Zpráva k registraci 2024: I letos růst, ale pod pokličkou je to složitější

Členská základna Junáka - českého skauta se i v roce 2024 opět o něco rozrostla, přesto vám Zpráva k registraci 2024 ukáže, že na mnoha místech to není tak jednoduché. Prolistujte si více jak 40 stran informací o členkách a členech, jednotkách, kvalifikacích či táborech. Začtěte se do souhrnů, tabulek čísel, grafů a zajímavých map.

Stejně jako v minulých letech, i letos jsme připravili zprávu z registrace, ve které bychom rádi představili, jaký pokrok Junák – český skaut za uplynulý rok zaznamenal. Jako tradičně začneme představením základních informací shrnující vývoj v posledním roce, po kterém lze data podrobněji zkoumat v samostatných kapitolách.

Jak vypadá naše organizace v roce 2024?

Přestože se členská základna rozrostla, tempo růstu se výrazně zpomalilo. Ačkoli se nemusí nutně jednat o počátek dlouhodobého trendu, je namístě věc nepodceňovat a začít přemýšlet o opatřeních, která by i do dalších let umožňovala pokračování růstu. Jisté je, že zpomalení je způsobeno především výrazným poklesem růstu počtu mladších členů. Ten letos v podstatě stagnoval a došlo k navýšení o pouhých 0,3 %. Poprvé za několik let navíc došlo k poklesu počtu členů v některých věkových kategoriích, konkrétně u dětí do 6 let a do 15 let. Tento pokles jsme zaznamenali u výchovných kategorií vlčat (-2 %) a skautů (-3 %), zároveň poklesl i počet nových mladších členů.

Naopak počet dospělých členů vzrostl, a to nejen díky novým členům, ale také kvůli přesunu mladších členů, kteří dovršili dospělosti, do kategorie starších členů. V nadcházejících letech bude tedy důležité sledovat poměr mezi mladšími a staršími členy, aby nedocházelo k neúměrnému stárnutí členské základny.

Navzdory těmto trendům celkový počet oddílů i středisek v organizaci vzrostl a s ním i průměrný počet členů ve středisku. K pozitivním změnám došlo i v oblasti dobrovolnictví, kde počet dobrovolníků vzrost o 3 % a počet činovníků ve výchově o 3,6 %.

Zajímavé změny nastaly v oblasti vzdělávání. Výrazně klesl počet vydaných čekatelských a vůdcovských kvalifikací (což je určitě tématem k dalšímu zkoumání), zatímco počet instruktorských kvalifikací značně vzrostl (ač u IK je to dáno nepravidelností pořádání příslušných akcí). Počet kvalifikací střediskového minima se pak dokonce zdvojnásobil, a tak se výrazně zvyšuje počet osob ve vedení OJ s touto specializovanou kvalifikací.

Co se týče zastoupení skautek a skautů ve společnosti, jejich podíl v populaci Česka aktuálně činí 0,7 %. Ve dvanácti krajích se podařilo počet skautujících osob zvýšit, přičemž k mírnému poklesu došlo pouze v Jihočeském a Zlínském kraji.

Kompletní Zpráva k registraci 2024

V letošních datech je možno najít mnoho pozitivních zpráv, ale zároveň je vhodné si všímat i ukazatelů, jejichž vývoj se ubírá opačným směrem. Informace, které jsme zmínili výše jsou těmi hlavními, které nás provázely zpracováním dat, a u kterých si myslíme, že stojí za pozornost i při sledování dalšího vývoje organizace. Věříme ale, že si na následujících stránkách najdete mnoho dalších podnětných údajů, které je možno sledovat i v kontextu let minulých a které vám o vývoji skautské základny napoví o mnoho více.

Zpráva ke stažení a přečtení

📊Zpráva k registraci 2024 (PDF, 1.71 MB, 46 stran)

Za přípravu této zprávy moc děkuji především Ivaně Petrové (Bzííí) a Tereze Tomáškové, které se podílely na vytvoření celé zprávy, zpracování registračních dat a také přípravě textů. Dále děkuji Anně Hradecké (Hrance) a Petře Krskové (Pétě), které zprávu doplnily o několik map.

Kde hledat další informace a zajímavosti?

Kompletní zprávu a mnohé další informace najdete na webu skautských otevřených dat: opendata.skaut.cz

Ondřej Peřina (Jerry)
zpravodaj VRJ pro ICT a organizaci