Jak by takový projekt měl vypadat?
- Přispívat k proměně světa k lepšímu za spolupráce s místní komunitou/společností.
- Vést účastníky a účastnice k učení se z této zkušenosti.
- Ideálně mít přesah do globálních souvislostí (například skrze učení o globálních výzvách či dopadech problému, který se snažíte svým projektem řešit na místní úrovni).
O jakou částku si můžeš požádat?
- V rámci projektu je možné žádat o podporu do výše 4 000 Kč. Upřednostníme zejména projekty zaměřené na dlouhodobou změnu a ty, které staví na spolupráci s dalšími partnery. Vymyslíte-li projekt, který si žádá vyšší finanční náklady, neváhejte nám napsat podrobnosti.
- Počítáme, že v rámci této grantové výzvy podpoříme projekty v celkové výši 16 000 Kč. Výzvu vypisujeme ve dvou časových rámcích. V případě vyčerpání finančních prostředků ve Výzvě 1 nebude Výzva 2 vypsána.
Co je potřeba udělat pro to, abys získal minigrant na svůj projekt?
- Vymyslete projekt, který rozvíjí 8. bod skautské výchovné metody Zapojení do společnosti. Jak naplánovat takový projekt se dočteš níže v tomto článku.
- Podej žádost o minigrant vyplněním elektronické přihlášky, v té uvedeš své kontaktní údaje a informace o svém nápadu na projekt.
Elektronickou přihlášku odevzdej do konce nejbližší uzávěrky přihlášek. Termíny jsou:
Výzva 1
- 31. března 2022 - konec sběru přihlášek
- 14. dubna 2022 - vyhlášení výsledků Výzvy 1
Výzva 2
- 30. dubna 2022 - konec sběru přihlášek
- 14. května 2022 - vyhlášení výsledků Výzvy 2
- Po odevzdání přihlášky ti dáme do čtrnácti dnů vědět, zda váš projekt podpoříme.
- Po schválení můžete začít s realizací projektu. Realizaci projektu je třeba ukončit nejdéle do 14.listopadu 2022. Po skončení projektu na základě dodaných dokladů a podkladů o realizaci projektu (zejména účtenky a fotodokumentace) vám zašleme plnou schválenou částku.
K vymyšlení projektu vám může pomoci když:
- Budete přemýšlet nad skutečnými potřebami svého okolí a svým projektem na ně budete reagovat.
- Budete nad projektem přemýšlet jako nad vykročením „ze skautské bubliny“ a budete hledat cesty, jak navázat vzájemně prospěšnou spolupráci s dalšími aktéry.
- Budete vnímat svůj oddíl jakou součást místní komunity, která nekoná PRO ostatní ale společně S ostatními.
- Budete přemýšlet nad tím, co se realizací projektu mohou holky a kluci naučit a v čem jim to bude prospěšné pro budoucí aktivní život.
- Bude to snadnější, když porozumíte 8. bodu skautské výchovné metody: Zapojení do společnosti je o prospěšnosti světu, opravdové spolupráci s ostatními, osobním rozvoji a každodenním životě v oddílech. Jedná se o čtyři pilíře, jakési kvality, na kterých můžeme stavět oddílovou činnost uplatňující tento prvek skautské výchovné metody. Více se o těchto pilířích a Zapojení do společnosti dočtete na Křižovatce.
Inspirujte se příklady projektů
Příklad z minulého ročníku grantové výzvy:
V minulém ročníku grantové výzvy skautky ze Skutče realizovaly svůj projekt Zpomal. Jejich záměrem bylo naučit ostatní zpomalit tempo svého života, zahledět se do přírody, sednout si na lavičku a jen tak být. Rozhodly se proto, že ve spolupráci s místním podnikatelem vyrobí několik laviček, které následně se svým oddílem pomalují a umístí je ve veřejném prostoru města. Covidová situace sice jejich plány trochu pozdržela, ale stále mají v plánu svůj projekt dotáhnout do konce. Podařilo se jim již s oddílem pomalovat vyrobené lavičky a také se sejít s místostarostou města Skuteč, se kterým společně vybírali vhodná místa k usazení laviček. O svém projektu také pomocí facebooku informovaly obyvatele města Skuteč. V plánu mají do budoucna ještě zaměřit se v rámci svých schůzek na téma “Zpomal”, které svou výzvou přináší - tedy na téma zrychleného konzumního světa a hledání toho hodnotného a krásného v našich všedních dnech.
