MŠMT vyhlásilo výzvu na podporu adaptačních skupin pro uprchlíky z Ukrajiny. Zapojte se do realizace přes ČRDM

MŠMT vypsalo dotační výzvu na realizaci aktivit pro uprchlíky z Ukrajiny. Adaptační skupiny jsou zaměřené na snižování negativních dopadů spojených s válečným konfliktem. Financování akcí proběhne formou tzv. šablon. Junák jako hlavní spolek se do výzvy nezapojí, ale pokud chcete výzvu využít, můžete se zapojit přes Českou radu dětí a mládeže.

Účelem poskytnuté dotace je:

• podpořit adaptaci a socializaci ukrajinských dětí na české prostředí,
  • podpořit rozvoj jazykových dovedností, zejména řečových v českém jazyce,
  • připravit děti na nástup do českých škol,
  • podpořit duševní pohodu a duševní zdraví dětí.

Odkaz na znění dotační výzvy naleznete zde

Předmětem výzvy je zajištění programu pro děti uprchlíků z Ukrajiny v rozsahu 20 hodin, a to po dobu po sobě jdoucích 5 pracovních dní s možností nerovnoměrného hodinového rozložení v jednotlivých dnech a přerušení ve dnech státních svátků, pracovního volna a pracovního klidu.

V rámci výzvy jsou k dispozici dvě šablony, a to šablona pro aktivity dětí ve věku 3-6 let a pro děti ve věku 6-15 let

Částka za realizaci jedné šablony je 15.000 Kč, minimální částka žádosti o dotaci je 150.000 Kč. Minimální požadavek na splnění počtu adaptačních skupin je stanoven na 50 % žádosti. Česká rada dětí a mládeže plánuje podat jeden souhrnný projekt. Předpokládáme, že pro některé organizace bude minimální částka 150.000 Kč příliš vysoká, proto nabízíme účast v projektu ČRDM.

Pokud budete mít zájem se k projektu připojit, případně ho nabídnout vašim pobočným spolkům, vyplňte formulář níže, a to nejpozději do pondělí 2. května 2022. Zájemce následně osloví a detaily spolupráce domluví napřímo ČRDM. Po zvážení administrativní náročnosti projektu počítá ČRDM s částkou 1.000 Kč/šablona jako náklady na administrativu projektu.

Odkaz na přihlašovací formulář: https://forms.gle/​1bL454GrGEtdpwKPA

Podmínky nabízených šablon:

1) volnočasové adaptační skupiny pro děti cizince od 3 do 6 let věku

• počet dětí: 12-24 dětí (cizinci, kteří nejsou dětmi či žáky mateřské nebo základní školy, s možností doprovodu rodiče či jiné pečující osoby). V průběhu letních prázdnin mohou být do aktivity zapojeny i děti cizinci, které jsou dětmi nebo žáky mateřské nebo základní školy.
  • termín realizace: duben–srpen 2022
  • rozsah aktivit: minimálně 20 hodin, a to po dobu po sobě jdoucích 5 pracovních dní s možností nerovnoměrného hodinového rozložení v jednotlivých dnech a přerušení ve dnech státních svátků, pracovního volna a pracovního klidu. Součástí aktivity musí být podpora rozvoje řečových dovedností v českém jazyce.
  • strava: dětem je poskytováno stravování a pitný režim přiměřeně délce trvání programu.
  • částka: 15.000 Kč

2) volnočasové adaptační skupiny pro děti cizince od 6 do 15 let věku

• počet dětí: min. 15 dětí (cizinci, kteří nejsou dětmi či žáky mateřské nebo základní školy). V průběhu letních prázdnin mohou být do aktivity zapojeny i děti cizinci, které jsou dětmi nebo žáky mateřské nebo základní školy.
  • termín realizace: duben–srpen 2022
  • rozsah aktivit: Minimálně 20 hodin, a to po dobu po sobě jdoucích 5 pracovních dní s možností nerovnoměrného hodinového rozložení v jednotlivých dnech a přerušení ve dnech státních svátků, pracovního volna a pracovního klidu. Součástí aktivity musí být podpora rozvoje jazykových dovedností v českém jazyce v minimálním rozsahu 10 hodin.
  • strava: Dětem je poskytováno stravování a pitný režim přiměřeně délce trvání programu.
  • personální zajištění: 2 zletilé svéprávné osoby, z nichž alespoň jedna musí být rodilým mluvčím českého jazyka nebo ovládat český jazyk v úrovni B2 CEFF
  • částka: 15.000 Kč

Ve výzvě je k dispozici třetí šablona, a to adaptační skupiny pro děti ve věku 3-15 let, kdy je minimální počet dětí stanoven na 8. Cena šablony je 7.500 Kč. O tuto šablonu však mohou žádat pouze obce I. a II. typu.

V případě dotazů se obracejte na Vlastimila Juru, vlastimil.jura@crdm.cz, tel.: 777864884.

Pokud se rozhodnete výzvy využít, může pro vás být zajímavé, že Prázdninová škola Lipnice plánuje pro adaptační skupiny vydat metodiku, která bude veřejně dostupná a s programem skupin vám tak může významně pomoci. O jejím vydání vás budeme informovat. I my sami zvažujeme zpracování vhodných programů k využití, praktických pomůcek ke komunikaci apod. Máte-li sami nápady, co by vám mohlo pomoci, neváhejte napsat na ukrajina@skaut.cz, pokusíme se vám vyjít vstříc.

K financování aktivit pořádaných pro ukrajinské holky a kluky pak avizujeme, že chystáme také další možnosti, které budete moci využít např. na pořízení vybavení na nízkoprahové aktivity, na úhradu táborových či jiných účastnických poplatků ukrajinských holek a kluků, které zapojíte do skautské činnosti apod. I o těchto možnostech vás budeme informovat, jakmile budou připraveny.

Pro některé jednotky, které se rozhodly pomáhat skrze výuku českého jazyka, může být zajímavá také druhá výzva MŠMT na podporu jazykových kurzů pro děti cizinců uprchlých z Ukrajiny. Odkaz na její znění najdete zde a uzávěrka pro podání žádostí je 31. května 2022.

Za ústředí
Zuzana Vaidová