách. V jakých?
- V klubech registrovaných v rámci Kmene dospělých v souladu s Řádem Kmene dospělých. V jednom středisku může být i více klubů. Nebo může mít jeden klub více družin. Vhodné je dělení podle generací nebo podle zaměření činnosti.
- Ve skupinách při středisku. Dospělí mohou být registrováni přímo pod střediskem, aniž by byli členy Kmene dospělých. Vedoucí takové party může být jmenovaným zpravodajem střediskové rady (např. zpravodaj pro dospělé), aby i takový “neoddíl” měl v radě své zastoupení.
- V klubech rodinného skautingu.
- V zájmových skupinách, jako jsou zvláštní organizační jednotky, např. skautští sběratelé, záchranáři nebo ochranná služba. Mladí dospělí mohou také ve svém městě s podporou svého střediska založit fórum Skautského institutu.
Zkušenost říká, že tyto možnosti přitahují ke skautingu nové dospělé a zároveň mohou být naplňující formou skautingu pro dospělé, kteří nejsou aktivními činovníky. Ze zkušenosti ale také víme, že do aktivní práce v těchto skupinách se leckde pouští lidé, kteří jsou vytížení jako činovníci na středisku. Kumulace funkcí není dlouhodobě žádoucí. Opravdu musí dělat všechnu práci stále titíž lidé, když je v organizaci dospělých čím dál víc?
Budeme rádi, když se nad položenými otázkami zamyslíte a prodiskutujete je na vašich táborech, roverských výpravách, oldskautských setkáních i střediskových radách.
Diskuse ke Strategii 2030 pokračují. Ať dopadnou jakkoliv, je jisté, že ústřední orgány se budou problematikou dospělých nadále zabývat. Náčelnictvo Kmene dospělých i pracovní skupina Náčelnictva pro dospělé budou za podpory týmu Kanceláře ústředí hledat cesty, jak informovat dospělé členy organizace o možnostech jejich zapojení a seberealizace a také zvát dospělé skauty na akce pořádané Kmenem dospělých.
Funguje u vás v regionu dobře nějaká parta či klub dospělých? Uvítáme příklady dobré praxe. Máte dotazy nebo nápady ke skautování dospělých? Chcete se vyjádřit k výše položeným diskusním otázkám? Pište na lide@skaut.cz.
Petra Bašová - Fidla, koordinátorka personalistických projektů