Připojme se k hromadnému uplatnění nároku na náhradu škody od Kolibřík Energie

Odebírali jste elektřinu nebo plyn od dodavatele Kolibřík Energie, který porušil smlouvy a v říjnu dodávky ukončil? Proces shromažďování pohledávek k náhradě škod právě začíná.

Co se stalo

Skautská energie - komunitní fundraisingový projekt naší skautské organizace - po celou dobu 8 let své existence úspěšně nabízela zájemcům jedny z nejlevnějších cen energií na trhu. Pro desítky tisíc svých účastníků Skautská energie pravidelně pořádala výběrová řízení na dodavatele. V roce 2020 byl vybrán nový dodavatel Kolibřík Energie a smluvně se zavázal všem zajistit dodávky elektřiny a plynu za fixní ceny do konce roku 2022. Dodavatel Kolibřík Energie byl vybrán mj. i proto, že za ním stála silná skupina Armex – jedna z největších společností v České republice. Měla zajistit malému dodavateli stabilitu a zákazníkům garantovat dodržení smluv.

V říjnu 2021 však dodavatel Kolibřík Energie ukončil všem zákazníkům dodávky a zákazníci krizově přešli pod institut dodavatele poslední instance. Ač byla situace na trhu energií složitá, jsme přesvědčeni, že dodavatel svým jednostranným rozhodnutím porušuje uzavřené smlouvy s jednotlivými zákazníky i s provozovatelem Skautské energie – Junákem – českým skautem, Tiskové a distribuční centrum. Dle naší právní analýzy za porušení smluvních podmínek společnosti Kolibřík Energie může odpovídat také její mateřská společnost Armex Energy, zejména pak její statutární orgán, který se zřejmě dopustil porušení péče řádného hospodáře.

Jak situaci řešíme

Řešení krizové situace po ukončení dodávek od Kolibřík Energie tímto postupuje do další fáze. Dlouhodobě jsme avizovali tři fáze postupu, a to

1. krizová komunikace se zákazníky (proběhlo),
  2. nalezení nového řešení pro zákazníky (proběhlo) a
  3. řešení právního vztahu s dodavatelem a úsilí o náhradu škody způsobené zákazníkům.

Spuštění 3. fáze jsme avizovali na první čtvrtletí tohoto roku, a začíná právě nyní.

Po pečlivém výběru jsme se dohodli na společném postupu se společností LitFin (která nyní mj. stojí za poškozenými zákazníky Bohemia Energy). Každý zákazník Skautské energie, kterému Kolibřík Energie v rozporu se smlouvou ukončil v říjnu 2021 dodávky (soukromé osoby, firmy, skautská střediska apod.), se může připojit k procesu vymáhání náhrady škody.

Společnost LitFin bude silou shromážděných nároků usilovat o náhradu škody. K té může dojít rozhodnutím soudu nebo mimosoudním vyrovnáním. Poškozené zákazníky zapojení do procesu nic nestojí, LitFin dostane 25 procent ze získané částky. Společnost je tak přímo zainteresovaná na dosažení co největšího odškodnění. Čím více peněz pro zákazníky získá, tím větších bude jejich 25 procent.

Jak mám nyní postupovat

Zákazníci dostali minulý týden vysvětlující e-maily, a je spuštěn web www.smlouvajezavazek.cz, skrze který je možné se k procesu získání náhrady škody přidat.

Každý zákazník se může rozhodnout podle svého, možnosti máme každý tři:

• Přidat se ke společnému úsilí,
  • nebo žalovat náhradu škody samostatně,
  • nebo o náhradu škody neusilovat.

Pevně věříme, že co největší množství poškozených zákazníků bude o náhradu škody usilovat. Pokládáme za nemorální nechat firmy beztrestně postupovat tak, jak postupoval Kolibřík Energie, který buď v rozporu se svými tvrzeními nenakupoval dostatek energie pro své zákazníky, nebo naopak nakupoval, ale na trhu s rostoucími cenami se pak rozhodl tuto nakoupenou energii prodat jiným kupujícím, za vyšší ceny, aniž by jakkoli odškodnil desetisicíce svých smluvních partnerů, zákazníků Skautské energie. Popis průběhu krize najdete již od poloviny prosince na https://www.skautskaenergie.cz/​clanky/​skautska-energie-zprava-o-reseni-aktualni-krizove-situace.

Doporučujeme bývalým zákazníkům Kolibřík Energie prostudovat web www.smlouvajezavazek.cze-mail, který jim dorazil, a rozhodnout se o dalším postupu. Doporučujeme se k procesu administrovanému společností LitFin přidat.

Daňové a účetní souvislosti pro skautské jednotky

Elektřinu i plyn ze Skautské energie využívá mnoho skautských jednotek a ty tak patří mezi poškozené a mají nárok usilovat o náhradu škody od dodavatele Kolibřík Energie. Ekonomické oddělení Kanceláře ústředí připravilo podrobnou metodiku, která jednotkám pomůže dobře vyhodnotit, jak postupovat účetně a ve vztahu k daním, pakliže se rozhodnete připojit se pohledávku za dodavatelem postoupit.

Z metodiky mj. vyplývá, že:

• postoupení nemá vliv na přijaté dotace, které byly použity na financování energií
  • tato pohledávka není předmětem DPH
  • není zde riziko placení daně z příjmů v případě, že by nedošlo k získání peněz na účet

Se stiskem levice

Petr 'Permi' Vaněk

místostarosta a zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti