Co dělat 17. listopadu? Přinášíme tipy do oddílového programu a vítáme dobrovolníky na Korzo Národní

17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii, má pro skautky a skauty velký význam. Právě díky událostem, které se v tento den roku 1989 odehrály, jsme mohli obnovit svobodný skauting. Jak tento svátek oslavíte vy? A jak ho promítnout do programu? Máme pro vás několik tipů!

Jak můžete svátek promítnout do vašeho programu?

Projděte si tipy a zajímavé aktivity na Chystám program

Připomeňte si příběhy boje skautů za svobodu v řadě připravených zážitkových programů od Skautského institutu

Zařaďte do programu čtení z knížek pro děti, dokumentární filmy nebo zvukové paměti

Udělejte si výlet do Prahy – navštivte Korzo Národní

Korzo Národní  promění každý rok známou pražskou třídu ve velký festival plný výstav, besed, koncertů, instalací a nejrůznějších aktivit. Každý pak může přidat svou svíčku k pietnímu místu s pamětní deskou, které tradičně hlídají skauti a sokolové.

I letos na Národní dovezeme podsady a vykouzlíme z její části skautské městečko plné her, aktivit a zajímavostí, které mají představit historii skautingu i jeho současnost. Společně si také zazpíváme skautskou hymnu a večer strávíme s kytarou u opravdového nebo symbolického táborového ohně. Zastavte se v městečku na kus řeči nebo pomozte s jeho přípravami či průběhem.

Zazpívejte si skautskou hymnu

Přijďte si s vděčností zazpívat skautskou hymnu spolu s desítkami sester a bratrů, kteří se každoročně scházejí ve skautském kroji na Národní třídě.

Ve 13:00 zazní z balkonu paláce Metro (Národní 25, dům s KFC, blízko rohu Národní a Na Perštýně) česká státní hymna. Po jejím skončení zahlédnete skautské prapory, které nám všem dají máváním znamení ke zpěvu skautské hymny. Zpívat budeme obě sloky.

Přidejte se do facebookové události Zpívám skautskou hymnu na Národní a pozvěte do ní další skauty a skautky, ať se nás na tenhle pěkný slavnostní moment sejde co nejvíce.

Pomozte nám s přípravami Korza Národní

S čím bude nejspíše potřeba pomoct:

• stavět (velmi brzy ráno) a bourat (večer) podsadové stany
  • přivézt a odvézt podsadové stany (ráno a večer)
  • vymyslet do jednotlivých stanů aktivity (jednoduché hry, šifry, kvízy apod.), kterými představíme veřejnosti skauting (předem)
  • chystat a sklízet aktivity v jednotlivých stanech (ráno a večer)
  • provádět návštěvníky naším táborem a hlídat vybavení (během dne)
  • hrát na nějaký nástroj či zpívat (večer)
  • stát čestnou stráž u pamětní desky

Chcete se zapojit do příprav a realizace skautského městečka? Stačí vyplnit tento formulář. Za každou pomocnou ruku budeme rádi!

Doporučení pro čestné stráže

Pokud budete chtít stát čestnou stráž u pamětní desky, je dobré si předem zjistit, jak se upravit nebo třeba co si vzít s sebou. Konkrétní doporučení pro čestné stráže najdete v tomto článku na skautské Křižovatce.

Za skautský komunikační tým
Bára L. Trojak & Hana Kolářová – Hadka