Vzdělavatelky a vzdělavatelé pozor! OČK mentoring přichází

OČK mentoring si klade za cíl systematicky využít to, co už na mnoha kurzech samovolně probíhá. Tedy učení se navzájem mezi vdělavateli a postupné předávání jednotlivých oborů ze zkušenějších držitelů OČK na začínající vzdělavatele. Jedná se o cestu, jak se na získání OČK postupně připravovat a pracovat na sobě. Tedy o vhodnou cestu pro ty, kteří se rádi učí praxí a v dialogu s někým zkušenějším.

Odborné činovnické kvalifikace (tzv. OČK) jsou nezbytné, pokud chcete uspořádat skautský kvalifikační kurz. Konkrétně jde o zajištění zkušební komise čekatelské nebo vůdcovské zkoušky, kde musí být zastoupeni držitelé OČK z oborů, které zkoušky zahrnují (např. metodika, hospodaření, psychologie atd.). Jak uvádí řád pro vzdělávání, u čekatelské zkoušky lze v komisi potřebné OČK nahradit instruktorskou kvalifikací. U vůdcovské zkoušky to však možné není, a tak je v komisích vůdcovských kurzů nutná přítomnost držitelů OČK.

Kapacity čekatelského a vůdcovského vzdělávání jsou bohužel stále nedostatečné. Každý rok nám například chybí místa pro více než 100 zájemců o vůdcovskou zkoušku. Příčinou je pravděpodobně nedostatek skautských vzdělavatelů, včetně držitelů vzdělavatelských kvalifikací, což omezuje vznik nových kurzů.

OČK se skládají ze tří částí (lektorské, didaktické a odborné), které lze získat různými způsoby lišícími se pro jednotlivé obory. Patří sem například didaktické zpracování oboru, pohovor s garanty, uznání na základě civilní kvalifikace nebo účast na semináři. Podrobně jsou jednotlivé možnosti vyjmenovány zde.  

To, co doteď všechny možnosti získání OČK spojovalo, bylo, že se jednalo jen o ověření žadatele. Předpokládalo se tedy, že žadatel potřebné znalosti a dovednosti získal například praxí nebo samostudiem. To se nyní mění. Po změně skautských předpisů, ke které došlo dříve v tomto roce, se do systému přidala další cesta k získání OČK – mentoring.   

Mentoring si klade za cíl systematicky využít to, co už na mnoha kurzech samovolně probíhá. Tedy učení se navzájem mezi vdělavateli a postupné předávání jednotlivých oborů ze zkušenějších držitelů OČK na začínající vzdělavatele. Jedná se o cestu, jak se na získání OČK postupně připravovat a pracovat na sobě. Tedy o vhodnou cestu pro ty, kteří se rádi učí praxí a v dialogu s někým zkušenějším. 

Jak mentoring přesně funguje je popsáno tady. Vypíchnul bych, že mentoring nemusí probíhat jen na domovském kurzu mentora a mentorovaného, ale může se jednat například i o stáž na cizím kurzu, v čemž vidím velkou příležitost pro sbírání inspirace mezi kurzy. 

Aby mohl mentoring proběhnout na vašem kurzu, je potřeba splnit několik podmínek. Kromě nahlášení mentoringu v projektu vašeho kurzu, je třeba mít mentora, který je držitelem daného OČK a dvakrát s ním působil ve zkušební komisi. Mentor se také musí zúčastnit úvodního školení. První takové školení proběhne na Ústřední lesní škole 2024 v Hradci Králové v pátek 22.11. od 17:30. Pokud se ho chcete zúčastnit, je třeba se přihlásit na webu uls.skaut.cz/ do 11. 11. (nemusíte se přitom účastnit Ústřední lesní školy).

S dotazy k mentoringu jako cestě k získání OČK se můžete obracet na ucen@skaut.cz. Pokud máte zájem stát se mentorem ve vašem kurzu a nemůžete se zúčastnit úvodního školení na ÚLŠ, dejte mi vědět, a budeme vás informovat o dalších termínech. 

Skautskému vzdělávání a mentoringu zdar


Jakub Holobrádek – Učeň
PS NJ pro vzdělávání