Nejlepší fotky zimní fotosoutěže: podívejte se!

Tráví skauti zimní měsíce skauti jen v klubovně, jak by se mohlo zdát z nedostatku zimních fotek? Nebo se skauting děje i v zimě? Děje!

První tři místa obsadili: Štěpán Filip, Štěpán Hašek - Jmelí (ocenili jsme celý noční triptych) a Alžběta Poláčková - Bjéťa. Gratulujeme! Dalšími oceněnými jsou Hana Chvílová - Marty a Kuba Antonín - Brajgl. Taky gratulujeme! 

Čeho si na fotkách ceníme?

Foto 1 (noční triptych)  - Jmelí 
Soubor oceňujeme za zachycení opravdového zimní dobrodružství a společenství kamarádů. Divák přemýšlí, co všechno se stalo a děje - lidé na fotce postavili iglů, chystají si v kotlíku večeři - a co zobrazené ještě čeká - přespání venku? Oceňujeme i technickou stránku fotografií a atmosféru. 

Foto 2 (zrcadlo) - Štěpán
Fotografii oceňujeme za dobrou kompozici a originalitu námětu. Z fotky je vidět parta kamarádů, dobrá nálada a zimní akce. A pozorným neunikne skautská čepička!

Foto 3 (sáňkování) Alžběta Bjéťa
Fotografii oceňujeme za dobrou kompozici a zachycení autentické zimní akce a pohybu. Líbí se nám, že vyjadřuje radost a nadšení. A navíc ten skautský šátek!

Foto 4 (koule) Marty
Fotografie je technicky dobře zvládnutá a má dobrou kompozici. Má romantickou i dobrodružnou atmosféru a k tomu zobrazuje spolupráci a partu kamarádů.  

Foto 5 (oheň) Štěpán Fotka má dynamickou kompozici, zachycuje zimní dobrodružství party kamarádů, líbí se nám barevnost a výraz zobrazeného - teplo tomu člověku dělá viditelně dobře, nejde jen o obyčejné sezení u ohně. Fotografa považujeme za velmi silného v kompozicích. 

Foto 6 (putování) Marty
Fotografii oceňujeme, protože je dobře technicky zvládnutá - vyfotit sníh není rozhodně legrace - a má výbornou kompozici a hloubku. Putování do dáli bytostně skautský námět 

Foto 7 (pozdravy) Štěpán
Bonusová fotka, kterou ceníme pro dobrý nápad.

Foto 8 (noční) Štěpán 
Fotografii oceňujeme pro estetické kvality, krásné barvy a snivou atmosféru, probouzí představivost a diváka vede k přemýšlení o příběhu za fotkou. Ceníme rovněž výbornou technickou kvalitu. 

Foto 9 (na skále) Brajgl
Fotografii oceňujeme pro vícevrstevnatost, vybroušenou kompozici (juxtapozice na skále X pod skálou), výbornou pozici a až barokní výraz člověka na skále (majestát pozice i skály), líbí se nám zobrazení cesty k cíli a malý odkaz ke skautingu. 

Foto 9 (cesta) Štěpán
Na fotografii oceňujeme hezké světlo a barvy, pěkné zachycení blyštivého sněhu, technickou kvalitu i kompozici. 

Foto 10 (noční dvojice) Brajgl
Na fotografii se nám líbila středová kompozice a barevnost. Snivá situace hledání cesty v noci vybízí k přemýšlení a je v ní napětí.

Kdo a jak fotografie hodnotil?
Fotograf David Růžička, fotograf a grafik Jan Dočekal - Lupen, grafik a bývalý správce skautských sítí Lukáš Neuheisl, fotografka a grafička Lucie Horáková - Basa a skautská tisková mluvčí Bára Trojak. Všechny fotky naši kolegové nejdříve anonymizovali a pak jsme je posuzovali. Tak se i stalo, že oceněných autorů není deset, ale méně - vybrali jsme více fotek od jednoho autora. 

Celkem jsme obdrželi desítky fotek od více než patnácti autorů a autorek. Děkujeme všem, kdo se zapojili! (Vyhlášení soutěže.)
Stále platí, že o jakékoliv fotky a zprávy z vaší činnosti velmi stojíme. Můžete nám je kdykoliv poslat na komunikace@skaut.cz. Děkujeme!

Barbora Trojak

skautská tisková mluvčí | barbora.trojak@skaut.cz