Snadnější plánování družinovek s rádcovským zápisníkem

Přemýšlíš, jak rádce a rádkyně zapojit do přípravy nového skautského roku, ale zase jak je nezahltit moc? Trápí se vaši rádci a rádkyně s přípravou družinovek? Vyzkoušej nové plánovací stránky Rádcovského zápisníku.

Říkáte si, že řešení problému je “prostě to naplánovat za ně”? Tady je pár důvodů, proč je dobré rádce a rádkyně do plánování roku zapojit a naučit je plánovat družinové schůzky.

 • Mnohem raději budou realizovat to, co sami vymysleli (neplatí jen pro rádce a rádkyně).
 • Díky samotnému plánování lépe dosáhnete toho, co v oddíle a jednotlivých družinách chcete změnit, zlepšit, ale i ponechat.
 • Společně vymyslíte více nápadů. Navíc každý jsme jiný a tak nás každého napadne taky něco trochu jiného.
 • Díky plánování jako vedoucí víte, co přibližně na družinovky rádci a rádkyně chystají. A to se hodí ať už při vymýšlení společných aktivit pro celý oddíl (nebudete opakovat stejnou hru) nebo i z hlediska bezpečnosti (poradíte, jak nápad zrealizovat bezpečně, nabídnete bezpečnější alternativu). 
 • Rádci a rádkyně mají více času na přípravu jednotlivých schůzek a programů na nich. Vědí už dopředu co bude a mohou si například sehnat materiál, pečlivě promyslet pravidla, poradit se v případě nesnází. Je pak menší riziko, že program nestihnou připravit například kvůli nečekané písemce ve škole.
 • Pokud rádce či rádkyně nečekaně nemůže na schůzku, snadněji po něm někdo přípravu a realizaci schůzky převezme. 

Lákají vás výhody plánování s rádci a rádkyněmi, ale nevíte jak na to? Pomůžou vám nové stránky rádcovského zápisníku. A spolu s nimi náš imaginární oddíl Tapírů a Tapírek. Prohlédněte si, jak stránky vyplnili a jaké tipy k používání pro vás mají:

Začněte se stránkou Oddílový plán a já. Najdete zde prostor pro zapsání oddílového cíle, ke kterému si rádce zapíše 1-3 úkoly, jak s daným cílem může pomoci. Je zde i prostor pro zhodnocení jak to dopadlo. 

Tip Tapírů a Tapírek:

 • Stránku jsme vyplnili společně na oddílové radě.
 • První nápady na úkoly pro rádce a rádkyně byly dost náročné. Znovu jsme se nad nimi zamysleli, aby pro ně byli tak akorát.
 • V oddíle máme na dané období více cílů. Třeba o komunikaci s rodiči nebo výpravách do přírody. Vybrali jsme s rádci a rádkyněmi vždy jeden, se kterým výrazně pomůžou. Snažili jsme se, aby to byl ten, který se týká družinové činnosti. Například programu schůzek.

Po oddílovém plánu se můžete pustit do vyplnění Plánování schůzek. Čtyři schůzky dopředu si rádci a rádkyně napíšou, co by rádi na schůzce dělali a jaké úkoly ze stezek a odborek zapojily. 

Tip Tapírů a Tapírek:

 • Do plánu nepíšeme každou malou hru, stačí ty větší programy.
 • Nejprve jsme si napsali všechny nápady na lepící papírky. Pak jsme společně vybrali, co na kterou schůzku zařadit. Nevyužité nápady jsme si schovali na příště.
 • Jako první jsme vybrali nápady, co pomůžou naplnit cíl z předchozí stránky. 
 • Když nám došla inspirace, použili jsme Družinový kalendář. V něm je na každý týden jeden tip na aktivitu.
 • Vedoucí si výsledné plány vyfotil. Díky tomu ví, co každou družinu následující měsíc čeká.

Rádci a rádkyně nemusí připravit každičkou minutu schůzky, ale měli by mít jasno, jak schůzka bude probíhat. S tím jim pomůže přehled schůzky. Najdete zde prostor pro zapsání každé aktivity – jak dlouho trvá,  kdo ji má na starost, ale i postřehy z průběhu. Nechybí prostor na zapsání úkolů ze stezek a odborek, zapsání důležitých informací nebo úkolů na příště. 

Tip Tapírů a Tapírek:

 • Vedeme rádce a rádkyně k tomu, že program schůzky nedělají sami. Zapojuje se postupně každý z družiny. 
 • Zkušenější rádci a rádkyně ukázali těm začínajícím, proč svůj přehled vyplnili zrovna takto. Nachystali jsme taky několik vyplněných přehledů pro inspiraci. 
 • Vracíme se k postřehům ze schůzky. Co se povedlo? Co je dobré probrat v oddílové radě? Jak můžeme rádci či rádkyni pomoci?

Poslední stránku může využít každý, kdo si program na schůzku chystá. Pomůže myslet na vše důležité, co má správný program mít – cíl, materiál, kdo s programem pomůže, … I Zde najdete prostor na zhodnocení aktivity.

Tip Tapírů a Tapírek:

 • Stránku jsme si vyzkoušeli vyplnit nejen s rádci a rádkyněmi, ale všemi skauty a skautkami. 
 • Vytiskli jsme stránky do klubovny a na každé družinovce si je vždy vezmou ti, kdo budou mít program na další schůzce. Tomu vždy předchází domluva na dalším programu schůzky – kdo si nachystá hru, kdo chce něco ukázat z plnění své odborky, …
 • Když nám chybí nápad na program, jdeme na Chystám program

Stránky s plánováním stahujte zde (stránky 1 až 4).

Zaujaly vás nové stránky rádcovského zápisníku? Máme jich více a zajímá nás váš názor. Další stránky i prostor pro komentáře najdete zde.

za tým revize rádcovského zápisníku

Martina Hanyková