Žádost o náhradu mzdy či platu za týden na táboře – jak na to v roce 2022?

Před rokem vstoupila v platnost novela zákoníku práce, která umožňuje zaměstnancům, kteří celoročně jako dobrovolníci pracují s dětmi a mládeží, požádat o náhradu mzdy či platu za týdenní pracovní volno na tábor. Jaké jsou zkušenosti po prvním roce? Jak požádat letos?

Zkušenosti jsou výborné! Česká správa sociálního zabezpečení žádosti zaměstnavatelů zpracovává a náhrady mzdy či platu proplácí. Zástupci ČRDM považují výklad právní úpravy ze strany jednotlivých pracovišť OSSZ za vstřícný vůči dětským organizacím. Praxe ukázala několik zádrhelů či nejasností ve výkladu novely.

Jak si tedy se žádostí o náhradu mzdy poradit letos? Aktualizovali jsme informace a formuláře na Křižovatce. Zde uvádíme novinky a pokusíme se vysvětlit nejasnosti:

1. Musím celoročně dobrovolnicky pracovat pro stejnou organizaci, jako je ta, která pořádá tábor?
Zaměstnanec musí v žádosti o placené pracovní volno prokázat, že po dobu min. 1 roku před táborem soustavně, dobrovolně a bezplatně pracoval s dětmi nebo mládeží (s výjimkou táborů pro zdravotně postižené děti a mládež). Organizace pořádající tábor musí být právnickou osobou zapsanou ve veřejném rejstříku právnických a fyzických osob po dobu min. 5 let a práce s dětmi a mládeží musí být hlavní činností této organizace. Tyto dvě organizace (tedy ta pořádající tábor a ta, pro kterou jsi pracoval/​a dobrovolně min. 1 rok před táborem) nemusí být nutně totožné. Může jít např. o dvě různá skautská střediska.

2. Můžu požádat o náhradu mzdy i na jinou akci než letní tábor?
Ano, nemusí jít jen o letní tábor. Pracovní volno s náhradou mzdy můžeš využít i na akce jako oddílový lyžařský kurz, velikonoční či podzimní výprava během prázdnin v průběhu školního roku apod. Musí se jednat o pobytovou akci pro děti a mládež, tedy pro účastníky do 18 let věku.

3. Musím pracovní volno s náhradou mzdy vyčerpat najednou?
Období, na které žádáš náhradu mzdy či platu, lze rozdělit. Např. požádáš o 3 pracovní dny na lyžák o jarních prázdninách a pak o 4 pracovní dny na letní tábor apod. Celkem týden = max. 7 pracovních dnů za rok. Detaily a konkrétní příklady najdeš ve výkladu ČSSZ.

4. Jak dlouhý je týden?
Záleží na tobě, od kterého dne tábora zaměstnavatele o placené volno požádáš. Nemusí se nutně shodovat se začátkem tábora. Od prvního kalendářního dne uvedeného v žádosti o placené volno se počítá týden jako 7 po sobě následujících dnů. Z nich ti OSSZ prostřednictvím zaměstnavatele proplatí jen ty dny, na které podle běžného rozvržení tvého pracovního rozvrhu připadá tvůj pracovní den. Opět doporučujeme pročíst detaily a konkrétní příklady přímo ve výkladu ČSSZ.

5. Jak mám žádat, když mám více zaměstnavatelů?
Pokud máš více zaměstnavatelů, je třeba podat žádost u každého zvlášť, tak aby dny, na které žádáš o pracovní volno s náhradou mzdy či platu, na sebe bezprostředně navazovaly. Např. pokud pracuješ pondělí-středa u jednoho zaměstnavatele a čtvrtek-pátek u druhého, není možné požádat na pondělí-středa ve dvou týdnech, kdy budeš na tomtéž táboře. V takovém případě je třeba požádat na pondělí-středu u prvního a na čtvrtek-pátek u druhého zaměstnavatele. Pokud z nějakého důvodu chceš žádat jen u jednoho ze svých zaměstnavatelů a přitom si nechat proplatit celý týden, můžeš jedině na dvě různé akce, z nichž ta první musí být kratší než týden.

6. Kolik peněz můžu dostat?
Náhrada mzdy nebo platu může dosahovat maximálně výše průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém se poskytuje pracovní volno. Pro rok 2022 činí tato částka 37 047,- Kč. To je maximální náhrada mzdy za týden pracovního volna souvisejícího s akcí pro děti a mládež, která se podle aktuálního výkladu ČSSZ nijak poměrně nekrátí. Pokud tedy tvůj běžný týdenní příjem u zaměstnavatele nepřesahuje v roce 2022 částku 37 047,- Kč, může ti OSSZ prostřednictvím zaměstnavatele proplatit náhradu mzdy/​platu za tento týden až do její skutečné výše.

7. Kolik papírování s tím budu mít?
Stačí vyplnit takovouto žádost (toto není povinný formulář, ale doporučujeme ho využít, protože pracuje se stejnými pojmy jako zákon) a odevzdat ji svému zaměstnavateli. Některé OSSZ vyžadují ještě potvrzení o tom, že ses tábora v uvedeném termínu skutečně zúčastnil/​a. Doporučujeme ti využít tento formulář potvrzení.

8. Můžu dostat náhradu mzdy či platu, i když nejsem zaměstnán/​a v rámci pracovního poměru?
Náhradu mzdy či platu bohužel nelze využít pro OSVČ ani pro zaměstnance pracující v rámci Dohod mimo pracovní poměr (DPP nebo DPČ). Tuto možnost mají jen zaměstnanci v pracovním poměru.

9. Musí mě zaměstnavatel na tábor uvolnit?
Zaměstnavatel je v rozsahu a za podmínek stanovených Zákoníkem práce v platném znění povinen zaměstnance na tábor uvolnit, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.

Pokud jsou ti informace nejasné nebo narazíš při vyřizování placeného volna na tábor na nějakou komplikaci, kontaktuj nás na lide@skaut.cz.

Přejeme vydařené tábory a skautské akce, ideálně s refundovanou mzdou či platem!

Petra Bašová - Fidla (koordinátorka personalistických projektů) a Jana Jirasová - Prcek (zpravodajka VRJ pro dospělé a personalistiku)