Poslechni si podcast: Jak vést laický rozhovor v obtížné (krizové) situaci

Abychom si poradili v náročné, či dokonce krizové situaci, nemusíme být přímo odborníky. Ale pomůže nám, když dopředu budeme vědět, jak pomoct můžeme. Budeme si pak jistější a možná nebudeme mít z obtížnějších situací takovou obavu.

Minulý týden vyšel tematický rozhovor s Jelenem o řízení rizik (fyzických i psychických) zejména v souvislosti s dobrodružstvím a s realizací programů. Nicméně i v rámci běžného skautského života, a to nejen během programů, se objevují nesčetné náročné situace. Zejména nyní s přípravou táborů a pak během nich je větší příležitost k možným nedorozuměním, křivdám, nepochopením, hádkám mezi holkami a kluky i vedením. Také na táborech se může projevit více než jindy škodlivý přístup některých lidí k mladším členům a členkám, vyčerpání vedoucích nebo úzkostné poruchy u dívek a chlapců.

Jak se na takové situace připravit? Jak pomoct s nalezením řešení? Prvním krokem může být právě podpůrný rozhovor ze strany vedoucích. Na jednu stranu jde “jen” o popovídání si s člověkem, který je v obtížné situaci a potřebuje pomoc. Na druhou stranu nejde jen o tzv. small talk. Poslechni si podcast s Bárou Luckou – psycholožkou, speciální pedagožkou a skautkou. Dozvíš se, jaký má být rámec a struktura podpůrného rozhovoru, na co si dát pozor a že máš myslet také na sebe. 

Podcast:

Nemusíš být odborník, ale můžeš být ten, komu se holky a kluci svěří, s kým otevřou pro ně citlivé téma.

Zavítej také na rozcestník Bezpečný skauting na Křižovatce, kde najdeš další témata týkající se psychického, fyzického a sexuálního bezpečí.

Kačka – Kateřina Slavíková
koordinátorka personalistických projektů