Betlémské světlo 2021: propagace i doporučení pro pořádání akcí

Betlémské světlo – symbol míru a přátelství – letos dorazí do Česka 12. prosince, kdy si ho převezmou na hranicích v Břeclavi skauti a skautky z jižní Moravy od našich rakouských bratrů a sester. Po republice pak světlo rozvezeme o týden později, 18. prosince.

Základní informace k letošnímu ročníku Betlémského světla

Přehled o lokálních akcích, na kterých vánoční plamínek k dispozici si můžete udělat na www.betlemskesvetlo.cz, tamtéž můžete samozřejmě registrovat i svou vlastní akci.

Cesta vánočního plamínku začala v Betlémě, kde jej v chrámu Narození Páně převzala devítiletá dívka Rianna. Světlo pak ve speciální schránce putovalo letecky do Rakouska, kde si ho převzal jedenáctiletý hasič Tobias, letošní Dítě světla.

Děkujeme všem, kdo se do koordinace, rozvozu a roznášení Betlémského světla – předvánoční služby skautů a skautek společnosti – zapojí!

Doporučení pro pořádání akcí:

Rozvoz Betlémského světla po Česku:

V tuto chvíli předpokládáme, že jej bude možné provést v bezmála běžné podobě, ale za snahy omezit velikost kurýrských skupin na praktické minimum.

Rozdávání Betlémského světla příchozím:

Doporučujeme počítat s rozdáváním Betlémského světla pouze pod širým nebem. Neplánujte hromadné rozdávání v kostelích (ale třeba před nimi), v radnicích (ale třeba před nimi) ani v jiných budovách. I pokud by takové rozdávání bylo kolem 18. prosince možné, setkávání lidí v budovách výrazně zvyšuje riziko přenosu nákazy.
Počítejte s potřebou zajistit u všech dobrovolníků potřebné ochranné pomůcky. Počítejte s potřebou organizace zájemců čekajících ve frontách. Vymyslete si předávací prostory tak, ať v každém okamžiku udržujete odstup nejen mezi příchozími navzájem, ale i mezi každým příchozím a každým dobrovolníkem. V obvyklých letech jsme možná všichni skláněli hlavu nad stejnou lampou - letos to nepůjde. 

Donáška Betlémského světla do domů a bytů:

Tuto službu doporučujeme v letošním roce velmi omezit. V situacích, kde se ji rozhodnete konkrétním lidem po vzájemné domluvě poskytnout, snažte se provést předávku bezkontaktně, třeba z ulice do okna nebo dveří. Pokud musíte vstupovat do domů, vstupujte jako jednotlivci nebo nejvýše dvojice. Udržujte vždy rozestupy. Požádejte předem obdarované, ať mají, stejně jako vy, respirátor. Vynechejte raději zpěv, který kapénky a aerosoly šíří mnohem více než klidné slovo. Myslete na to, že respirátory omezují riziko přenosu, ale nesnižují jej na nulu. Je zcela v pořádku se rozhodnout, že tuto službu v letošním roce s ohledem na možná rizika vůbec nebudete nabízet.

Donáška Betlémského světla do domovů seniorů apod.:

Tuto službu doporučujeme v letošním roce velmi omezit.
Je vysoce pravděpodobné, že obvyklé návštěvy, kdy družina či oddíl přijdou do společenské místnosti zařízení, předají Betlémské světlo a zazpívají několik koled, letos nebudou možné. Domluvte se předem telefonicky se zařízením, jestli o předání Betlémského světla za ztížených podmínek stojí, a pak postupujte podobně jako u předávky do bytů jednotlivců. Pokud má dané zařízení například zahradu, na kterou se klienti zařízení mohou dívat z oken, zvažte, s přísnou opatrností, jestli je možné přijít na zahradu a třeba zazpívat koledu. Pokud k tomu přistoupíte, zpívejte (přestože budete venku) vždy s dostatečnými rozestupy mezi přítomnými skautkami a skauty.
Je zcela v pořádku se rozhodnout, že tuto službu v letošním roce s ohledem na možná rizika vůbec nebudete nabízet.

Co by se vám mohlo hodit pro propagaci Betlémského světla:

Grafika: využijte generátor, v němž jsme připravili podklady s motivy letošních kalendáříků - https://generator.skaut.cz/bs/. Šablony pro plakátek najdete také v Canvě:

Plakát Betlémské světlo Canva na výšku

Plakát Betlémské světlo Canva na šířku

Nové logo Betlémského světla: ke stažení ZDE.

Fotografie: ke stažení ZDE (prosíme o uvádění autorů).

Tisková zpráva:inspirujte se tou oficiální a doplňte svou citaci a informace relevantní pro vaši obec.

Příručka Jak mluvit o skautingu - především kapitola o propagaci a práci si médii.

Dárky na rozdávání: Obohaťte i letošní šíření Betlémského světla doprovodnými dárečky.

Placky k označení skautů rozdávajících světlo.

Přejeme vám radost ze služby druhým a pevné zdraví!

Za tým komunikace

Bára Trojak, skautská tisková mluvčí
barbora.trojak@skaut.cz