Poznej Reflexit: Karty pro zábavnou a přínosnou reflexi v oddíle

Chceš, aby tvoje družina nebo oddíl vytěžily z každé akce maximum? Aby si z každého programu všichni odnesli více než jen super zážitky? S kartami Reflexit to půjde samo. 

Reflexe je důležitou součástí vzdělávacích programů. Díky ní se mohou všichni zamyslet nad tím, co se povedlo, co by šlo lépe a co se vlastně naučili. A přesně k tomu ti pomohou karty Reflexit. Je to jednoduchá a zábavná cesta, jak vést smysluplné reflexe a vytěžit z programů i nečekaných situací to nejlepší. Obsah karet vymyslel Odbor pro bezpečný skauting.

Proč zrovna Reflexit?

  • Jednoduchý a intuitivní:kartami Reflexit to zvládne každý, i když s vedením reflexí ještě moc zkušeností nemáš. A pokud ano, tak jejich potenciál využiješ naplno. 
  • Jasný a srozumitelný: Otázky na kartách jsou napsané tak, aby šly rovnou k věci. Prostě vytáhneš kartu a jedeš. 
  • Flexibilní: Hodí se pro jakoukoliv skautskou akci – tábory, víkendovky, schůzky, a dokonce i pro řešení konfliktů nebo reflexi situací mimo oddíl.
  • Komplexní: Karty pokrývají všechny fáze reflexe – od sdílení emocí až po stanovení cílů do budoucna. Jsou rozděleny do čtyř oblastí: odvětrání emocí, popis děje, zobecnění zkušeností a ponaučení pro příště. Vybereš si prostě otázky, které ti sedí nejvíce. 
  • Interaktivní: Karty podporují otevřenou komunikaci a dávají prostor každému, aby řekl svůj názor a popsal, co prožíval.
  • Výsledky, které uvidíš: Díky pravidelné reflexi s Reflexitem se zlepší týmová spolupráce, osobní růst i celková spokojenost v oddíle. 
  • Estetický: Karty mají hezké ilustrace a vypadají fakt dobře, takže s nimi bude radost pracovat. 

Jak Reflexit funguje?

Na každé kartě je otázka nebo úkol, který vede skupinu k zamyšlení nad aktivitou. Karty jsou rozděleny do tematických bloků, které pokrývají všechny důležité aspekty reflexe.

Ukázková situace:

Představ si, že jste s oddílem zrovna dali náročnou výpravu. Museli jste se společně rozhodovat, pomáhat si a překonávat překážky – třeba šlapat v dešti a pak sušit věci u malých kamen s nedostatkem dřeva. Byla to makačka, ale dali jste to!  A teď je čas na reflexi. S Reflexitem otevřeš diskuzi a zjistíš, jak to každý prožíval, jestli věděl, co má dělat, a hlavně – co si z toho vzít pro příště.

Jak na to s Reflexitem?

  • Začátek reflexe: Vyber pár karet, které se ti hodí. Pro odlehčený začátek vytáhni třeba kartu: "Co tě nejvíce pobavilo?" Pošli ji kolem kruhu a nechť každý sdílí nějaký zážitek. Uvolní se atmosféra a lidé se otevřou. 
  • Prostor pro emoce: Teď můžeš zkusit kartu, která pomůže vyjádřit pocity: "Co ti bylo nepříjemné?" Nebo zvol jemnější variantu: "Najdi předmět, který vystihuje, jak se teď cítíš. Svůj výběr vysvětli." 
  • Popis děje a zobecnění zkušeností: Zamyslete se, jak to všechno probíhalo, kdo co dělal a jak se choval. Zkrátka jaká byla dynamika ve skupině. "Jaká byla tvá role v týmu? Vyhovovala ti?" Každý může říci, jak se cítil, jestli by příště zkusil něco jiného a jak pomohl skupině.
  • Společné zážitky a spolupráce: Pro posílení týmového ducha se hodí karta: "Kdo si zaslouží ocenění? A za co?" To může být pro všechny povzbuzením a příležitostí si uvědomit, co jste společně dokázali. 
  • Poučení do příště: Abyste z reflexe vytěžili maximum, je dobré si ujasnit plány do budoucna. "Co se nepovedlo? Co můžeš udělat, aby se to příště nestalo?" Nebo: "Kdy a kde se ti mohou hodit nové dovednosti získané během aktivity?"

Reflexe s Reflexitem pomůže členům týmu lépe se pochopit, ocenit spolupráci a díky sdílení zážitků si vzít do budoucna cenné rady.

Co získáš s Reflexitem?

  • Větší dopad činnosti: Oddílová činnost bude mít hlubší smysl a účastníci si z aktivit odnesou více.
  • Silnější tým: Buduješ tým, který se podporuje a umí řešit problémy.
  • Osobní růst: Ty i členové oddílu se budete posouvat dál.
  • Snadnější plánování: Karty ti pomohou lépe vyhodnotit, jak se akce povedly, a plánovat další program.

Neváhej a vyzkoušej Reflexit! Seženeš ho v Junshopu.

Za TDC
Petra Daněčková (Peťule)