Skautky a skauti o víkendu poměřili své síly v celostátním kole Svojsíkova závodu. Jak to dopadlo a kdo vyhrál?

Skauti a skautky z 31 skautských družin z celého Česka měli příležitost vyzkoušet si, jak umí spolupracovat, komunikovat, v čem je jejich družina silná a co by měla posílit. Byla to příležitost k výměně zkušeností a navázání přátelství napříč regiony.

Jak to celé probíhalo?

Jako smybolický rámec letošního Svojsíkova Závodu byla zvolena Cesta energie – od Křižíka k Temelínu. Inspirací byla touha seznámit děti s Františkem Křižíkem a jeho cestou. Registrace byla v Táboře v Křižíkově trafostanici a zakončení Bechyni, kde je most Bechyňská duha, unikátní železobetonový obloukový most přes řeku Lužnici, po kterém jezdí železniční elektrická dráha, takzvaná Křižíkova Bechyňka.

Celým závodem účastníky tedy provázel příběh výroby energie a speciální aplikace s nahrávkami, z nichž získávali informace a poslouchali tajemné osudy “českého Edisona”.

Organizátoři byli víc než vynalézaví, a tak na závodníky čekaly opravdu pestré úkoly. Zažili Křižíkovu fontánu, stavěli model jaderné elektrárny, mákli si na Bechyňských schodech, putovali údolím Lužnice, jezdili na pramici, lovili klíče ze slizu, ochutnávali jídlo budoucnosti, luštili šifry nebo stříleli z luku.

Závod prověřil také jejich schopnost spolupráce, tvořivost, improvizaci, fyzickou zdatnost, znalost první pomoci nebo orientaci ve skautské historii či informacích.

Svojsíkův závod je postupový – do celostátního se účastníci musí propracovat přes základní, okresní a krajská kola. Část závodu prověřuje partu jako celek a část zase individuální schopnosti skautek a skautů. Závod pořádáme od roku 1946 a střídá se se závodem určeným pro vlčata a světlušky.

Kdo vyhrál?

V čele závodu stanula družina Bobrů (8. oddíl vodních skautů Mladá Boleslav) a Salvátorek (oddíl Ochránci pramene, Žďár nad Sázavou). Na druhých místech se umístily Sojky (Stojednička, 88 Radost Praha), družina Bobrů (Oičego, Boskovice), na třetích místech stanula družina Jiřiček (Skály Choceň) a Medvědů (IV. oddíl Ostříži, Liliový kruh Litomyšl). Gratulujeme! 👏

Kdo za tím stál?

Hluboce smekáme skautský klobouk před organizačním týmem, který čítal stovku dobrovolníků ze skautského střediska Kalich Tábor a dalších středisek z okolí (Opařany, Planá nad Lužnicí, Borotín, Bechyně). Díky také patří Městu Bechyně, které skauty a skautky přivítalo s velkou vstřícností.

 - - -

Máte dotazy týkající se Svojsíkova závodu? Mrkněte na web závodu* nebo se obraťte na štáb na svojsikac@skaut.cz. Děkujeme ještě jednou za účast!

* Web (zavody.skaut.cz ) zobrazuje jako první vždy typ závodu (SZ nebo ZVaS) odpovídající konání v aktuálním roce, pokud chcete přecházet mezi ročníky a typy závodů, stačí kliknout v levé části na požadovaný ročník.

 - - -

Na základě informací od pořadatelů Štábu Svojsíkova závodu sepsaly

Barbora L. Trojak | skautská tisková mluvčí
Petra Daněčková (Peťule) | redaktorka interní komunikace