Zkušení uchazeči o vůdcovskou zkoušku, starší 21 let, nově nemusí mít čekatelskou zkoušku. Rozdílová zkouška (ČZ-VZ) byla zrušena

Výkonná rada Junáka - českého skauta zrušila rozdílovou zkoušku pro zkušené uchazeče o zkoušku vůdcovskou, kteří nemají předem složenou zkoušku čekatelskou.

S účinností novely Směrnice k obsahu vybraných činovnických kvalifikací (stáhnout si ji můžete zde), tedy od 20. října 2022, platí toto ustanovení:

"(15) U kterékoliv zkušební komise VZ mohou (v souladu s čl. 83 ŘVČČJ) skládat VZ i uchazeči bez předtím získané ČZ, pokud dovršili nejméně 21 let věku a u nichž lze na základě dosavadního výchovného působení v organizaci předpokládat úspěšné naplnění cílů a požadavků vůdcovské zkoušky (viz čl. 79 ŘVČČJ) i úspěšné samostatné působení ve funkci vedoucího oddílu. V takovém případě se na uchazeče o VZ neuplatní požadavky související s čekatelskou zkouškou (čl. 82 písm. e) a f) ŘVČČJ) a zkušební komise ověřuje pouze kritéria vůdcovské zkoušky (VRJ určila, že pro získání VZ není nutné navíc ověřovat žádná další vybraná kritéria z čekatelské zkoušky)."

Jinými slovy se tím ruší povinnost skládat “rozdílovou zkoušku”.

I nadále ale platí, že vůdcovský kurz (i vůdcovský lesní kurz nebo jen samostatná vůdcovská zkouška) může – uzná-li to za vhodné – po uchazečích vyžadovat složení čekatelské zkoušky coby vstupní podmínky, pak je to ale vstupní podmínka přímo dotyčné akce, a ta o ni musí s předstihem informovat zájemce o přihlášení. Doporučujeme vůdcovským kurzům, aby na předchozím složení ČZ u zkušených účastníků trvaly jen z vážných důvodů, jako je například velmi krátký kurz.

Změna zároveň neznamená, že osoby, které splňují podmínky dle ustanovení směrnice, a mohou se tedy hlásit přímo na vůdcovskou zkoušku, se nemohou přihlásit i na čekatelskou zkoušku (v jakékoliv formě). Starším a zkušeným účastníkům ale doporučujeme, aby využívali vstřícnosti nového nastavení a hlásili se přímo na vůdcovské kurzy.

VRJ schválila změnu pravidel na doporučení Odboru pro vzdělávání (se souhlasem PS NJ pro vzdělávání), který je přesvědčen o tom, že zásadní obsah z čekatelské zkoušky (současné, a také nové – aktuálně pilotované) je řešen i v rámci zkoušky vůdcovské + že starší a zkušenější uchazeči o vůdcovskou zkoušku se na ni dokážou připravit i bez nutnosti čekatelského kurzu (zkoušky), čímž dojde ke zvýšení dostupnosti relevantního vzdělávání pro tuto skupinu uchazečů.

-------

Relevantní ustanovení Řádu pro vzdělávání (ŘVČČJ):

(79) Cílem VZ je zjistit, zda kandidát je schopen samostatně a úspěšně vést a vychovávat mládež podle skautských zásad. Zda zná cíle a základy skautingu, zda ovládá obsah a metody skautské výchovy a je schopen s nimi pracovat. Zda má potřebné osobnostní předpoklady, znalosti a dovednosti pedagogické a psychologické, organizační, hospodářské a právní. Zda je schopen reprezentovat skautské hnutí na veřejnosti a zda si je vědom odpovědnosti při výchově svěřené mládeže.“

(82) Uchazeči o složení VZ musí splňovat tyto podmínky:

(...)

e) absolvence čekatelské zkoušky (k doložení postačí záznam kvalifikace ve skautISu),

f) praxe 1 rok ve vedení oddílu nebo střediska po složení čekatelské zkoušky (dokládá se potvrzením vedoucího střediska) – kratší prodlevu mezi ČZ a VZ může ve výjimečných případech povolit vedoucí střediska.“

„(83) Bez předchozího složení ČZ mohou VZ skládat uchazeči, kteří dovršili nejméně 21 let věku a u kterých lze na základě dosavadního výchovného působení v organizaci předpokládat úspěšné naplnění čl. (79) i úspěšné samostatné působení ve funkci vedoucího oddílu. V takovém případě se neuplatní čl. (82) písm. e) a f) a zkušební komise VZ navíc ověří i vybraná kritéria ČZ stanovená VRJ.“

-------

Právě povinnost ověřit vybraná kritéria (viz výše) je nyní směrnicí VRJ zrušená.

Michal Peroutka – Pérák
koordinátor vzdělávání