Chystám program na listopad!

Už jste zkoušeli pouštět draka, vyrábět zvířátka z kaštanů nebo si na kotlíku uvařit bylinkový čaj a přemýšlíte, jaké další programy byste mohli s družinou či oddílem zrealizovat? Co se takhle tentokrát vydat trochu do historie, nebo se zabývat skautským slibem?

V listopadu slavíme jedno významné výročí - 17. listopadu. Zkuste si i ve vašich oddílech připomenout s ostatními, co se vlastně tento den stalo! Inspirujte se 7 tipy, jak s oddílem slavit 17. listopad. Najdete zde aktivity jak pro světlušky a vlčata, tak pro rovery a rangers. 

Při Sametové revoluci bylo potřetí obnoveno skautské hnutí. Zjišťovali jste někdy, jak se vyvíjela od této doby historie vašeho oddílu či střediska? Pojďte si tyto události společně připomenout - ať už na výpravě, nebo schůzce.

Víte, jak prožívali 17. listopad vaši rodiče či prarodiče? A jaká vlastně tehdy byla doba? Slavili se stejně Vánoce? Kam se jezdilo na dovolené? Zkuste aktivitu Život tehdy a dnes a uvidíte, co vše zajímavého a možná i nového se dozvíte! 

Podívejte se na blok program a her Skautský odkaz, kde najdete mnohé aktivity ze Skautského institutu, které se týkají skautské historie.

17. listopad je dnem boje za svobodu a demokracii. I my, skauti, bychom měli být nositeli těchto základních hodnot. K tomu nám pomáhá i skautský slib a zákon. Proto se určitě podívejte na programy, které se právě ke skautskému slibu i zákonu vztahují. Se světluškami a vlčaty se můžete zase dotknout třech principů v aktivitě Ztracené principy. A nebo se se skauty, skautkami či rovery a rangers pobavte o jejich hodnotách.

A pokud byste měli programů stále málo, můžete se podívat na:

  • Knížky pro děti, které se zabývají 17. listopadem.
  • Se skauty a skautkami či rovery a rangers na stránky Příběhy bezpráví, které přibližují totalitní dobu. Najdete zde dokumentární i hrané filmy a různé další materiály.
  • Schody času vám představí události uplynulých více než 30 let z několika pohledů a v neobvyklých souvislostech tedy např. i sportovní a kulturní události, přírodní katastrofy či politické kauzy. 
  • Skautský institut nabízí Zkušenost totality, což je soubor programů, které umožňují prožít důsledky konkrétních rozhodnutí, které je někdy potřeba udělat, přestože nejsou ve všem zdaleka ideální. Zkusíte si to prožít také? 

P.S. Víte, že během měsíce října přibylo na web Chystám program přes 40 nových aktivit z vašich oddílů? Moc děkujeme všem, kteří se rozhodli sdílet svoje programy s ostatními! 

A co vy ostatní? Nemáte v oddíle nějaký svůj poklad, o který byste se rádi podělili s ostatními? Své aktivity přidávejte na web Chystám program

Za programový tým
Ludmila Klíčová - Liduš