Skaut je jako permanentní teambuilding

Povídání nejen o domě v rakouských Alpách, který tu je a zůstane pro skupiny

Před 13 lety vyrostl vedle starého penzionu v rakouské vesničce Pruggern nedaleko Schladmingu zcela nový, moderně řešený dům určený pro skupiny, do kterého od té doby přijely tisíce převážně mladých turistů z nejrůznějších škol a organizací. Povídali jsme si o něm s Janem Adámkem, který jeho prostřednictvím propaguje myšlenku společného trávení volného času.

Koho napadlo založit ubytovací zařízení v Rakousku na konceptu domu určeného výhradně pro kolektivy?

Dům postavil můj otec, který se už od 90. let věnoval budování základen pro aktivní trávení volného času skupin mládeže v různých zemích Evropy. Pracoval jako zástupce neziskové organizace z Belgie a postupně tuto činnost rozšiřoval o další a další země, celkově jeho prostřednictvím takto vycestovaly do zahraničí statisíce dětí a mladých lidí. Úplně se pro ten koncept nadchl, žil jím, nebyl to pro něj jen byznys. V převážné většině se jednalo o pronajaté domy, nakonec si ale splnil sen a jeden takový dům sám postavil. Dnes už mu jeho zdravotní stav neumožňuje pracovat, snažíme se tedy aspoň s tímto domem pokračovat v tom, co se jemu tak dařilo.

A daří se to i vám?

Musím říct, že to není snadné. Mnozí hoteliéři v Rakousku koncept Selbstversorgerhausu, tedy domu bez personálu určeného pro větší skupiny, přehodnotili a přestavěli tyto domy na rodinné penziony, protože tak mají větší příjmy a snad i méně starostí. My ale z důvodů, které jsem už popsal, nechceme o něčem takovém ani uvažovat.

I když je to, jak říkáte, složitější než organizovat „klasické“ pobyty?

Když něco dělám, vždycky chci, aby to mělo přidanou hodnotu. A jsem jednoznačně přesvědčen o tom, že kolektiv je pro zdravý vývoj mladého člověka naprosto zásadní.

Existují studie, ze kterých vyplývá, že si například skauti v životě vedou úspěšněji než lidé, kteří nebyli členy žádné takové organizace.

Bylo zjištěno, že pro zaměstnavatele je skautská minulost uchazeče pozitivní signál a jednoznačné plus. Proč? Protože pobyt v podnětném kolektivu je jako permanentní teambuilding, osvojujete si sociální dovednosti, které by pro vás jinak byly nedostupné, a získáváte výhodu oproti těm, kteří tuto průpravu nemají. A měkké sociální dovednosti jsou ve spoustě povolání polovina úspěchu.

Co můžete skupinám nabídnout?

Jsme pár kilometrů od špičkových alpských sjezdovek, takže v zimě samozřejmě lyžování. V létě pak túry, koupání, výlety do okolí. V ceně je v letní sezóně místní zážitková karta Sommercard, se kterou je velká spousta lanovek a jiných atrakcí zdarma nebo s výraznou slevou. A naše specialita je, že na každých 10 platících účastníků jeden člověk jede zcela bezplatně – vedoucí mají cestu, stravu i pobyt zdarma. Všechny informace najdete na našem webu www.twinhouse.at, navštívit můžete také naši FB stránku.

Tak ať se daří a mladí lidé ať dál jezdí společně po Evropě!

To bych si velmi přál, děkuji.

Jan Adámek