foto: oddíl skautek ze Skutče
Příklady projektů, které spíše nerozvíjí potenciál Zapojení do společnosti:
A) Vedoucí oddílu se rozhodnou, že se skauty a skautkami navštíví místní senior centrum, kde zahrají divadelní představení s hudební besídkou. Na konci besídky se jdou všichni společně projít.
B) Vedoucí Beruška je nadšená do ochrany přírody a vyrábění a vymyslí pro své skauty a skautky projekt o vybudování hmyzího hotelu. Napadne jí, že vhodným prostorem pro tento hotel je zahrádka místní mateřské školky, kterou hned osloví. Po snadné domluvě hotel skauti a skautky vybudují, občas jej v rámci schůzky chodí kontrolovat, opravovat a učit se nové věci o hmyzu.
Příklady projektů, které daleko více rozvíjí Zapojení do společnosti:
A) Skauti a skautky navštíví místní senior centrum, se kterým se dohodnou na spolupráci - společně hledají možnosti, jak využít a) zkušenosti a životní příběhy seniorů a seniorek b) nadšení a energii mladých skautů a skautek. Výsledkem je společná veřejná akce pro místní obyvatele - živé knihovny se zajímavými osudy + výstava fotografií z posledních 50 let obce. Celý projekt bude zakončen společným kruhem, kde skauti a skautky, senioři a seniorky zhodnotí spolupráci a sdílejí, co nového se naučili.
B) Skauti a skautky za finanční podpory města vytvoří v místní mateřské školce hmyzí hotel. S vedením školky úzce spolupracují na návrhu, umístění apod. Samotnou tvorbu dělají skauti a skautky. Jakmile se hotel „zabydlí“, naplánují několik vzdělávacích setkání pro různé skupiny - skauty a skautky ze střediska, děti ze školky a ze školy, veřejnost. Každé setkání se věnuje zejména dopadům hmyzu na životní prostředí. Na konci projektu zhodnotí a zreflektují spolupráci s městem a školkou - je-li to možné, společně přemýšlí nad další spoluprací.
Využijte metodické podpory k naplánování projektu
Pomoci vám může metodická příručkaSkautský dobrý skutek: Jak na to (a proč)!. Metodika je návodem k tomu, jak si dobrý skutek vybrat, jak s ním pracovat v oddíle a ve společnosti, kde se rozhodnete něco měnit. Přináší doporučení k přípravě, realizaci a reflexi akce. Vše staví na participativním přístupu, kde jsou děti rovným partnerem v celém procesu.
Při detailnějším plánování projektů se můžete inspirovat také Globálním kompasem. Jedná se o praktický online nástroj, který pomáhá skautským oddílům myslet na svět. Doporučujeme zaměřit se zejména na části Oddíl součástí okolního světa, Program a Participace na dění v oddíle a pokusit se rozmyslet si dobře odpovědi na zde uvedené otázky. Umožní vám nahlédnout na váš záměr hned z několika užitečných perspektiv, které mohou vašemu projektu prospět.
Při rozmýšlení projektu, se zkuste sami sebe zeptat, jak svým projektem budete rozvíjet a naplňovat 8. bod skautské výchovné metody. Pomoci vám k tomu může celý set otázek, který naleznete na článku na Křižovatce v části Ptát se, jak se mi to daří.
--
Zaujala vás naše výzva, ale k tomu, abyste se do ní pustili, máte nějaké dotazy či nejasnosti? Neváhejte se na nás obrátit a napsat na náš email skautinazemi@skaut.cz, rádi vaše dotazy zodpovíme.
Těšíme se na Vaše projekty!
za odbor Skauti na Zemi
Tereza Křivánková