Skauti se rozloučili s bratrem Eduardem Markem - Hroznýšem

Přeplněný kostel na pražském Spořilově se rozloučil s nejstarším českým skautem Eduardem Markem a jeho životem plným obětavé služby druhým.

Eduard Marek, řečený Hroznýš, byl za války vězněn nacisty za pomoc Židům, v roce 1949 pak odsouzen komunisty na 10 let za „protistátní činnost“. Celoživotní skaut a mimořádný člověk. Držitel nejvyššího skautského vyznamenání - Řádu Stříbrného vlka.

Hroznýšův životní příběh si můžete přečíst na skaut.cz/​hroznys nebo šířeji na webu Paměti národa.  Doporučujeme také rozhovor z cyklu Nebát se od Skautského institutu.

V průběhu posledního rozloučení promluvil jménem skautek a skautů Ondřej Vokál - Vokin, náčelník Junák - český skaut, nebo Jiří Lukšíček - Rys, blízký přítel zesnulého, rovněž nositel Řádu Stříbrného vlka a sám vězeň komunistických lágrů.

Zazněla i kondolence zaslaná prezidentkou Zuzanou Čaputovou (text je zde). Zádušní mši celebroval emeritní biskup plzeňský a skaut František Radkovský.

S Eduardem Markem se přišli rozloučit pozůstalí, přátelé a blízcí z různých koutů Česka i Slovenska a početní skauti a skautky. Čestnou stráž stáli skauti a skautky z Hroznýšova domovského pražského skautského střediska Maják.

Věnce k uctění života zesnulého poslala mezi jinými i Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Senát Parlamentu ČR, Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo obrany České republiky nebo prezidentka Zuzana Čaputová.

Děkujeme za Tvoji celoživotní službu nejvyšší Pravdě a Lásce, bratře Hroznýši!

Vaše vzpomínky na Hroznýše nás pořád zajímají. Pojďme je uchovat! Vzpomínáte na vyprávění, příhodu, vtip nebo větu, která vám utkvěla v hlavě? Máte společný zážitek nebo se vám vybavuje nějaké výjimečné setkání? Pošlete nám vše mailem na komunikace@skaut.cz