Máte zkušenosti s vedením oddílu, ale nemáte vůdcovskou zkoušku? Přihlaste se na ústřední vůdcovku

Ve spolupráci se zkušební komisí Jablonec nad Nisou připravilo ústředí již posedmé vůdcovské zkoušky bez kurzu, které se uskuteční 18.-20. října 2024 v Jablonci nad Nisou.

Akce je čistě zkušební, takže se u přihlášených očekávají potřebné zkušenosti a vysoká míra samostatné přípravy. Na zkušební komisi pak je, aby byla schopna, jak posoudit připravenost uchazečů v průběhu víkendového setkání, tak jim i poskytnout přiměřenou podporu pro jejich samostatnou práci. Nedílnou součástí absolvence je totiž i větší množství časově náročnějších úkolů, které musí být splněny před zkušebním víkendem (do stanoveného termínu). (Pro vaši představu, absolventi těchto zkoušek uvedli jako průměrný časový nárok na zpracování všech dotazníků a písemných úloh asi 42 hodin – v tomto údaji však není zahrnuta časová dotace na vlastní učení či na rešerše pramenů).

Se strukturou vůdcovské zkoušky (dále VZ) a jednotlivými komisaři se můžete seznámit v tomto průvodním dokumentu. Zkoušky probíhají formou testů, ústně či prakticky, a to s přihlédnutím k vypracovaným úkolům.

Vstupní podmínky k přihlášení na tyto VZ jsou:

a) člen/​ka Junáka – českého skauta a věk nejméně 18 let (nejpozději 18. října 2024 včetně),

b) souhlas vedoucího střediska a vyjádření vedoucího výchovné jednotky, ve které je uchazeč členem (prostřednictvím skautISové přihlášky),

c) vyjádření lékaře o zdravotní způsobilosti pro práci s dětmi (prostřednictvím skautISové přihlášky – ne starší než 24 měsíců (k 18. říjnu 2024), toto potvrzení se nevyžaduje u lékařů a pedagogických pracovníků),

d) čestné prohlášení o bezúhonnosti (prostřednictvím přihlášky),

e) absolvence čekatelské zkoušky (záznam ve skautISu) už v okamžiku přihlašování – tuto podmínku stanovila (po předchozím souhlasu zpravodaje VRJ pro vzdělávání) coby vstupní zkušební komise (z důvodu krátkosti vůdcovské zkoušky bez kurzu),

f) praxe 1 rok ve vedení oddílu nebo střediska po složení čekatelské zkoušky (potvrzuje vůdce střediska prostřednictvím přihlášky – v odůvodněných důvodech může udělit výjimku),

g) absolvovaný kurz zdravotník zotavovacích akcí (záznam ve skautISu) už v okamžiku přihlašování – standardně je to až absolventská podmínka, ale rozhodnutím komise jde v tomto případě o podmínku vstupní, jelikož komise ověřuje i zdravotnické projevy kompetencí.

Oprávnění k výkonu funkce zdravotníka zotavovacích akcí již nemusí být platné, stačí, že byl zdravotnický kurz kdykoliv v minulosti úspěšně absolvován. Zdravotnický kurz nemusí mít osoba, která je zákona zdravotnickým pracovníkem (má získanou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře, všeobecné sestry, porodní asistentky, zdravotnického záchranáře nebo zdravotnického asistenta), případně je studentem oboru všeobecného lékařství nebo zubního lékařství po úspěšném ukončení třetího ročníku. Je-li to váš případ, pošlete hned po přihlášení na zkoušky tajemníkovi komise příslušný doklad na email martin.kolovsky@skaut.cz. Znamená to také to, že nebudete skládat zkoušku ze zdravovědy.

Práce před zkušebním víkendem se skládá z vyplnění 2 dotazníků (jeden vyplňuje vedoucí uchazečova oddílu) a sady 9 úkolů. Zadání úkolů a dotazníky dáváme dopředu k dispozici, abyste se v případě zájmu mohli zodpovědně rozhodnout, zda je ve vašich možnostech (i časových) dostát stanoveným požadavkům. Termín pro odevzdání dotazníků a vypracování úkolů je – nejpozději – do 8. září 2024 včetně.

Zkušební víkend začíná v pátek 18. října 2024 v 18:00 slavnostním zahájením, následují písemné testy. Sobota je prakticky celá vyhrazena ústním zkouškám a večerní nabídce činovnického slibu v srdci Jizerských hor. Nedělním program je věnován oficiálnímu zakončení, předání dekretů, zpětné vazbě a úklidu tak, aby se stihl odjezd nejpozději v 11 hodin. Stravování bude zajištěno od páteční večeře do nedělní snídaně.

Přihlašování na akci bude spuštěno v pátek 21. června 2024 od 10:00 pod tímto odkazem (prostřednictvím skautISu – je potřeba mít propojený účet se svou domovskou jednotkou).

Kapacita zkoušek je 22 účastníků (rozhoduje doba přihlášení a splněné vstupní podmínky), další se stávají náhradníky. Pakliže budete na kurz přijati, ozveme se vám s náležitostmi platby a požádáme vás o bezhotovostní úhradu 700 Kč (celou částku vracíme v případě zrušení přihlášky do 8. září 2024 včetně – poté není na jakoukoliv vratku nárok). V případě včasného nezaplacení uvolníme vaše místo náhradníkům.

Máte-li nějaké dotazy, obracejte se na email tajemníka Marťana – martin.kolovsky@skaut.cz.

Martin Kolovský – Marťan
tajemník VZ Ústředí – podzim 2024