Změny nastavení sdílených disků oddílů a kurzů, aby nedošlo k omezení Google služeb pro celou organizaci

Kapacita celostátního skautského Google Workspace se blíží ke svým limitům (určeno společností Google), a proto jsme nuceni provést nezbytné změny, které alespoň částečně uvolní místo a zajistí další fungování našich skautských Google služeb pro všechny. Proto sdílené disky jednotek a kurzů budou přesunuty do nového samostatného předplatného, aby neubíraly místo určené pro e-maily a další data jednotlivých členek a členů organizace. Co přesně to znamená a kdy se to stane? Čtěte dále.

Před dvěma lety došlo k zásadním změnám v kapacitě úložiště ve skautských Google službách, kdy jsme byli nuceni zavést nový limit 40 GB na uživatele a omezit kapacitu sdílených disků pro jednotky i kurzy na 50 GB. Tento krok byl reakcí na omezení neomezeného úložiště, které dříve Google poskytoval.

V současné době se skautské úložiště opět nachází v situaci, kdy je téměř zaplněné. Pokud bychom nyní nezasáhli, hrozilo by, že se všechny skautské Google služby zastaví a stanou se pro uživatele nedostupné. V reakci na docházející místo v úložišti jsme museli přistoupit k dalším krokům, abychom zajistili jejich fungování i do budoucna. Proto přesouváme všechny sdílené disky jednotek a kurzů, které dosud byly zřízeny v rámci celostátních skautských Google služeb, do nového předplatného. Tímto krokem chceme zajistit, že naše běžné Google služby budou i nadále dostupné a plně funkční pro všechny uživatele napříč organizací. Z pohledu běžného používání uživateli sdílených disků se nic zásadního nezmění, z pohledu správců disků bude vhodné, aby si po přesunu zkontrolovali, případně doupravili, nastavení sdílení složek na přesunutém sdíleném disku.

Co můžete očekávat a co se změní?

Přesun všech sdílených disků jednotek a akcí probíhá postupně (během září a října 2024), aby nedošlo k výpadkům či ztrátě dat. Všem správcům sdílených disků byly o tomto postupu poslány informace e-mailem. Těsně před zahájením procesu bude starý sdílený disk označen “k přesunutí” a bude vytvořen “nový” sdílený disk totožného názvu. Přesun sdílených disků do nového skautského předplatného proběhne automaticky a základní nastavení sdílení uživatelům i skupinám budou zachována. Stejně tak zůstanou zachovány stejné odkazy na jednotlivé soubory a složky. Přesto doporučujeme, abyste si po přesunu na novém sdíleném disku zkontrolovali nastavení sdílení a případně ho doupravili dle vašich potřeb. Pro běžného uživatele sdíleného disku se nic nemění.

Při podrobném pátrání v přehledu sdílených disků nově uživatelé uvidí jiné pojmenování vlastníka: Junák - český skaut (sdílené disky)

Díky možnostom nového předplatného všechny přesunuté sdílené disky budou mít nově kapacitu 70 GB.

O zřízení případných nových sdílených disků jednotek a kurzů lze stále žádat za stejných podmínek prostřednictvím online formuláře. Podrobnosti jsou uvedeny v článku na Křižovatce.

Doporučujeme: Získejte tisíce GB místa pro sdílená data

Přestože pro mnoho oddílů, středisek a vzdělávacích akcí může být i nadále pohodlné mít své sdílené disky v rámci celostátního skautského Google předplatného, doporučujeme všem organizačním jednotkám zvážit zřízení vlastního doplňkového předplatného Google Workspace for Nonprofit. Díky němu totiž může jednotka pro své oddíly, akce a další projekty získat libovolné množství vlastních sdílených disků a hlavně mnohem více prostoru na sdílených discích. Přitom i nadále jednotlivé členky a členové budou moci používat standardní skautské Google účty (e-maily na doméně @skaut.cz apod.) a také konference propojené se skautISem.

V rámci vlastního předplatného může každá organizační jednotka získat úložiště až 100 TB a možnost spravovat si své Google služby samostatně a nezávisle na ústředí. Rádi vám se zřízením vlastního Google Workspace for Nonprofit pomůžeme.

Máte dotaz nebo si nevíte rady?

Víme, že změny mohou být někdy matoucí. Pokud máte jakékoliv otázky ohledně přesunu disků nebo fungování skautských Google služeb, neváhejte se obrátit na skautskou podporu. Jsme tu pro vás a rádi vám pomůžeme na podpora@skaut.cz nebo na Facebook stránce skautISu a IT služeb.

Jan Chmelař
asistent pro oblast organizace