Zjednodušení pořádání veřejných sbírek od 1. 1. 2025

Chcete vybírat peníze pro dobrou věc, ale odrazuje vás zakládání veřejné sbírky? Pokud budete peníze přijímat jen bezhotovostně, už se vás tato povinnost netýká. To a další změny přináší novelizace zákona 239/2024 Sb., která nabude účinnosti 1. 1. 2025.

Veřejnou sbírkou je získávání a shromažďování dobrovolných peněžitých příspěvků od předem neurčeného okruhu přispěvatelů pro předem stanovený veřejně prospěšný účel (...). (zákon 117/​2001 Sb.) 

Skauti se s veřejnou sbírkou nejčastěji setkávají, když chtějí vybírat peníze za nějakým prospěšným účelem (např. pro jinou neziskovou organizaci, ale třeba i na stavbu vlastní klubovny).

Významnou změnou je přidání bodu c) do par. 2, který vyjmenovává, co není sbírkou. Pokud nyní budete dělat tu samou činnost, ale peníze budete vybírat pouze bezhotovostně, nemusíte (ale můžete) mít veřejnou sbírku. 

§ 2 Za sbírku se nepovažuje

a) shromažďování finančních prostředků, které konají politické strany nebo politická hnutí, spolky, společnosti, svazy, hnutí, jakož i odborové organizace, registrované podle zvláštních právních předpisů, mezi svými členy za účelem dosažení prostředků k plnění svých úkolů,

b) shromažďování finančních prostředků církvemi a náboženskými společnostmi, registrovanými podle zvláštního právního předpisu, k církevním a náboženským účelům, pokud se koná v kostelech, modlitebnách a jiných místech určených k provádění náboženských úkonů, bohoslužeb a obřadů.

c) shromažďování peněžních příspěvků na bankovním účtu, pokud nebylo jako sbírka podle tohoto zákona dobrovolně oznámeno a její konání osvědčeno.

Další změnou je povinnost uvést, jaké procento půjde na nepřímé náklady sbírky (par. 17). Nepřímé náklady jsou zejména náklady na odměny pracovníků a náklady spojené s užíváním objektů a náklady na služby (par. 1 pís. d).

Pokud prodáváte sbírkové předměty či vstupenky, je nyní nutné, aby výše příspěvku byla minimálně 40% z prodejní ceny (par. 12, odst. 3; par. 13, odst. 3). Pokud máte veřejnou sbírku a máte nižší procento příspěvku, je nutné to do 6 měsíců napravit.

Ještě by vás mohlo zajímat, že bezdlužnost se dokládá již pouze čestným prohlášením, lhůta pro změny údajů se prodlužuje na 10 dní, sbírka na dobu určitou lze prodloužit na dobu neurčitou a obce mohou omezit prostor, kde lze prodej předmětů/ vstupenek realizovat.

Pokud se na něco chcete zeptat, nebo máte zkušenost, kterou chcete sdílet, napište nám na fundraising@skaut.cz.

Za fundraising,
Hana Pechoušková – Karamela