Bratr Miloslav Nevrlý letos slaví hned dvakrát. K devadesátým narozeninám byl vyznamenán prezidentem za zásluhy. Připomeň si také jeho knížky

Miloslav Nevrlý je váženou ikonou romanticky drsné přírody. Ve svých textech opěvuje pobyt v ní a uvádí četné příhody, které při svých dobrodružstvích zažil. Jeho dílo ovlivnilo nejednu generaci čtenářů natolik, že začali vnímat přírodní krásy a podnikat výpravy za město. Jeho knihy dodnes zaujímají čestná místa knihovniček skautských, trampských, woodcrafterských i přírodovědeckých.

Miloslav Nevrlý, skautskou přezdívkou Náčelník, vedl liberecký 12. skautský oddíl a oddíl pro starší mládež při TJ Dynamo. Po celý život se věnuje zoologii, cestování a psaní. Ačkoli procestoval řadu krajů, o čemž svědčí i nášivky na jeho batohu, který si můžeš prohlédnout ve Skautském muzeu, zaměřuje se především na Jizerské hory, které jsou mu po celý život nejbližší.

Ocenění pro bratra Náčelníka

 • Miloslav Nevrlý získal od prezidenta republiky Medaili za zásluhy 1. stupně. Byla mu udělena za zásluhy o stát v oblasti kultury.
 • K devadesátým narozeninám dostal od Jizersko-ještědského horského spolku, kde je čestným členem, více než šestimetrovou kamennou lavičku s vytesanou knihou. Spolehlivě se na ni vejde celý tvůj oddíl najednou.
 • U lavičky umístěné poblíž Prezidentské chaty byl v Dni vzniku samostatného československého státu zasazen Náčelníkův oblíbený strom: jedlý jeřáb.

Tip na četbu

Větrné toulání v hedvábných časech přináší pečlivý výběr textů, které Miloslav Nevrlý – Náčelník publikoval v časopisech, knihách, sbornících a příležitostných tiscích. Jejich společným tématem jsou toulky, příroda, kraje, cesty i proměny ročních období. Kniha je doplněna o autorovy fotografie z jeho toulek.

Nevrlý ve Větrném toulání vytváří neopakovatelnou směs poetických popisů a svébytné životní filosofie. Rezonují s našimi nejniternějšími pocity, které prožíváme, ale často neumíme vyjádřit. Vábí nás na cesty do dalekých hor i blízkých lesů – za svobodou, poznáním a porozuměním sobě samému i světu kolem nás.

Další vybrané knihy od Miloslava Nevrlého – Náčelníka

 • Náčelník: Rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým (právě vyšlo)
 • Karpatské hry
 • Carpathian Games (zdarma zde)
 • Kniha o Jizerských horách
 • Chvály Zadní země
 • Nejkrásnější sbírka
 • Kryštofovo údolí
 • Zašlá chuť morušek
 • Moje ptačí roky
 • Náčelníkův rok

Získat knihu Větrné toulání v hedvábných časech tištěně

Číst jako e-book (Palmknihy)

Číst jako e-book (Kosmas)

Poslechni si i nahrávky Náčelníka v rámci Paměti národa.

Za TDC
Ondřej Turek – Opičák