Skautský institut pro oddíly - jaro 2022

Přinášíme přehled jarních akcí, které nachystal Skautský institut. Tentokrát si posvítíme zejména na enviromentální témata, ale ponoříme se také do historie i světa audiovize. Organizujeme dvě velké akce vhodné rovery a rangers i jednodenní program, na který můžete přihlásit celý oddíl. Nepražáky zveme na webináře a rádi pomůžeme i s rozjezdem dalších Skautských institutů.

Celá ČR: Webináře (nejen) pro vedoucí

Všechny aktivní oddílové vedoucí zveme na workshop o osmém bodě skautské výchovné metody Zapojení do společnosti. Na online setkání ve středu 20. dubna spolu budeme mluvit třeba o tom, co oddíly mohou udělat pro zmírnění dopadů klimatické změny. Řeč bude i o přebírání kompetencí v průběhu skautského života a vedení projektů s družinou i celým oddílem. Vyplň přihlášku a zapoj se! Účast je zdarma.

O průnicích skautského a formálního vzdělání pořádáme webinář Zážitky ve školním prostředí a jak na ně. Akce je ušitá na míru pedagogům, ale témata mohou oslovit i skautské vedoucí jiných profesí. Řeč bude o budování zdravého kolektivu, zážitkové pedagogice a zpracovávání emocí u dětí. Představíme také projekt SI třída, který pomáhá propojovat skautské principy se školním prostředím. Akce proběhne 12. a 22. dubna. Doporuč webinář nějakému učiteli anebo se přihlas sám*sama!

Praha: Program pro tvůj oddíl

Zdraví planety se týká nás všech, a proto se do tohoto tématu můžeš vrhnout i s celým oddílem. Pro pražské oddíly je ideální příležitostí Klimaden na Kampě. Domluv se s vedoucími a přihlaste se na celodenní program, který je přichystaný v Rybárně na sobotu 7. května. Akce je věnovaná tomu, co konkrétně klimatická změna páchá v našich městech a obcích. V rámci akční hry i klidného vyrábění se budeme dotýkat tématu výkyvů počasí a nebezpečného vedra v městské džungli. Účast je zdarma.

Pokud hledáš novou aktivitu pro družinovou schůzku nebo oddílové setkání, propátrej program Skautského institutu v Rybárně. V dubnu se chystá několik akcí na téma audiovizuální tvorba. Vrhni se s družinou do tajů animace, zkuste si zařádit se syntezátorem či za mixážním pultem v roli DJe nebo si se sluchátky troufněte na hudebně-prostorovou hru Galaxie komplexu. V Rybárně se také odehrávají pravidelné kurzy keramiky a fotografie. Pokud Ti ale nesednou do oddílového kalendáře, uspořádej si u nás vlastní. Zarezervuj si dílnu i s vybavením na linoryt, 3D tisk, šití i truhlařinu, družinovou jam session nebo vyvolání táborových fotografií v temné komoře - pro skautské oddíly jsou samozřejmě všechny místnosti dostupné bez poplatku!

Praha: Pro celou partu

Speciálně pro rovery pořádáme 27. dubna městskou hru Praha před 100 lety. Dobrodružství v naleštěných kavárnách i temných uličkách první republiky je připravené na míru účastníkům od 15 let. Ať už přijdeš sám*sama, s družinou nebo s kamarády ze školy, čeká Tě napínavý příběh, zapeklité úkoly i závěrečný koncert. Tempo je na Tobě – můžeš hru pojmout jako pohodový špacír anebo zběsilý závod. Tak či onak, vyplň přihlášku a mezi 17–18 hodinou si skoč do Skautského institutu vyzvednout herní plán. Víc toho potřebovat nebudeš. Chytrý telefon nech klidně vypnutý, abys mezi obyvateli meziválečné metropole nevzbudil*a nechtěnou pozornost. Účast je zdarma.

Starším skautkám*skautům a rangers*roverům je určen také Den Země se Skautským institutem, který oslavíme v sobotu 23. dubna. Nejdřív vyrazíme do přírody – můžeš si vybrat exkurzi skalní stepí Bohnického údolí, procházku kolem pramenů pod Vidoulí nebo se zapojit do péče o tamní studánky. Odpoledne bude program pokračovat ve Skautském institutu v Rybárně. Čeká na tebe promítání a debaty na palčivá témata. Budeme se společně věnovat suchu, bezuhlíkové budoucnosti i klimatické úzkosti. Taky si něco povíme o projektu Krajina v našich rukou, který je věnovaný bolestem české krajiny i pomoci, ke které může přispět každý z nás. Účast je zdarma.

Cítíš se na oldskauta „too young“?

Máš pocit, že jsi se ocitnul*a v předčasném skautském důchodu? Pokud Tě na táboře čeká leda lavička pro návštěvy nebo kuchyně, můžeš zkusit novou výzvu – vlastní Skautský institut! Dej nám vědět a pomůžeme Ti vytvořit platformu, na které Tvoje skautská pouť může pokračovat. Pokud jsi zvládl*a vyřešit předání oddílu, můžeš se vrhnout i na větší sousto, kterým jsou dnes důsledky války, uprchlická krize ale i otázky klimatu a dezinformací. Pokud Tě oddíl ani středisko nebude postrádat a sídlíš ideálně v univerzitním městě, tak Ti rádi předáme naše zkušenosti a know-how.