Pojďme společně podpořit novou sbírku na obnovu Národního skautského památníku

Pražská rada Junáka, ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara, vyhlásila sbírku na dofinancování obnovy Národního skautského památníku. Pojďme tuto sbírku společně podpořit a vyjádřit úctu více než sedmi stovkám obětí z řad československých skautek a skautů.

Odkaz na sbírku najdete zde: Darujme.cz – obnova Národního skautského památníku

Národní skautský památník, zasvěcený československým skautům a skautkám padlým, umučeným a popraveným za I. světové války, za německé okupace a v době komunistické zvůle, byl iniciován bratrem Františkem Bobkem – Stopařem a zrealizován skautskou družinou Strážců Svojsíkova hrobu (podobně, jako nedlouho předtím pamětní deska A. B. S. v Náplavní ulici). Technické zhotovení stojanu a jeho instalaci provedli bratři Jiří Lukšíček – Rys za pomoci Jindřicha Valenty – Vlka a Františka Bobka – Stopaře (všichni činovníci 34. střediska Ostříž Praha a bývalí muklové) podle výtvarného návrhu bratra Vladimíra Pechara – Pluta.

Atmosféru odhalení památníku si můžete připomenout v zasvěceném článku z pera bratra Jiřího Zachariáše – Pedra „Národní skautský památník v Praze skutečností“ publikovaném v květnu 2003.

Památník byl umístěn od svého slavnostního odhalení dne 10. května 2003 až do 23. března 2017, kdy došlo k jeho odstranění bez možnosti návratu na původní místo…

Během intenzivních jednání s vedením Správy pražských hřbitovů se podařilo dosáhnout shody na podobě budoucího pietního místa. Přípravné práce k obnově památníku tedy mohou začít!

Jakub Schejbal (Kiki)
zpravodaj pro komunikaci
Junák - český skaut, kraj Praha, z. s.