Skutečně bylo skautské hnutí ve svých dějinných kotrmelcích tak výjimečné nebo si to jen trochu namlouváme? Jak se z vojenské přípravky britského generála stal globální trend, který během pár let zlákal statisíce kluků a holek po celém světě? Kolaboroval skauting někdy, nebo byl vždy pouze v roli oběti? A zakázali ho komunisté, nebo vlastní opatrnost? A čím to, že je „mrtvá organizace“ konce 90. let dnes tak v kurzu?
Sejdeme se tam, co v roce 89
Je fakt nedocenitelné, že to nejdelší období nepřerušené činnosti skautingu v naší zemi zažíváme právě v současnosti. Letos uplyne 35 let od setkání skautů a skautek v Městské knihovně v Praze, kde se obnova naší organizace po pádu minulého režimu velkolepě odšpuntovala 2. 12. 1989. A na tom stejném místě se teď můžeme společně potkat znovu, téměř na den přesně! Nenecháme se ale převálcovat nostalgií a ohlédneme se za tou velkou skautskou jízdou dějinami se střízlivým nadhledem.
Nebojme se přiznat si, že skauting prostě je součástí velkých dějin, a tak si zaslouží pozornost i předních historiků. Na roli naší organizace v různých etapách vývoje našeho státu si proto posvítíme s Martinem Gromanem a Michalem Stehlíkem, duem tvořícím podcast Přepište dějiny. Provokovat a udávat směr diskuse pak bude náš Roman Šantora – Bobo, vedoucí Skautského archivu. Společně budeme na skauting koukat jako na „odraz doby“ – bude to zrcadlo z Erisedu nebo z labyrintu na Petříně? Každopádně se stav, až ho budeme nastavovat!
Potkáme se v neděli 1. prosince v 19h ve Velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze. Lístky už jsou v prodeji a ještě je ve hře i sleva pro nejrychlejší! Pořídíš je tady.
Akci organizuje Skautský institut a pořad Přepište dějiny a po konci setkání v Městské knihovně budou všichni zváni ještě pobýt v nedalekém Skautském institutu na Staromáku.
A takhle to, pro připomenutí, na místě vypadalo v '89:
Tobiáš Smolík - Hřeb
Skautský institut