Dobro+druh: Pražský buddy program Skautského institutu

Máš ve svém okolí mladé lidi (18–21 let), kteří by rádi pomohli svým ukrajinským vrstevníkům rozkoukat se v Praze? Dej jim echo o programu Dobro+druh, který právě otevírá druhý běh. Je to skvělá příležitost poznat se a podělit o nejlepší studentská zákoutí hlavního města. Jaké zážitky si odnesli účastnice*íci prvního společného Dobro+družství?

Podle společných zájmů vzniklo 8 česko-ukrajinských dvojic, které se potkávaly jednou týdně. Někdo se vrhnul do výletování, kulturního vyžití, sportu, spolustudia… Ale všichni se shodli na tom, že nejlepší cesta forma objevování je ta kulinářská. Zuzka se Sofi uspořádaly piknik v Riegráčích s degustací méně i více šílených ukrajinských sladkostí, Albert zasvětil Sašu do mystického umění přípravy smaženého sýra – černé perly české kuchyně. Velkým sebepřekonáním bylo zdolání Petřínské rozhledny, které pro Anyu naplánovala Josefína, která se jinak sama výšek bojí. A trochu nečekaným adrenalinovým zážitkem byla mimo galerie a divadla zejména návštěva 4D kina - zatímco Daria byla nadšená, Hance bylo z té jízdy trošku šoufl. Došlo ale také na tradiční ukrajinské techniky zdobení velikonočních vajec, korálkování a dokonce i contemporary dance.

Krom těchto smělých podniků celá Dobro+družina podnikla i několik společných akcí: DIY filmový festiválek, návštěvu Trójského zámku a zoo nebo výlet na Kokořín - který každý začínající polárník či cimrmanolog potřebuje, aby měl srovnání. Tři měsíce společného setkávání a objevování zakončil společný večírek s knihvazačskou dílnou, tanečním rychlokurzem, debatním workshopem, grilovačkou a koncertem.

Na povedený první běh teď navazujeme a hledáme holky a kluky z Prahy, kteří se do toho chtějí vrhnout. Program poběží od půlky září do Vánoc. Uchazečům stačí, aby jim vyhovovaly termíny společných setkání, školení a supervizí. No a pak už jen mít chuť alespoň jednou týdně posdílet volný čas se svým buddy! Program je nastavený tak, aby pokryl vaše společné výdaje. Na webu zjistíš podrobnosti a taky tam samozřejmě najdeš přihlašování!

Buddy programu Dobro+druh se může zúčastnit kdokoliv, není to výzva určená jen skautskému světu. Skauti a skautské oddíly samozřejmě dělají spoustu věcí pro své ukrajinské kamarády i mimo Prahu a mimo program Dobro+druh. Chcete se přidat? Ukrajinsky mluvící děcka a teenagery můžete pozvat na schůzku, výpravu i tábor anebo pro ně připravit nějakou akci na míru. Na skautské křižovatcek tomuto tématu najdeš spoustu dalšího!

A kdybys ze svého okolí znal/​a nějaké ukrajinské teenagery, kterým by program mohl pomoci, stačí jim říct o této stránce.