Doporučuje se, aby vedoucí oddílu (nebo třeba střediska) setrval/a ve své funkci 5-7 let. Rok dva ti trvá, než se rozkoukáš a sžiješ se svými povinnostmi. Pár let jsi aktivní zkušený/á vedoucí, který/á uvádí do života svou vizi oddílu a týmové spolupráce. Ale celou tu dobu bys měl/a myslet na to, že vedoucí/m oddílu nebudeš navěky, že svůj oddíl předáš svým nástupcům. Jak na to, se můžeš poradit s vedoucí/m střediska nebo tím, kdo má ve střediskové radě na starosti personalistiku. Pomoci ti může i článek o nástupnictví.
Nemusíš se bát, že předáním oddílu, popř. jiné role či funkce, pro tebe skautování končí. Skauting nabízí dospělým velké množství příležitostí pro seberealizaci a podporu skautské myšlenky.
Pokud jsi vedoucí střediska nebo máš práci s lidmi ve středisku na starosti, mluv prosím s dostatečným předstihem s těmi, kdo by vbrzku mohli (či měli) ze svých funkcí odejít. Hledejte společně uplatnění pro každého dospělého ve středisku. Energie vynaložená na práci se skautskými dobrovolníky se Junáku i tvému středisku určitě vrátí.
Potřebujete se ve vašem týmu více zaměřit na otázky nástupnictví nebo další témata týkající se budování a fungování týmu skautských dobrovolníků, dobré spolupráce, péče o lidi v týmu a jejich podporu? Můžete si nás pozvat. Vyberte si mezi semináři na klíč některé z témat Odboru pro personalistiku.
Téma fungující tým na Křižovatce
Neváhejte také prozkoumat celou sekci, která se věnuje fungujícímu týmu, na Křižovatce. Zde najdete vždy aktuální a relevantní informace: https://krizovatka.skaut.cz/fungujici-tym.
Petra Bašová - Fidla
koordinátorka personalistických projektů
lide@skaut.cz